Związek na odległość - nieustająca tęsknota czy sprawdzian dla uczucia?

Związek na odległośćZwiązek na odległość - nieustająca tęsknota czy sprawdzian dla uczucia? Miejsce pracy, nauki, względy finansowe: te i wiele innych kwestii nie zawsze pozwala nam na zaplanowanie naszego życia tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jednym ze skutków jest związek na odległość, czyli konieczność życia z dala od ukochanej osoby. Jak wygląda taki związek, jakie ma zalety i wady, no i najważniejsze: jak sobie radzić z mieszkaniem daleko od partnera?

Czym jest związek na odległość?

O związku na odległość mówimy, gdy dwie, kochające się osoby nie tylko nie mieszkają razem ale przebywają tak daleko od siebie, że nie mogą widywać się tak często, jakby tego chcieli. Zwykle są to odległości od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy kilometrów. Życie w związku na odległość może być podyktowane wieloma względami. Zwykle jest tak ponieważ poznajmy się przypadkiem, przez Internet, będąc na wakacjach, a tak naprawdę mieszkamy daleko od siebie i nie możemy od razu wspólnie zamieszkać. Związek na odległość możemy również sami stworzyć, na przykład wyjeżdżając do pracy za granicę.

Zalety i wady związku dla odległość

Wiele osób ocenia związek na odległość jako posuniecie nierozsądne, z góry skazane na niepowodzenie. Nie do końca tak jest, ponieważ związek na odległość ma wiele zalet. Po pierwsze, nie ma mowy o przesyceniu drugą osobą. Skoro widujemy się rzadziej, nie znudzimy się sobą i z utęsknieniem czekamy na spotkanie. Taki związek uczy nas również, że nawet w związku każdy człowiek ma sprawo do swojego życia i prywatności. Nie uzależniamy się od drugiej osoby, a nasza miłość staje się uczuciem dojrzalszym poprzez taką próbę. Ponadto, jeśli związek na odległość podyktowany jest względami finansowymi, na przykład wyjazdem męża za granicę w celach zarobkowych, bolesna z pozoru rozłąka może podreperować domowy budżet, co np. po powrocie ukochanego umożliwi spełnienie marzenia o wybudowaniu własnego domu. Z kolei na osoby, które nie są pewne przyszłości związku, taka rozłąka może podziałać wręcz terapeutycznie: jeśli tęsknota będzie zbyt silna, zrozumieją one, że związek przetrwa, jeśli nie - zrezygnują z relacji.

Niestety, ze związkiem na odległość wiążą się tez pewne wyrzeczenia: może zdarzyć się tak, że nie spędzimy z ukochaną osobą świąt, urodzin, walentynek… Po pewnym czasie możemy odczuwać irytację z powodu nieobecności partnera, brak jego wsparcia oraz fizycznej bliskości. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak pielęgnujemy nasz związek ale wymaga toi  większego nakładu pracy z naszej strony.

Związek na odległość - fakty i mity

Dziś związki na odległość są coraz bardziej popularne. Nie mniej jednak na ich temat krąży wiele mitów, które warto zweryfikować.

Po pewnym czasie w takim związku zawsze ktoś zdradzi.
Spokojnie, to mit! Jeśli dwie osoby łączy uczucie i mają do siebie zaufanie, związek - nawet na odległość - nie musi być skazany na porażkę. Istotne jest jednak pielęgnowanie relacji oraz regularny kontakt. Pamiętajmy też, że zdrada może zdarzyć się w każdym związku, nawet w przypadku wspólnego zamieszkania…

Nie można zbudować nic trwałego, żyjąc na odległość.
To tylko kolejny mit. Tworzenie związku to ciągła praca ale jednocześnie prowadzenie własnego życia: praca, spotykanie się z rodziną, znajomymi. Nawet jeśli nie mieszkamy z ukochaną osobą, możemy stworzyć z nią udany, szczęśliwy związek, oparty na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.

W związku na odległość sfera seksualna zamiera.
Nie, to mit i to z wielu powodów. Po pierwsze, w takim związku seks uprawia się rzadziej ale przez to może być on bardziej wyczekiwany i interesujący. Ponadto, w czasie gdy się nie widzimy, również możemy podsycać atmosferę naszego związku, np. poprzez przesyłanie sobie śmiałych zdjęć czy opowiadanie przez telefon o swoich fantazjach. Nic nie stoi też na przeszkodzie aby spróbować wirtualnego seksu… Między osobami, które się kochają i ufają sobie może być on niezapomnianym przeżyciem.

Długi związek na odległość nie służy parze.
To niestety w dużej mierze prawda. Na dłuższą metę taka relacja nie wystarcza, po pewnym czasie pragniemy stabilizacji i codzienności z ukochaną osobą. Warto więc ustalić ramy takiego rozwiązania i zaplanować, jak przeorganizujemy swoje życia, aby być i mieszkać razem.

Jak utrzymać związek na odległość? 10 ciekawych wskazówek

1. Utrzymujcie regularny kontakt telefoniczny oraz wirtualny
Związek na odległość wymaga od nas pewnego rodzaju wyrzeczeń. Zakochani widują się rzadko, gdyż nie pozwala na to odległość miejsca zamieszkania czy pracy. Pamiętaj jednak o utrzymywaniu regularnego kontaktu z ukochanym: piszcie do siebie maile, SMS-y, dzwońce, korzystajcie z komunikatorów np. skype, gdzie możecie się zobaczyć za pośrednictwem kamerki. Ciekawym urozmaiceniem może być powrót do tradycyjnej formy korespondencji i pisania do siebie długich, romantycznych listów na eleganckiej papeterii. Taka forma dodatkowo podniesie atmosferę związku, jak również stanie się wyjątkową pamiątką, do której z pewnością będziemy chętnie wracać po latach i która stanie się symbolem naszej miłości.

2. Spotykajcie się jak najczęściej
Żyjąc w związku na odległość, dbajcie o to, by jak najczęściej się widywać. Jeśli tylko czas Wam na to pozwala lub uda się Wam dostać kilka dni wolnego: odwiedzajcie się nawzajem lub wyjedzcie gdzieś razem, spędzając ze sobą jak najwięcej czasu. Niech nie rozprasza Was wtedy nic i nikt. Nie zapominajcie jednak o swoich rodzinach: po pewnym czasie warto poznać nawzajem swoje rodziny, zwłaszcza, jeśli naprawdę planujecie wspólną przyszłość.

3. Dajcie sobie drobne prezenty, gdy się rozstajecie
Nie zapominajcie o drobiazgach, które mają dla Was znaczenie. Jeśli wiecie, że niedługo na dłuższy czas się rozstaniecie, sprawcie sobie drobne prezenty, np. on podaruje Ci pluszaka, a Ty jemu ramkę z Waszym zdjęciem. W chwilach tęsknoty będziecie mogli patrzeć na prezenty i przypominać cudowne, wspólne chwile. Dobrym pomysłem są także niewielkie "amulety", które możecie mieć zawsze przy sobie, np. element biżuterii, zegarek ale i coś prostszego, np. kolorowy kamyczek.

4. Dbajcie o siebie, nawet na odległość
Gdy jesteśmy i mieszkamy razem, dbamy o siebie każdego dnia. Związek na odległość jest trudny ze względu na to, że np. nie możemy codziennie robić ukochanej osobie kawy na śniadanie. Ważne jest jednak wsparcie emocjonalne, które powinniśmy dawać sobie cały czas. gdy ze sobą rozmawiacie, umawiajcie to, co się u Was dzieje, wspierajcie się, dawajcie sobie rady, otaczajcie opieką, nawet na odległość. Pamiętajcie o swoich ważnych dniach, rocznicach, urodzinach, istotnych wydarzeniach w pracy: życzcie sobie nawzajem powodzenia, trzymacie za siebie kciuki, martwcie się o siebie, troszczcie - dokładnie tak, jak w każdym innym związku.

5. Róbcie te same rzeczy w tym samym czasie: to zbliża
Pary, które mieszkają razem mogą wspólnie zasiąść do śniadania, wyjść na zakupy, a wieczorem relaksować się podczas wspólnej kąpieli… To wspaniała momenty, celebrowane we dwoje. W Waszym przypadku jest to nieco utrudnione ale i z tej sytuacji jest wyjście. Umawiajcie się, że konkretnego dnia o konkretnej porze będziecie… robić to samo, np. pić kawę, jeść obiad, wychodzić na spacer. Możecie także grać razem w grę online lub… oglądać ten sam film w tym samym czasie. To nie mniej magiczne momenty, które doceniają jedynie osoby, będące w związkach na odległość.

6. Miejcie swoje rytuały
Każda para ma swoje rytuały, np. picie kawy po śniadaniu, wieczorne oglądanie filmu, sobotnie wyjście na basen czy niedzielny spacer. W Waszym związku również może tak być! Ustalcie np. że rozmawiacie przez telefon przy porannej kawie, około południa piszcie do siebie miły SMS, a po pracy romantyczny list czy maila. Wieczorem zaś Waszym rytuałem mogą stać się intymne rozmowy poprzez komunikator.

7. Nie rozstawajcie się pokłóceni
Nigdy ale to przenigdy nie rozstawajcie się pokłóceni! Gdy mieszkacie daleko od siebie taka sytuacja będzie Wam ciążyć do kolejnego spotkania, nawet, gdy np. pogodzicie się przez telefon czy poprzez skype. Nie dopuszczajcie do sytuacji, gdy jedno z Was wyjedzie bez pożegnania, gdy rozstaniecie się po ostrej wymianie zdań. Przed rozstaniem znajdźcie czas na spokojny spacer, wypijcie razem kawę, poprzytulajcie się: przez pewien czas nie będziecie mieli ku temu okazji.

8. Nie podejrzewajcie się nawzajem o niewierność
Pozorna samotność kusi. Może kusić ale nie musi. Jeśli bliska osoba mieszka daleko i spotykamy się rzadko, na co dzień może brakować nam kogoś obok na co dzień. Pamiętaj jednak, że cały czas jesteś w związku, że gdzieś daleko jest osoba, która Cię kocha i myśli o Tobie. Jeśli tęsknota jest zbyt silna, postaraj się wziąć dzień urlopu i odwiedzić ukochanego lub choć do niego zadzwonić. Pamiętaj też, aby Twoja zazdrość o chłopaka, który mieszka daleko, nie przerodziła się w jej chorobliwą formę, pełną podejrzeń. Nie myśl, że jego milczenie oznacza zdradę, nie przypisuj każdemu spóźnieniu na rozmowę randki z kimś innym. Zaufanie to podstawa związku, nawet na odległość.

9. Zaskakujcie się nawet na odległość
W związku warto się zaskakiwać, sprawiać sobie drobne przyjemności, zdobywać siebie na nowo. W relacji na odległość również jest to możliwe. Możemy np. zamówić bukiet dla ukochanej osoby w internetowej kwiaciarni lub tort z cukierni na adres partnera. Takie drobne gesty sprawią drugiej osobie radość i cementują uczucie.

10. Planujcie przyszłość
Planując związek i wspólną przyszłość z pewnością uważacie, że relacja na odległość jest jedynie rozwiązaniem chwilowym, związanym np. z pracą czy problemami finansowymi. Żyjąc w związku na odległość zaplanujcie, jak ma wyglądać Wasza przyszłość, gdzie będziecie mieszkać, do czego wspólnie będziecie dążyć.

A co gdy się nie uda? Jak poradzić sobie z rozstaniem po związku na odległość

Niestety, jak w każdym związku, tak samo w relacji na odległość może zdarzyć się tak, że nasze uczucie nie przetrwa. Czy w tym wypadku przeżycie rozstania boli bardziej niż w tradycyjnym modelu związku? Niekoniecznie, ponieważ z daną osobą nie posiadaliśmy "wspólnej" codzienności, nie mieszkaliśmy razem, nie mamy aż tylu wspólnych pamiątek, nie kojarzy się nam z tyloma miejscami w najbliższej okolicy. W wielu przypadkach pomaga to w uporaniu się ze stratą.

Związek na odległość może być świadomym wyborem lub też decyzją, uwarunkowaną naszą obecną sytuacją życiową, np. stała pracą daleko od miejsca zamieszkania partnera. W związku na odległość dominuje tęsknota ale i wyczekiwanie na spotkania oraz radość z każdego widzenia z ukochaną osobą. Jeśli to rozwiązanie czasowe, może być doskonałą próbą dla związku oraz scementowaniem naszego uczucia.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze

Piotr
Związek na odległość może być świadomym wyborem lub też decyzją, uwarunkowaną naszą obecną sytuacją życiową, np. stała pracą daleko od miejsca zamieszkania partnera. W związku na odległość dominuje tęsknota ale i wyczekiwanie na spotkania oraz radość z każdego widzenia z ukochaną osobą. Jeśli to rozwiązanie czasowe, może być doskonałą próbą dla związku oraz scementowaniem naszego uczucia.