Tatuaże róże - znaczenie, wzory, kolory tatuażu z różą

Tatuaż z różąTatuaże róże - co oznaczają i jak wyglądają najpopularniejsze wzory tatuażu z różą. Sprawdź, który motyw najbardziej do Ciebie pasuje i czego jest symbolem. Podpowiadamy, które wzory są dedykowane dla kobiet, a które są przeznaczone dla panów. Zobacz, kto i z jakiego powodu najczęściej decyduje się na tatuaż z różą oraz jakie znaczenie mają kolory różanych tatuaży.

Róża to jeden z najczęściej wybieranych motywów tatuaży na całym świecie. Cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Ciekawostką jest fakt, że różane dziarki w różnych regionach świata mają inne znaczenie. A to oznacza, że niewinny atrament w widocznym miejscu może na egzotycznych wakacjach wzbudzić niemałe zamieszanie.

Tatuaż róża - znaczenie, wzory

Tatuaż z różą ma wiele znaczeń, które są uzależnione od koloru i motywu róży, a także elementów dodatkowych, które zostały umieszczone na dziarce. I tak może ona wyrażać tęsknotę za domem i ukochaną osobą, która w nim czeka, miłość od pierwszego wejrzenia lub złamane serce, gotowość na nowy związek lub chęć pozostania singlem. Sprawdź, co dokładnie oznaczają najpopularniejsze tatuaże z różą, naucz się je czytać i wybierz odpowiedni motyw dla siebie.

Kolorowy tatuaż z różą

Wśród najczęściej wybieranych tatuaży z różą znajdziemy:

Tatuaż róża i czaszka

To motyw, który najczęściej możemy obserwować na męskich ramionach, przedramionach i łydkach. Jest on symbolem męstwa odwagi i niezłomności, dlatego bardzo często zdobi ciała młodych mężczyzn. Tatuaż ten jest również talizmanem, który ma chronić osoby go noszącej przed życiowymi przeciwnościami. Jedni wykonują go zawczasu, wierząc, że dziarka ochroni ich przed trudnościami dnia codziennego. Inni, kiedy już znajdą się na życiowym zakręcie i potrzebują wsparcia w pokonaniu przeciwności losu. Ci ostatni wierzą, że robiąc taki tatuaż, kupują sobie amulet na całe życie. Atrament ma sprawić, że staną się odważni i zyskają życiową mądrość, a ta pozwoli im rozwiązać istniejące problemy i uniknąć kolejnych w przyszłości.

Tatuaż czerwona róża na tle zielonej gałązki

To urocze malowidło, które wykonują osoby zakochane z wzajemnością i szczęśliwe w miłości. Oznacza on gorące, szczere i odwzajemnione uczucie. Kiedy związek zaczyna być problematyczny, a miłość rani, wiele osób decyduje się dodać do róży ciernie.

Tatuaż czerwona ciernista róża z zieloną gałązką

To symbol miłości, która przynosi cierpienie i łzy. Ciernie są symbolem bólu i ran zadanych przez ukochaną osobę. Motyw ten bardzo często wykonują osoby ze złamanym sercem oraz takie, które zakończyły trudne relacje z kimś bliskim. Taki atrament powstaje na miejscu poprzedniego, symbolizującego gorące uczucie. Wówczas do róży zostają domalowane ciernie.

Tatuaż róża z krzyżem

To kolejny wzór tatuażu, który powstaje dwuetapowo i może mieć trzy różne znaczenia, a wszystko zależy od detali w nim zawartych. Zatem tatuaż róża i krzyż w kolorze czarnym oznacza miłość do Boga. Jednak już czerwona róża i krzyż oznacza pożegnanie (pogrzebanie) prawdziwego uczucia, rozstanie z przyczyn niezależnych od zakochanych np. na skutek śmierci jednego z nich. Jeszcze inne znaczenie ma tatuaż róża z cierniami i krzyż. Symbolizuje, on rozstanie i definitywne zakończenie miłości, która przysporzyła bólu i cierpienia.

Tatuaż róża i motyl

To bardzo wdzięczny motyw dedykowany dla młodych kobiet, który jest symbolem dziewczęcej delikatności, subtelności i młodzieńczego uroku. Bardzo często wybierają go absolwentki szkół wyższych i średnich. Jest on symbolem młodości i wkraczania w dorosłe życie. Z biegiem czasu do rysunku róży i motyla dołączają inne motywy, czyli symbole kolejnych ważnych w życiu wydarzeń. Taki wzór jest jak niekończąca się opowieść, czyli finalnie może pokrywać sporą partię ciała.

Tatuaż róża i zegar

To symbol wiecznej miłości, której czas nie rozłączy. Bardzo często czas uwieczniony na zegarze to godzina ślubu, narodzin dziecka lub innego ważnego dla zakochanych wydarzenia. Zdarza się również, że zakochani przed długą rozłąką wykonują takie dziarki. Jednak sam tatuaż nie gwarantuje, że związek przetrwa próbę czasu i lepiej go wykonać, kiedy już tak się stanie niż jako swego rodzaju miłosny amulet.

Tatuaż róża z księżycem

To bardzo piękny motyw, który zdobi zarówno ciała kobiet, jak i mężczyzn. Jego znaczenie powstaje z połączenia tych dwóch symboli. Jak zatem "czytać" taki atrament? Księżyc to symbol przemiany a róża to symbol miłości. Zatem taką dziarkę mogą wykonać nawróceni zdeklarowani single, którzy chcą pokazać światu, że oto są już gotowi oddać swoje serce drugiej osobie. Inną możliwością interpretacji takiego malowidła jest dodanie do róży z cierniami księżyca, wówczas tatuaż będzie oznaczał przemianę polegającą na odrzuceniu trudnej miłości i większą ostrożność przed wejściem w kolejny związek. Natomiast rysunek na ciele przedstawiający piękną czerwoną różę z zieloną gałązką (bez cierni) i księżyc to symbol przemiany. Wykonują go osób, które dotychczas nie szukały miłości i bawiły się uczuciami innych. Dokładnej analizy takiego motywu można dokonać, tylko kiedy dobrze znamy osobę go noszącą.

Tatuaż z pączkiem róży

Młoda nierozwinięta róża to tatuaż, który bardzo często wykonują młode osoby. Oznacza on młodość, beztroskę, zabawę, niewinność i szaloną młodzieńczą miłość. Jest to tatuaż, który bardzo często ewoluuje i zostaje on wzbogacony o dodatkowe elementy lub przerobiony na rozwiniętą różę, lub inne motywy. Wówczas zdobywa zupełnie inne znacznie, bardziej dopasowane do wieku właścicielki.

Tatuaż róża z opadającymi płatkami

To kolejna bardzo popularna dziarka, która zdobi ramiona, łydki i barki młodych kobiet. A czy wiesz, co oznacza? Ten motyw symbolizuje przemijanie. Jeśli jest wykonany w kolorze czarnym, oznacza przemijanie czasu. W przypadku czerwonej róży z zieloną gałązką opadające płatki są symbolem przemijającej miłości, uczucia, które wygasa i słabnie.

Tatuaż z dziką różą

To kolejny bardzo ozdobny malunek na ciele, na który decydują się najczęściej osoby, ceniące sobie swobodę i wolność. A więc jeśli chcesz wyeksponować, jak ważna jest dla Ciebie wolność i swoboda w działaniu i podejmowaniu ważnych decyzji, koniecznie zrób sobie taką dziarkę w widocznym miejscu. Może być ona informacją dla potencjalnego partnera, że nie może Cię ograniczać czy kontrolować.

Co oznaczają daty, cytaty i tribale na tatuażach z różą?

Tatuaże z różą bardzo często są zdobione napisami i innymi symbolami, które nadają dziarce głębszego znacznia - dlatego, jeśli już pokusimy się o interpretację takiego motywu, warto dobrze mu się przyjrzeć, ponieważ niesie on jakieś przesłanie. Czasem nawet opowiada on historię życia lub przedstawia najważniejsze wydarzenia w nim. Do najciekawszych i najbardziej symbolicznych różanych atramentów należą:

 • Róża z cytatem to dziarka, którą dedykuje się ukochanej osobie. Może to być życiowa partnerka, matka, dziecko lub osoba, z którą pozostajemy w przyjacielskich relacjach. Motyw ten jest pełen ważnych detali. Pierwszym z nich jest róża, która może mieć ciernie, opadające płatki, być rozwinięta lub w fazie pączka. Ten element interpretujemy zgodnie z symboliką opisaną powyżej. Na każdym z płatków widnieje data lub rysunek - symbol wydarzenia związanego z osobą, której dedykujemy ów malowidło. Jeśli znajduje się ono na opadającym płatku, jest to informacja, że bezpowrotnie przeminęło. Cytat pod różą, wokół niej lub nad nią to najczęściej sentencja wyrażająca stosunek do tej osoby, jej cechy charakteru lub łączącą Was relację;
 • Róża z tribalem to tatuaż, który w przewrotny sposób wykorzystuje etniczne motywy. Taka dziarka może powstać na każdej innej z różą. Dodając do niej etniczne wzory, ukrywamy prawdziwe znaczenie wytatuowanej róży. Po co maskować tatuaż z przesłaniem? Jeśli został on wykonany dla jednej jedynej osoby lub jest już nieaktualny, tribal jest doskonałą formą na ukrycie przed światem tego, co jest zarezerwowane tylko dla tej jednej jedynej osoby. Kiedy atrament z różą przestanie być aktualny, za pomocą tribalu możemy nadać mu zupełnie inne znaczenie lub pozbawić go symboliki. Pamiętaj, że takie malowidła są pamiątką na całe życie, która często przestaje pasować do aktualnej sytuacji życiowej lub jej eksponowanie może kogoś ranić np. nową partnerkę;
 • Tatuaż róża z datą symbolizuje - jak wszystkie dziarki z rosalią - miłość. W zależności od wybranego motywu tego kwiatu ma on inne znaczenie. Data lub daty uzupełniają natomiast przesłanie, jakie chcemy za jego pośrednictwem przekazać. I tak róża będąca wyrazem gorącej miłości może zostać wzbogacona o datę ślubu, a potem na płatkach możemy umieścić daty narodzin dzieci. Inną możliwością jest róża z cierniami krzyżem, pod którą umieszczamy datę rozstania, natomiast taki sam tatuaż, ale bez cierni będzie oznaczał śmierć bliskiej osoby, a data dzień, w którym odeszła.
 • Tatuaż róża na kostce

Róża wiatrów, czyli tatuaż, który różą nie jest

Róża wiatrów mimo swej nazwy prawdziwą różą nie jest. Skąd więc taka nazwa tego tatuażu? Otóż początkowo marynarze zdobyli swoje ciała rysunkami różanych kwiatów. Były one symbolem kobiet bliskich ich sercom. Takie dziarki wykonywano dla matek, żon, narzeczonych i córek. Jednak szybko atramenty te ewoluowały, najpierw płatki róż zdobiące ramiona i piersi marynarzy rozkładały się na cztery strony świata. Potem tatuaż ten został zmodyfikowany i z róży pozostała tylko nazwa. Panowie wypływający w długie rejsy coraz częściej zastępowali ją rysunkiem kompasu. Ten męski motyw bardziej pasował do dzielnych marynarzy. Jest on symbolem czterech stron świata, czterech żywiołów i czterech temperamentów. Pokazuje największe siły, z którymi mierzy się każdego dnia wilk morski oraz wskazuje mu drogę do domu. Najczęściej tatuaż z różą wiatrów stanowi element większej kompozycji, w której można również znaleźć różany kwiat, dedykowany ukochanej kobiecie. Zdarza się również, że tatuaż ten jest na tyle ozdobny sam w sobie, że występuje samodzielnie. Obecnie taką dziarkę wykonują nie tylko marynarze, można ją spotkać na dłoniach i nadgarstkach kierowców ciężarówek, osób kochających podróże, a także niepoprawnych marzycieli, którzy planują podbić cały świat.

Ilość róż na wzorze tatuażu a ich znaczenie

Ilość róż na tatuażu ma znaczenie. Sprawdź z ilu róż powinna składać się twoja dziarka:

 • 1 róża - wykonując motyw pojedynczej czerwonej róży z zieloną gałązką, informujesz swojego partnera, że jest jedyną miłością w twoim życiu. Jednak róża jest symbolem jednej zakochanej osoby. Taka dziarka jest wyznaniem szczerej miłości, kiedy nie jesteś pewna czy jest ona odwzajemniona;
 • 2 róże - to tatuaż, który najczęściej wykonują osoby zakochane z wzajemnością. Dwie róże to symbol dwóch zakochanych osób, które połączyło to samo uczucie. Jest to dziarka dla par, która może być przedstawiona jako dwa kwiaty obok siebie lub po jednym u każdego z partnerów;
 • 3 róże - są symbolem miłości, jednak prawdziwego znaczenia nabierają dopiero w połączeniu z innymi motywami, np. datą, cytatem, cierniami, imieniem lub imionami itp.;
 • 11 różanych kwiatów - oznacza głęboką miłość, której niestraszne przeciwności losu, choroby czy rozłąka. Oczywiście na tak okazały tatuaż należy się decydować ostrożnie lub tylko dla osób, których miłości i oddania jesteśmy pewni na sto procent. Nie jest to w każdym razie dziarka dla zakochanych z krótkim stażem;
 • 13 róż - to symbol tajemniczego wielbiciela, ten motyw tatuażu jest bardzo popularny wśród osób, które tkwią w relacji friendzone i nie mają odwagi ujawnić swoich uczuć. Jednak samo wytatuowanie trzynastu róż nie rozwiąże tej trudnej dla obojga sytuacji. Ponadto taki atrament może być kłopotliwy, kiedy jedna ze stron postanowi zerwać znajomość.

Tatuaż róża na szyi, karku

  Znaczenie kolorów różanych tatuaży

  Tatuaże z różami występują w bardzo zróżnicowanej kolorystyce, jednak najpopularniejsze są:

  • czarne,
  • szare,
  • czerwone,
  • żółte amarantowe róże.

  Kolorowy tatuaż róża

  Zanim zdecydujesz się na motyw tej dziarki, koniecznie sprawdź, co symbolizuje ona w różnych kolorach:

  Czarna róża na tatuażu
  To obecnie najpopularniejszy atramentowy rysunek na ciele. A co dokładnie oznacza? Jest on symbolem utraconej miłości, rozstania, trwałej rozłąki, straty bliskiej sercu osoby, złamanego serca lub miłości pełnej poświęceń na skutek zachowania drugiej połowy, choroby lub innych przyczyn, dla których miłość stała się trudna. Bardzo często wdowy i wdowcy przemalowują swój tatuaż z czerwonej róży na czarną, na znak wiecznej żałoby po miłości swojego życia. Jednak nie zawsze czarna róża symbolizowała trudną, bolesną lub złą miłość. Takie dziarki są charakterystyczne dla body artu w stylu gotyckim. Motywy te nadal cieszą się ogromną popularnością i nie mają żadnego innego wydźwięku poza dekoracyjnym. Gotyckie czarne róże są najczęściej kompozycją kilku kwiatów i gałązek, pięknie cieniowane, starannie wykonane przedstawiają prawdziwe dzieła sztuki, od których trudno oderwać oczy.

  Tatuaż z czerwoną różą
  W Europie Zachodniej jest symbolem pięknej, czystej, szczerej romantycznej miłości do narzeczonej lub narzeczonego, małżonka, rodzica i dziecka. Zupełnie inaczej jest interpretowany taki atrament w Grecji, gdzie oznacza miłość i pożądanie. Wykonują go kobiety, które chcą pokazać swój własny temperament, a także kochankowie.

  Tatuaż z szarą różą
  Nie ma ukrytego znaczenia a jedynie wartość artystyczną. Róża wykonana w grafitowym i szarym gradiencie wygląda bardzo naturalnie i najczęściej jest tatuażem przestrzennym.

  Męskie tatuaże z różami

  Tatuaż z żółtą różą
  Wygląda wprost zjawiskowo, przyciąga uwagę i niebywale zdobi opalone ciało. Oznacza on radość, wiarę w siebie, szczęście i sukces. Taki motyw najczęściej jest wykonywany w celu upamiętnienia wielkich sukcesów zawodowych lub życiowych. Ma on przypominać, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Bardzo często żółte róże na tatuażu są opatrzone datą lub datami w przypadku osiągnięcia kilku sukcesów. Najczęściej jest on wykonywany po osiągnięciu pierwszego wielkiego sukcesu lub spełnieniu wielkiego marzenia. Wtedy też na jednym z płatków róży pojawia się pierwsza data, a puste płatki mają być motywacją do dalszego działania. Tatuaż z żółtą różą bardzo często wykonują również osoby, które przechodzą na artystyczną lub sportową emeryturę na znak, że czują się spełnieni w tym, co robili i odchodzą, będąc na szczycie.

  Kiedy powstały wzory różanych tatuaży?

  Tatuaże róże początkowo zdobiły ciała piratów i żeglarzy. W latach 30 XIX zwyczaj ten przejęli również marynarze. Atrament ten najczęściej wykonywano przed wypłynięciem na morze i miał on przypominać wilkom morskim, że mają do kogo wracać. Pozostawionym na lądzie kobietom dawał poczucie, że ten tatuaż to informacja, że mężczyzna ma już zajęte serce. Róża dla marynarzy była symbolem ukochanej kobiety.

  Tatuaż róża na ramieniu

  Kto najczęściej wybiera tatuaże róże?

  • Tatuaż róża najczęściej wybierają osoby szczęśliwie lub nieszczęśliwie zakochane. Takie, które chcą pochwalić się całemu światu swoim szczęściem lub wręcz przeciwnie - pokazać jak bardzo zostały zranione.
  • Różę wiatrów tatuują osoby przemierzające świat, żyjące w podróży lub marzące o życiu podróżnika.
  • Inną grupą osób są Ci, którzy "ubierają swój tatuaż róża" w tribale, tak żeby nikt niewtajemniczony nie mógł odczytać ich miłosnej historii.
  • Czwartą i ostatnią grupą posiadaczy różanych tatuaży są Ci, którzy zdecydowali się na ten motyw ze względów na walory estetyczne. Warto zaznaczyć, że nie zawsze jest to szary atrament. Wszystko zależy od tego, czy tatuażysta ma tylko zręczne dłonie, czy też posiada wiedzę na temat symboliki tatuaży.

  Komentarze

  MałgorzataW
  Słowo tatuaż wywołuje różne skojarzenia, dla niektórych to dzieło sztuki dla innych oszpecanie ciała. Niezależnie od tego jakie emocje budzą w nas osoby wytatuowane spotykamy je na co dzień, w pracy, w szkole, w kinie lub na ulicy. Kiedyś świat zmagał się z nietolerancją na tle rasowym, dziś zauważamy nietolerancję z powodu paru obrazków na ciele. Przedstawię przykład z życia: moja znajoma Joanna skończyła studia pedagogiczne, w trakcie których wytatuowała część przedramienia, wybrała delikatny wzór tatuażu z różą, z racji umiejscowienia jest łatwy do ukrycia. Nasz bohaterka chciała podjąć pracę w szkole podstawowej, rozmowa kwalifikacyjna przebiegła pomyślnie, Joanna zaczęła prace. Wszystko układało się świetnie, po czasie kadra zarządzająca dowiedziała się o ozdobie jaką posiadała. Skutek? Zwolnienie. Powód? Możliwa demoralizacja młodzieży. Nie jest to jedyny przypadek takiego potraktowania przez społeczeństwo, dla wielu osób, szczególnie starszych, tatuaż jest równoznaczny z wizytą w więzieniu, kojarzy się z przestępczością , czyli nie są to pozytywne skojarzenia. Ten przykład pokazuje jak daleko nam do tolerancji i akceptowania inności.