Znaczenie tatuażu, symbolika wzorów tatuaży

Symbolika tatuażyWiększość tatuaży ma ukryte znaczenie, czasem jest to wspomnienie, a jeszcze innym razem drogowskaz, który prowadzi przez życie osobę noszącą tytułowy wzór. Symbolika tatuaży może być bardzo osobista, pokazywać przynależność do subkultury, a nawet grupy przestępczej. W niektórych kulturach oznacza stan cywilny, a nawet status społeczny. W pop kulturze z kolei wskazuje określone cechy charakteru przeżycia lub marzenia.

W większości przypadków tytułowe wzory mogą nam wiele powiedzieć o ich właścicielu, więc zanim zrobisz sobie dziarkę, sprawdź co oznacza wybrany przez Ciebie motyw.

Atramenty na skórze traktowane są przez wielu jako symbol popkultury, jednak mają one bardzo długą historię. W niektórych kulturach są jedną z kultywowanych do dziś tradycji. W innych są rodzajem talizmanu czy modlitwy zapisanej na skórze. Dlaczego warto sprawdzić, co oznacza wybrana przez Ciebie dziarka? Podpowiadamy co symbolizują tradycyjne oraz współczesne tatuaże.

Symbolika tatuaży - wprowadzenie

Czy wiesz, że w kulturze Ajnu tatuowano już małe dziewczynki, przygotowując tym samym zarys wzoru dla mężatki? Rdzenne ludy dzisiejszych Wysp Kurylskich zapisywały na twarzach kobiet historię ich życia. W tamtejszej kulturze kobietom na twarzach malowano zarost, uśmiech jokera, brwi, kropki i kreski między palcami, wykonywano również atramenty na dłoniach, a każdy z tych tytułowych malowideł był informacją o stanie cywilnym, ilości dzieci, wieku itp. Patrząc na wytatuowaną twarz oraz ciało, można było z nich wyczytać najważniejsze informacje o życiu ich właścicielki. Na dłoniach i między palcami kropki i kreski były symbolem płodności i siły. Motywy na twarzy informował, czy jest ona panną, mężatką, wdową i ile dzieci wydała na świat kobieta.

Tatuaż mehendi, czyli indyjski talizman lub modlitwa (jak nazywają go Hindusi), jest wykonywany na dłoniach i stopach panny młodej. Piękne florystyczne motywy malowane henną, mają zapewnić kobiecie szczęście i miłość u boku męża.

Dawni żeglarze przed wypłynięciem w rejs tatuowali sobie kompas na dłoni. Nazywany był różą wiatrów, który miał zapewnić im szczęśliwy powrót do domu, a także przypominał o ukochanej podczas rejsu.

Innym symbolicznym wzorem jest tatuaż wykonywany przez grupy przestępcze osobom przynależącym do takiej grupy. Mężczyźni najczęściej noszą takie dziarki na ramieniu lub przedramieniu. Kobiety bardzo często na twarzy. Panie po zerwaniu z przynależnością do gangu próbują tytułowe malowidła zakrywać fluidem, a panowie je przemalowują lub usuwają. Takie dziarki dzielimy na dwie grupy:

 1. dekoracyjne - są wykonywane na różnych częściach ciała. Mogą mieć dowolny motyw, rozmiar i kolor;
 2. symboliczne - informują współosadzonych o szczeblu społecznym, na jakim jest dana osoba w hierarchii więziennej. Są one wykonywane na twarzy wokół oczu, ust lub na policzkach. Warto dodać, że z reguły są zrozumiałe tylko dla osób, które mają kryminalną przeszłość lub zgłębiły więzienne zwyczaje.

Nie mniej symboliczny wymiar mają mini dziarki, których znaczenie bardzo często jest zrozumiałe tylko dla ich właściciela. Może to być np.:

 • ważna data,
 • współrzędne geograficzne,
 • sentencja,
 • cytat,
 • fragment mapy,
 • inicjały.

Jak widzicie, tatuaże są z nami od zarania dziejów, choć te wykonywane w celach dekoracyjnych są bardzo młode, a moda na nie zapanowała pod koniec lat 90-tych w Polsce. Za oceanem ciała zaczęto malować znacznie wcześniej. Jednak warto pamiętać, że każda dziarka ma jakieś przesłanie i warto je znać, zanim zdecydujemy się na wymalowanie jej na naszej skórze - każdy z nich to jakiś ukryty przekaż.

Czy estetyka i symbolika tatuaży mogą iść w parze?

Biorąc pod uwagę tradycyjne wzory Ajnów, czy też tych osadzonych lub członków gangu w więzieniu można mieć wątpliwości, czy właśnie estetyka i znaczenie idą razem w parze. Jednak w pop kulturze to właśnie wartości wizualne są najważniejsze. Wybierając tatuaż, zawsze warto sprawdzić jego symbolikę, ponieważ nawet niepozorny motyw może mieć ukryte znaczenie, o którym możemy nie wiedzieć. Dlatego też poszukiwania wzoru dziarki należy zacząć od zastanowienia się, czy jest ona symbolem, pamiątką a może talizmanem. Bądź co bądź to pamiątka na całe lub większość życia - będzie z nami iść przez życie, co oznacza, że nie tylko motyw, ale też miejsce, na którym ma być wykonana, ma znaczenie. Ramiona, przedramiona, dekolt, a nawet stopy bez problemu ukryjemy, kiedy malowidło nie będzie stosowne do naszej sytuacji jesteśmy w stanie zakryć ramiona, przedramiona, dekolt, a nawet stopy czy nogi. Niestety, sytuacja będzie zdecydowanie trudniejsza w przypadku twarzy lub dłoni, ponieważ są to miejsca, które znacznie trudniej ukryć, co warto mieć na uwadze przed odwiedzeniem odpowiedniego salonu tattoo.

W kwestii estetyki nie tylko motyw ma znaczenie, równie ważna jest część ciała. Pamiętajmy, że tatuaże się wycierają i blakną, nasza skóra rozciąga się i kurczy, jeśli więc chcecie, żeby Wasza dziarka była estetyczna przez długie lata, warto wykonać ją w miejscu, które jest najmniej narażone na działanie tych czynników.

Znaczenie i symbolika najpopularniejszych tatuaży

Mimo tego, że tatuaż to pamiątka na całe życie, to również w tej dziedzinie panują trendy, które mają największy wpływ na wybór motywu i miejsca wykonania dziarki. Zobacz, co oznaczają najpopularniejsze motywy oraz dlaczego niektóre z nich są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, a inne tylko dla kobiet. Ponadto w wyżej omawianych trendach można wyodrębnić też specjalną grupę, zarezerwowaną dla osób, które cenią sobie wymiar osobisty, a także grupę o bardzo intymnym znaczeniu. Te ostatnie są wykonywane dla upamiętnienia wydarzeń lub osób, a nawet naszych domowych pupili. Są to najczęściej napisy inicjałów lub/i daty, które mają wymiar symboliczny, ale tylko dla jednej konkretnej osoby. W bardzo podobny sposób traktowane są dziarki dla par, które są bardzo symboliczne, ale tylko dla dwóch wybranych osób. Mogą to być drobne motywy podzielone na pół, jedna część u jego z zakochanych, druga u drugiego. Inicjały, sentencje i szerokości geograficzne nie ma ogólnego znaczenia i nie powinien być w ten sposób traktowany. Jeśli jednak zakochani wybiorą na dziarce motyw taki jak wilk czy wąż, wiele osób (szczególnie tych, które nie wiedzą, że jest zarezerwowany dla par), będzie się w nim dopatrywać ukrytego znaczenia. Wówczas dziarka może zostać mylnie zinterpretowana. Z tego powodu zanim uwiecznimy dany motyw na naszej skórze, należy sprawdzić co on właściwie oznacza.

Atramentowy wzór motyla - co oznacza?

Ten atramentowy wzór pochodzi z Japonii - podobnie jak jego symbolika - symbolizuje młodość, wolność, szczęście oraz pokój. W kraju kwitnącej Wiśni motyl jest traktowany jak coś bardzo kruchego i ulotnego, podobnie jak wartości, które symbolizuje. Jest to dziarka typowo damska, która najpiękniej wygląda w kolorze ze złoceniami. Najczęściej jest wykonywana na:

 • kostce,
 • ramieniu,
 • karku,
 • biuście,
 • nadgarstku.

Zdarzają się też wyjątkowo odważne młode kobiety, które w ten sposób zdobią swoją skroń lub jeden z policzków.

Tatuaż motyl
Tatuaż motyl

Obecnie najmodniejsze motylki to te, wykonane techniką 3D, które wyglądają jak żywe, wielobarwne, z pół rozłożonymi skrzydłami. Taka dziarka jest urocza i piękna, ale uważajcie, pasuje ona młodej kobiecie, nieco gorzej prezentuje się na ciałach dojrzałych pań.

Jaka jest symbolika tatuażu średnika?

Wzór ten jest symbolem wsparcia osób zmagających się z depresją. Noszą go zarówno osoby, które cierpią na depresję, jak i Ci, którzy wspierają chorych na tą chorobę. Po raz pierwszy pojawił się on na ciele Amy Bleuel, która tym niewielkim, ale jakże wymownym atramentem chciała upamiętnić swojego ojca. Mężczyzna cierpiący na depresję popełnił samobójstwo. Po latach również prekursorka tego motywu i jego symboliki popełniła samobójstwo, ale dziarka pozostała popularna i wykonuje ją coraz więcej osób. Sam znak w interpunkcji jest stosowany wtedy, gdy przecinek jest za słaby, a kropka zbyt mocna. Jako tytułowe malowidło pokazuje, że coś się zmieniło w dotychczasowym życiu chorego, ale nie składa on broni i walczy z depresją. Obecnie coraz więcej zdrowych osób wykonuje taki atrament na znak solidarności z chorymi na depresję.

Tatuaż średnik
Tatuaż średnik

Tatuaż puzzle - znaczenie

Puzzle oznaczają wsparcie i akceptację osób ze spektrum autyzmu. Puzzle mówią nam o tym, w jaki sposób osoby ze spektrum autyzmu postrzegają świat. Zdaniem ekspertów składa się on z wielu puzzli, których osoba autystyczna nie może ułożyć w całość. Złożenie wszystkich elementów pozwoliłoby jej postrzegać świat w sposób, w jaki widzi go większość osób. Dziarka ta również staje się coraz bardziej popularna wśród osób, których dotknął problem autyzmu. Warto tutaj dodać, że niektóre fundacje organizują akcje tworzenia atramentowych wzorów - właśnie puzzli.

Tatuaż meduzy i jego symbolika

Medusa tattoo to jeden z popularniejszych "atramentowych" hashtagów na tik toku. Obecnie jest on symbolem ofiar gwałtu i przemocy seksualnej. Noszą go ofiary napaści seksualnej, a dziarka oznacza gniew i kobiecą moc. Kiedyś był wykonywany w feministycznych kręgach jako wzór niezależności, siły i mocy. Obecnie ma bardzo podobny przekaz, jednak organizacje i stowarzyszenia wspierające ofiary przemocy seksualnej wybrały go jako symbol kobiet, których wewnętrznej siły nie może złamać nawet przemoc seksualna. Jeszcze inne znaczenie tatuaży z meduzą to bunt przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu kobiet, które mogą być słabsze fizycznie od mężczyzn. Mają one jednak ogromną wewnętrzną siłę, która pozwala im się podnieść nawet po traumatycznych wydarzeniach. Medusa tattoo jest więc symbolem siły, mocy i kobiecego gniewu - sam wzór dodaje siły i pewności siebie ofiarom przemocy seksualnej, jest też swoistą opoką dla osób, które doświadczyły przykrego wydarzenia, jakim jest przemoc seksualna.

Co oznacza tatuaż węża?

Wąż jest obecnie jednym z częściej spotykanych motywów. Niewątpliwie ma on duże walory estetyczne, ale też bardzo szerokie znaczenie. Ponadto jest ono różne w zależności od miejsca, w którym go wykonano i wzorów dodatkowych. Jest on symbolem odwagi, ambicji, sprytu i władzy. Ponadto od wieków wąż jest wskazuje płodności, a także może też być traktowany jak talizman chroniący jego właściciela. Wąż jest jednym z tych atramentów, które najlepiej prezentują się na dużej powierzchni. Taka męska dziarka może być wykonana na ramieniu, oplatać przedramię, a także wić się po plecach. Kobiety wykonują ją przedramionach, a także udach. Na udach wąż zyskuje dodatkowe znaczenie pokusy.

Tatuaż wąż
Tatuaż wąż

Tatuaż róża i jego symbolika

Róża symbolizuje miłość, pożądanie, namiętność. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ róża z cierniami będzie oznaczać bolesną miłość, rozstanie i złamane serce. Róża bardzo często występuje też wkomponowana w serce. Jeśli jest ono czerwone i całe, oba te motywy oznaczają spełnioną i szczęśliwą miłość. Pęknięte serce lub w odcieniach szarości wraz z różą z cierniami świadczy o cierpieniu przez miłość.

Co kryje się za tatuażem bransoletką?

Taki wzór ma podwójne znaczenie. Samo wykonanie dziarki okalającej nadgarstek, przedramię lub ramię jest symbolem siły, tajemniczości, duchowości. Niektórzy wierzą, że są one talizmanem chroniącym osobę, na której ciele zostały wymalowane. Jednak atramentowa bransoletka może być ozdobiona dodatkowymi motywami, takimi jak:

 • róża,
 • serce,
 • czaszka,
 • ważka,
 • motyl,
 • niedźwiedź,
 • wilk.

Wówczas oprócz podstawowego znaczenia ma ona jeszcze dodatkowe - takie jak wzór, który na niej się znajduje. Bransoletka daje więc nieskończenie wiele możliwości przekazu, np.: bransoletka z różą będzie oznaczała siłę, którą daje miłość lub siłę, która pozwala przetrwać po rozstaniu. Może także oznaczać bolesny i toksyczny związek, jeśli na róży pojawią się ciernie. Bransoletka z motylem lub motylami będzie oznaczać duchową młodość.

Znaczenie tatuaży z wilkiem

Wilk na ramieniu, plecach, klatce piersiowej czy nodze zawsze przykuwa spojrzenia, zachwyca i budzi respekt. Ten piękny drapieżnik jest bardzo często wybieranym motywem przez mężczyzn, choć zdarza się, że noszą go również kobiety. Jego popularność jest związana w dużym stopniu z walorami estetycznymi takiej dziarki. Jednak wiele osób decyduje się na nią ze względu na przekaz tego motywu. Atramentowy malunek wilka na skórze to wyraz waleczności, zwycięstwa, honoru, dobra i wierności. Są to cechy charakteru, których nikt się nie wstydzi, więc pochwalenie się nimi przed światem wydaje się naturalne. Tatuaż wilka to również rodzaj talizmanu, który noszą osoby bojaźliwe, dążące do ideału i pracujące nad swoją osobowością. Podobno już sam fakt posiadania takiej dziarki wpływa na poprawę samooceny, zmianę zachowania i pozbycie się lęków.

Tatuaż wilk
Tatuaż wilk

Tatuaż serce - znaczenie

Serce ma wiele znaczeń, a jego przesłanie jest uzależnione od motywów występujących razem z sercem.

 • Złamane serce lub połowa serca oznacza utraconą miłość;
 • Jeśli jest ono czerwone, a nim widnieje tylko część napisu "LOVE", najczęściej jest to tatuaż dla par. Tworzy on całość, dopiero kiedy zakochani są razem;
 • Jeśli pojawi się na nim róża z cierniami - oznacza wtedy złamane serce, utraconą miłość, zawód miłosny;
 • Serce z rysunkiem pulsu to dziarka, którą spotkasz u osób po ciężkich wypadek lub tych, którym udało się wyzdrowieć z ciężkiej choroby. Taka dziarka to hołd życia i zdrowia.

Tatuaż słonia - co symbolizuje?

Atramentowe malowidło ze słoniem to symbol życiowego kręgosłupa, odporności na pokusy, ale też odporności na problemy i życiowe niepowodzenia. Oznacza potęgę i siłę, którą nosi każdy z nas w sobie, ale często nie potrafi jej wykorzystać. Słoń jest talizmanem sprzyjającym bogactwu, ale tylko ten skierowany tyłem do drzwi. Jeśli więc wykonasz sobie właśnie taki atrament ze słoniem, koniecznie uważaj, w którym kierunku siadasz i śpisz.

  Symbolika i znaczenie tatuaży liczbowych

  Do najczęściej spotykanych zaliczamy liczbę "13", o której od zarania dziejów krążą różne mity. Jedni uważają, że przynosi pecha, inni twierdzą, że "13" jest szczęśliwa. Jednak ma ona jeszcze dodatkowe znaczenie, kiedy pojawia się pod postacią atramentowego wzoru. Na szczególną uwagę zasługują jednak tak zwane anielskie liczby, czyli składające się z trzech identycznych cyfr. One - zdaniem numerologów - mogą mieć duży wpływ na życie właściciela. Część z nich można traktować jak amulet, który zaklina dla nas świetlaną przyszłość. Wystarczy, że odpowiednio często będzie właściciel na nie zerkał. Za wybrańców otoczonych opieką aniołów uważa się osoby, które ów liczby otrzymują zupełnie przypadkiem i często mają z nimi kontakt np.: numer domu, numer szafki szkolnej lub pracowniczej albo numer autobusu, którym codzienne się jeździ do szkoły albo pracy.

  Co oznacza tatuaż 13?

  Numer 13 jest różnie interpretowany przez różne osoby - jedni wierzą, że przynosi on pecha, dlatego urodzeni pechowcy wybierają ten motyw, żeby oswoić nieszczęście. Inni uważają 13 za szczęśliwą liczbę i traktują taki atrament jak talizman na całe życie. W niektórych kulturach (również zachodnich) w hotelach nie ma ani piętra, ani pokoju o numerze 13. Niektórzy wystrzegają się więc jakiegokolwiek kontaktu z trzynastką, wierząc w jej pechową moc. Z tego powodu sceptycznie podchodzą do takich dziarek i osób je noszących. Jednak w XIII wieku wierzono, że trzynastka jest najszczęśliwszą z liczb, ponieważ symbolizuje trzynaście księżyców w roku. Współcześnie jednak tatuaż 13 ma pozytywne znaczenie - na skórze oznacza wytrwałość, siłę i chroni jego posiadacza lub posiadaczkę przed złem.

  Tatuaż 111 - symbolika

  Trzy jedynki to intuicja i nowe otwarcie na świat. Osoby, które mają trzy jedynki w dacie urodzenia, podejmują najtrafniejsze decyzje, kierując się intuicją. Z kolei tytułowy wzór o numerze 111 jest wskazany dla osób, które z różnych względów muszą zaczynać wszystko od nowa. Częste zerkanie na trzy jedynki podobno rozwija intuicję, którą powinni się kierować właściciele takiego atramentu podczas podejmowania ważnych decyzji.

  Znaczenie tatuaży z trzema dwójkami

  Trzy dwójki to symbol spełnienia, harmonii i pewności siebie. Jego przesłanie jest bardzo jednoznaczne i wykonują go najczęściej osoby szczęśliwe, pewne siebie i chętne zrealizowania swoim planów. Dziarka 222 symbolizuje osiągnięcie życiowej i duchowej harmonii, poprzez spełnianie krok po kroku swoich planów. Osoba, która nosi taki atramentowy malunek, chce przekazać światu, że znajduje się dokładnie w miejscu, w których chce być. Działa dokładnie tak jak sobie zaplanowała, postępuje zgodnie ze swoim sumieniem. Konsekwentnie snuje plany i je realizuje - z całą pewnością przez całe życie będzie osiągać wyznaczone cele i będzie żyć zgodnie ze sobą. Trzy dwójki oznaczają więc obecną i przyszłą życiową harmonię, którą mogą osiągnąć tylko osoby postępujące słusznie, działające według planu i z rozwagą.

  Co oznacza 333 na ciele?

  Taka dziarka dodaje odwagi i pomaga przełamywać własne lęki. 333 to kolejna anielska liczba, która jest symbolem wychodzenia poza strefę komfortu, otwierania się na ludzi i nowe doświadczenia. Taki atrament powinny nosić osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie. Trzy trójki sprzyjają również osobom po przykrych doświadczeniach i ciężkich przeżyciach, a także zmagającym się depresją i fobiami społecznymi.

  Dziarka 444 i jej symbolika

  Atrament z trzema czwórkami to talizman, który daje nadzieję, niezbędną do realizacji marzeń. Powinny go nosić osoby, którym brakuje pewności siebie i mające problem z podejmowaniem decyzji.

  Znaczenie tatuażu 666

  Choć może to Was zaskoczyć, jest to bardzo pozytywna dziarka, którą powinny sobie zafundować osoby bojaźliwe, pesymiści, a także osoby wychodzące na prostą po życiowych wybojach. To kolejna anielska liczba, która oznacza wychodzenie z mroku, odzyskanie wiary w siebie i realizację marzeń.

  Co oznacza atramentowy wzór 777?

  Zastanawiasz się, po co ktoś tatuuje trzy siódemki na przedramieniu lub nodze? Okazuje się, że jest to jedna z dziarek talizmanów, która ma przynieść siłę równą bogom, doskonałość, moc, która pozwoli nam przetrwać wszelkie przeciwności losu. Pojedyncza 7 jest traktowana w numerologii jako symbol doskonałości i spełnienia. Trzy siódemki to potrójna doskonałość, przejście na wyższy poziom duchowości, zapanowanie nad swoimi słabościami. W chrześcijaństwie jest uważana za liczbę świętą. Osoby decydujące się na taką dziarkę mogą ją zrobić z dwóch powodów - albo dążą do doskonałości, albo też uważają się za doskonałe istoty i chcą to pokazać światu. Rzadziej jest ona wykonywana ze względów estetycznych.

  Symbolika tatuażu 888

  Trzy ósemki to dobrobyt, powodzenie i sukcesy w sferze materialnej i duchowej. Podobno 8 symbolizuje powrót energii, którą oddajesz wszechświatowi. Trzy ósemki to potrójny ładunek energetyczny, z którym możesz zrobić, co chcesz. Ósemka oznacza energetyczną karmę, która powraca do osób otaczających się tą cyfrą.

  Tatuaż 999 i jego znaczenie

  Liczba 999 na tytułowym wzorze oznacza zakończenie jednego etapu w życiu i rozpoczęcie nowego. Taka dziarka jest polecana osobom, które właśnie zakończyły związek, wyszły z nałogu. Często decydują się na nią również osoby, które mają problem z zamknięciem pewnego etapu w życiu lub żyjące przeszłością. Trzy dziewiątki na ciele mają im pomóc z zerwaniu z tym, co stare i otworzeniu się na nowe możliwości.

  Co oznacza 000?

  W numerologii zero oznacza powrót do punktu wyjścia, zatoczenia koła, ale też nieskończoność, jedność i brak ograniczeń. Trzy zera to potrójna moc nieskończoności, jedności i barku ograniczeń. Jeśli masz wrażenie, że ciągle kręcisz się w kółko, ciągle lądujesz w realizacji swoich planów w tym samym punkcie. Motyw ten jest stworzony dla Ciebie. Wprawdzie dzięki niemu zatoczysz koło, ale idąc po raz kolejny tą samą drogą jesteś w stanie wyciągnąć wnioski i przejdziesz o krok dalej - lepiej, korzystniej i mądrzej. Dzięki czemu osiągniesz swój cel i nawet jeśli Twoje życie zatoczy koło to po to, żeby zebrać plony z poprzedniej wędrówki.

  Jak widać każdy tatuaż ma inne znaczenie, które warto znać przed wyborem motywu. Jeśli jesteście fanami skomplikowanych atramentowych wzorów, koniecznie sprawdźcie każdy element, jaki pojawi się na Waszym atramencie. Dobrze dopasowane wzory będą nie tylko pięknie się prezentować, ale też opowiadać Waszą historię. Jeśli jednak nie lubicie opowiadać o sobie, symbolem tajemnicy jest las. Jeśli stawiacie na małe dziarki, możecie wytatuować sobie ważne daty, inicjały lub szerokość geograficzną wydarzenia, która jest dla Was naprawdę ważna.

  Komentarze