Zdrada emocjonalna - definicja, objawy, fakty i mity. Co ze związkiem po zdradzie emocjonalnej?

Zdrada emocjonalnaZdrada zawsze boli, to dla wielu z nas oznaka końca związku, choć zapewne każdy z nas zna przynajmniej jedną relację, która odbudowała się po zdradzie. Mimo to, zdrada zawsze kojarzona jest negatywnie. Jest to - najprościej mówiąc - wprowadzenie do relacji osoby trzeciej, która może rozbić nasz związek.

Zdrada i jej rodzaje

Wyróżniamy dwa, podstawowe rodzaje zdrady. Pierwszy z nich to zdrada fizyczna, cielesna, seksualna. Obejmuje kontakty fizyczne, czyli zbliżenia seksualne z drugą osobą ale czasami może kończyć się na pocałunkach i pieszczotach. Osoba zdradzająca może utrzymywać bliskość i kontakty seksualne z obecnym partnerem i kochankiem/kochanką, wtedy zdrada jest o wiele trudniejsza do wykrycia. Możliwe jest również unikanie zbliżeń z partnerem, wymyślanie różnych wymówek, co zwykle wzbudza czujność naszego partnera/partnerki. Taka zdrada bardzo boli, druga osoba dzieli się bowiem najbardziej osobistą i intymną sferą z kimś zupełnie innym, pomijając nasze potrzeby.

Drugim rodzajem zdrady jest zdrada emocjonalna, obejmująca sferę uczuciową, nie cielesną. Partnerzy mogą się nawet nie widywać fizycznie, mogą utrzymywać kontakt za pośrednictwem telefonu czy mediów społecznościowych. Istotą zdrady emocjonalnej jest wytworzona między nimi więź, obejmująca bliską relację, zarezerwowaną dla osób, które są w związku. Tacy ludzie dużo czasu spędzają na rozmowach, mogą się również przytulać, całować, zwykle jednak nie sypiają ze sobą. Ich relacja może przypominać bardzo zażyłą przyjaźń: mają do siebie pełne zaufanie, zwierzają się sobie, pomagają sobie w problematycznych sytuacjach, mają wspólne plany. Bardzo często zdrada emocjonalna długo pozostaje niewykryta, nawet osoba zdradzająca utrzymuje, że to zwykła przyjaźń, a między dwoje ludzie niepostrzeżenie wkrada się uczucie…

Zdrada emocjonalna: dlaczego do niej dochodzi?

Jakie są przyczyny zdrady emocjonalnej? Dlaczego poszukujemy innej osoby, której powierzamy swoje sekrety, która staje się nam bliska, w której się zakochujemy? Specjaliści twierdzą, że przyczyn zdrady nie należy upatrywać po jednej stronie. Aby zdrada się pojawiła, zazwyczaj brakuje czegoś w relacji, co dawałoby partnerom spełnienie i satysfakcję. W przypadku zdrady fizycznej możemy mówić jeszcze o ciekawości, o potwierdzeniu swojej atrakcyjności (czy uwiodę kogoś innego niż mój partner/partnerka?), o rutynie w małżeństwie. Możliwe jest także posuniecie się do zdrady w ramach odwetu, gdy partner/partnerka w przeszłości nas zdradzili.

A co ze zdradą emocjonalną, w której seks nie wchodzi w grę? Dlaczego zakochujemy się w innej osobie? Wśród przyczyn wymienić można trudności w komunikacji w relacji, nie możemy porozumieć się z partnerem/partnerką, druga strona nas nie rozumie, pomija nasze potrzeby ponieważ np. za dużo pracuje. Powodem zaangażowania w nowy związek może być także brak zaspokojenia potrzeb (głównie emocjonalnych, np. bliskości) i właśnie tego spełnienia osoba szuka w relacji z kimś innym.

Objawy zdrady emocjonalnej

Jak objawia się zdrada emocjonalna? Jak rozpoznać, że ukochana osoba zakochała się w kimś innym, jest z nim w bliskich relacjach? Objawy niestety są bardzo niespecyficzne, co znacznie utrudnia okrycie, że bliska osoba nas zdradza. Co powinno nas zaniepokoić? Naszą uwagę powinno zwrócić między innymi to, że:

  • ukochana osoba coraz mniej z nami rozmawia, nie zwierza się nam, nie mówi o swoich radościach i smutkach, nie dzieli się z nami przemyśleniami: robi to bowiem z kimś innym;
  • bliska osoba rzadziej okazuje nam swoje zainteresowanie, nie interesuje się naszymi problemami;
  • ukochana osoba nie chce naszej bliskości, nie okazuje nam uczuć, nie mówi, że nas kocha;
  • bliska osoba coraz częściej znika z domu, pisze do kogoś SMS-y, rozmawia przez telefon ale wychodzi z pokoju, dostaje tajemnicze prezenty;
  • ukochana osoba bardzo się zmieniła, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zachowuje się, jakby była…. zakochana, chociaż w naszej relacji niewiele się zmieniło.

Tak naprawdę naszą uwagę powinna zwrócić każda dostrzegalna zmiana w zachowaniu naszego partnera/partnerki. Jeśli przeczuwamy zdradę: nie angażujmy całej rodziny w dochodzenie, nie śledźmy ukochanej osoby, nie szukajmy dowodów. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa, czasem nawet zapytanie wprost. Jeśli ukochana osoba przyzna się do zdrady, wiele zależy od jej nastawienia ale i od naszej decyzji: co dalej?

Po zdradzie emocjonalnej: co dalej ze związkiem?

Czy po zdradzie emocjonalnej możliwe jest odbudowanie związku? Wszystko zależy od tego, jak silne uczucie pojawiło się między naszą ukochaną osobą, a jej kochankiem/kochanką. Jeśli twierdzą, że to silne uczucie, prawdziwa miłość i oboje chcą być razem… musimy przyjąć tą decyzję i się z nią pogodzić. Życie po rozstaniu nie jest łatwe ale z pomocą bliskich i czasami specjalistów (np. psychologa) możliwe jest pogodzenie się ze stratą, przejście swoistej żałoby oraz rozpoczęcie nowego życia: z kimś innym lub w pojedynkę. Jeśli jednak ukochana osoba chce ratować związek, żałuje swojego zaangażowania w relację z kimś innym, decyzja należy do nas: czy chcemy również ratować związek i odbudować zaufanie, aby spróbować raz jeszcze czy nie będziemy w stanie ponownie zaufać ukochanej osobie, która tak nas zawiodła?

Zdrada emocjonalna: fakty i mity

O zdradzie emocjonalnej krąży wiele mitów, warto stanąć twarzą w twarz z niektórymi informacjami i dowiedzieć się, jaka jest prawda.

Zdrada emocjonalna może być wstępem do zdrady fizycznej - TAK

Wiele osób uważa, że zdrada emocjonalna, czyli rozmowy z druga osobą i zaangażowanie emocjonalne to jedynie wstęp do zdrady fizycznej. Owszem, może tak być, to bowiem przykładny schemat wchodzenia w związek: najpierw kogoś poznajemy, zbliżamy się do niego, zakochujemy się w nim, a dopiero później przechodzimy na kolejny etap związku, jakim jest zbliżenie seksualne. W przypadku zdrady również może tak być.

Zdrada bez seksu nie boli tak jak, gdyby fizyczna - NIE

Choć wielu osobom zdrada kojarzy się jednoznacznie: ze zbliżeniem seksualnym lub choć pocałunkiem z kimś innym, zdrada emocjonalna może być równie przykra i bolesna. Pamiętajmy, że zdrada emocjonalna zawsze wiąże się z pewnym zaangażowaniem emocjonalnym, w przypadku zdrady fizycznej powodem może być impuls, między kochankami nie musi być żadnego uczucia. Dla wielu osób o wiele bardziej bolesna jest zdrada emocjonalna, gdzie pojawia się uczucie między ukochaną osobą a jej kochankiem lub kochanką.

Do zdrady emocjonalnej dochodzi po pewnym czasie - TAK

Zwykle, aby doszło do zdrady emocjonalnej, konieczne jest, aby upłynęło trochę czasu. Aby pojawiło się uczucie między ukochaną osobą a jej kochankiem/kochanką, muszą się lepiej poznać, spędzać razem czas. Dzieje się to w czasie, co może uśpić naszą czujność.

Zdradę emocjonalną trudniej rozpoznać - TAK

Owszem, w przypadku zdrady emocjonalnej jej objawy są o wiele mniej oczywiste i tym samym - jak wspomniano wcześniej - trudniejsze do rozpoznania. Wiele osób nie afiszuje się ze swoją zdradą, ukrywa kontakt z bliską osobą, na co dzień żyjąc normalnie z partnerem/partnerką.

Zdrada emocjonalna musi wiązać się z bezpośrednim kontaktem z kochankiem/kochanką - NIE

W obecnych czasach możliwe jest poznanie kogoś przez internet więc i zdrada emocjonalna online jest możliwa. Zapewne wielu z nas poznało kogoś przez internet, można tam poznać i kochanka/kochankę. Choć dla niektórych niemożliwe jest zakochanie się w kimś, kogo nigdy nie spotkaliśmy, niektóre osoby są w stanie stworzyć taki związek czy zakochać się w ten sposób.

Zdrada emocjonalna może zacząć się od zwyczajnej znajomości lub przyjaźni - TAK

Owszem, początek zdrady emocjonalnej może być bardzo niepozorny, wszystko może zacząć się od zwyczajnej znajomości czy nawet przyjaźni. Czasami nawet nie podejrzewamy ukochanej osoby o zdradę, a niewinne spotkanie z przyjacielem czy kolegą z pracy może być wstępem do czegoś ważnego, co może sprawić, że nasz związek stanie na szali.

Każda przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w zdradę emocjonalną - NIE

Spokojnie, nie patrz na to tak restrykcyjnie, nie każda przyjaźń musi od razu przerodzić się w zdradę emocjonalną. Choć wiele osób nie wierzy w istnienie przyjaźni damsko-męskiej, jeśli jesteśmy w szczęśliwym związku, posiadanie przyjaciela czy przyjaciółki nie stanowi żadnego problemu.

Zdrada emocjonalna boli tak samo - lub czasami bardziej - niż zdrada seksualna, fizyczna. Zwykle wiąże się bowiem z uczuciem, jakie istnieje między ukochaną osobą a kimś innym - i to jest dla nas powód do cierpienia. Jeśli ukochana osoba nie chce odbudować relacji i planuje ulżyć życie z kimś innym: rozstanie jest nieuchronne. Przejście przez nie oraz "zaleczenie ran" będzie nas kosztowało sporo emocji ale i czasu. Jeśli jednak nasz partner/partnerka traktuje zdradę jako chwilowe zauroczenie, błąd i chce dalej być z nami, a jej żal i chęć odbudowania związku są szczere: decyzja należy do nas. Danie sobie szansy po zdradzie może być szansą na lepszą jakość w związku, może być szansą na dojrzalszy i pełniejszy związek, który przetrwa wszystko.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze