Ślub cywilny krok po kroku - kompleksowy poradnik dla narzeczonych

Ślub cywilnyCoraz więcej osób decyduje się na ślub cywilny, ponieważ jest on prawną formą zawarcia związku małżeńskiego, która zazwyczaj nie jest tak hucznie celebrowana, jak ślub kościelny. Od chwili złożenia podpisów na dokumentach, zostaje uznany przez wszystkie organy administracyjne i prawne. Nie jest to bezpłatna forma ślubu, przeprowadzenie ceremonii i jej oprawa wiążą się z kosztami, jednak zdecydowanie mniejszymi niż w przypadku ślubu kościelnego.

Decyzję o rodzaju ślubu, wiele par podejmuje jeszcze przed zaręczynami. Preferencje przyszłych Państwa Młodych są ustalane nawet w luźnych rozmowach o przyszłości. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja, która może zaważyć na funkcjonowaniu związku.

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że osoba, która całe życie marzyła o ślubie kościelnym z weselem z prawdziwego zdarzenia, pójdzie na kompromis z partnerem, który chciałby ograniczyć się do wzięcia ślubu cywilnego i zorganizowania skromnego przyjęcia.

Ślub cywilny

Podstawowe informacje na temat ślubu cywilnego

Ślub cywilny, przez niektórych traktowany jako mniej uroczysty, udzielany jest przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, posiada on odznakę zatwierdzoną przez ministra.

Młoda Para składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński osobiście w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Kierownik urzędu kieruje pytanie do przyszłych małżonków, czy zamierzają się pobrać, a kiedy oboje odpowiadają twierdząco, prosi ich o złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński i oświadczenia o wybranym nazwisku, a także wspólnego oświadczenia dotyczącego nazwiska ich dzieci.

Państwo Młodzi kolejno wygłaszają oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając jego słowa za kierownikiem urzędu. Słowa przysięgi różnią się od tych wygłaszanych w kościele. Małżonkowie nie obiecują sobie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Zapewniają się jednak wzajemnie o dołożeniu wszelkich starań, by ich wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Brzmi ono:
"Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Kiedy obie strony złożą zgodne oświadczenie, kierownik urzędu ogłasza, że tym samym małżeństwo zostało zawarte. Pod sporządzonym aktem swoje podpisy powinni złożyć małżonkowie, świadkowie oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Do dnia ślubu cywilnego, Państwo Młodzi powinni podjąć decyzję dotyczącą nazwisk. Musi ona zostać zgłoszona przed lub w trakcie ceremonii.

Ustalenie daty ślubu cywilnego odbywa się w urzędzie. Należy się tam udać przynajmniej jeden miesiąc i jeden dzień przed planowanym wydarzeniem. Bardziej oblegane miejscowości czy daty wymagają zdecydowanie wcześniejszej rezerwacji. Trzeba jednak pamiętać, że datę ślubu można zarezerwować z maksymalnie półrocznym wyprzedzeniem.

W czasie wizyty, na której ustalona zostanie data ślubu, narzeczeni muszą podpisać zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, które jest sporządzane na miejscu. Istotne jest też uiszczenie opłaty oraz wstępna decyzja dotycząca nazwiska.

W dniu ślubu wystarczy zjawić się w urzędzie wraz ze świadkami około 30 minut przed zaplanowaną godziną ceremonii. Sama uroczystość jest zdecydowanie krótsza niż ślub kościelny - trwa około 20 minut.

Podczas zawierania ślubu cywilnego nie obowiązuje rejonizacja - nie ma konieczności wybierania urzędu znajdującego się w miejscu zamieszkania lub zameldowania.

Ślub cywilny

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu cywilnego

Chęć zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie należy wcześniej zgłosić w nim osobiście. Wtedy trzeba również:

 • uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł;
 • złożyć odpis skrócony aktu urodzenia;
 • okazać dowód tożsamości;
 • złożyć pisemne zapewnienie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Panna lub kawaler udając się do Urzędu Stanu Cywilnego powinni uzbroić się w odpis skrócony aktu urodzenia oraz dowód osobisty do wglądu urzędnika. Wdowa lub wdowiec, oprócz wymienionych dokumentów, muszą posiadać odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka. Osoby rozwiedzione powinny mieć odpis skrócony aktu urodzenia, dowód osobisty oraz odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencję rozwodu.

Niepełnoletnia kobieta pomiędzy 16. a 18. rokiem życia, chcąca wstąpić w związek małżeński musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpis skrócony aktu urodzenia, pisemne zapewnienie o braku przeciwwskazań do wzięcia ślubu oraz postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na małżeństwo.

W przypadku obcokrajowca, wśród dokumentów wymaganych do ślubu cywilnego, znajdują się:

 • odpis aktu urodzenia opatrzony tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego,
 • zaświadczenie o prawnej zdolności do wstąpienia w związek małżeński, wydane przez organ właściwy albo przedstawicielstwo dyplomatyczne kraju, z którego pochodzi przyszły małżonek,
  lub
 • postanowienie sądu rejonowego, które zwolni osobę zainteresowaną z obowiązku przedłożenia zaświadczenia,
 • postanowienie sądu rodzinnego, zezwalające na ślub.

Cudzoziemiec, chcący wstąpić w związek małżeński w Polsce, musi posiadać ważny paszport. Każdy dołączany dokument powinien zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski.

W przypadku, gdy oświadczenie o zawarciu małżeństwa składa tłumacz migowy, występujący w roli pełnomocnika, on również musi podpisać akt małżeństwa.

W niektórych urzędach nie ma już konieczności przynoszenia ze sobą dokumentów (oprócz dowodu osobistego). Wszystko za sprawą centralnej bazy danych, za pomocą której urzędnik może samodzielnie sprawdzić stan cywilny narzeczonych. Niestety nadal nie wszystkie urzędy poszły z duchem czasu i uległy cyfryzacji, dlatego przed wizytą w tym miejscu warto upewnić się, czy konieczne jest dostarczenie dokumentów w formie papierowej.

Ślub cywilny

Co jest ważne przed ślubem cywilnym?

Zazwyczaj ślub cywilny nie jest tak hucznie celebrowany jak ślub kościelny, dlatego też Panny Młode wybierają skromniejsze stylizacje w jasnych kolorach. Kobiety chcące się wyróżnić decydują się na krótkie sukienki, niekiedy w żywych kolorach.

Urząd Stanu Cywilnego niczego nie narzuca w przypadku stroju. Panna Młoda może zdecydować się na skromniejszą stylizację lub bardziej wystawną, czyli taką którą założyłaby na ślub kościelny. Najważniejsze, by była ona dopasowana do stylu oraz sylwetki Panny Młodej.

Ślub cywilny jest wydarzeniem, podczas którego można porzucić standardy. Sukienka, która nie jest typowo ślubna, będzie znacznie tańsza od popularnej „princeski”. Nie ma też konieczności zakupu welonu, rękawiczek, białych butów czy innych gadżetów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by Panna Młoda założyła elegancką sukienkę, która wisi w szafie od dłuższego czasu, a którą miała na sobie raz, kilka lat wcześniej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku garnituru - dobrze dobrany lub szyty na miarę może posłużyć Panu Młodemu jeszcze w trakcie innych uroczystości.

Istotne jest, by mimo wszystko całkowicie nie zbagatelizować powagi uroczystości cywilnej. Pomimo tego, że dla niektórych osób decydujących się na to rozwiązanie, jest to jedynie formalność, należy się odpowiednio przygotować do całego wydarzenia.

Oprócz kupna sukienki warto zainwestować również w profesjonalnie przygotowany makijaż i fryzurę. Są to często pomijane punkty w przypadku ślubu cywilnego, jednak pozwolą one wczuć się w podniosłą atmosferę i zapewnią piękny wygląd oraz wysoką pewność siebie Panny Młodej.

Jeżeli wyznaczony termin ślubu na to pozwoli, warto udać się do gabinetu kosmetycznego na serię zabiegów oczyszczających, dzięki którym skóra twarzy będzie miała piękny, zdrowy wgląd oraz wyrównany koloryt, ponadto zmarszczki zostaną wyrównane.

W przypadku, gdy czasu jest niewiele i nie wskazane są zbyt mocno ingerujące w kondycję skóry zabiegi, warto zorganizować sobie domowe SPA. Regenerację powinien rozpocząć peeling, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka. Należy pamiętać, by dobrać go odpowiednio do potrzeb i rodzaju cery. Najlepszym rozwiązaniem dla skóry problematycznej oraz wrażliwej są peelingi enzymatyczne

Po złuszczaniu czas na odżywienie, czyli nałożenie maski do twarzy. Podobnie jak w przypadku peelingu, powinna być dobrana do potrzeb skóry, by zaspokoiła jej potrzeby, jednocześnie nie szkodząc.

Ślub cywilny

Ślub cywilny - koszt

Ślub cywilny odbywający się w urzędzie kosztuje. Wprawdzie nie tyle, co ślub kościelny, jednak mimo to wiąże się z pewnymi, stałymi opłatami.

Są to:

 • 84 zł - opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa,
 • 22 zł - opłata za dokument zapewniający o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, wymagany w przypadku, gdy przynajmniej jeden z partnerów jest po rozwodzie lub jest wdowcem,
 • 38 zł - opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, dotyczy obcokrajowców,
 • 39 zł - opłata za wydanie decyzji o wyznaczeniu wcześniejszej daty ślubu (oczekiwanie krótsze niż standardowy miesiąc).

Na ślub cywilny mogą złożyć się również dodatkowe opłaty, takie jak podkład muzyczny podczas ceremonii. Zależnie od urzędu i miasta może ona kosztować dodatkowe 50-200 zł.

Ślub cywilny

Ślub cywilny w plenerze

Coraz większą popularność zyskują śluby cywilne w plenerze, które są miłą alternatywą dla tych, którzy nie chcą zawierać związku małżeńskiego w murach urzędu. Jednak należy pamiętać, że spełnienie marzeń o bajkowym ślubie wiąże się z wyższymi kosztami.

Jeszcze nie tak dawno, zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem było możliwe jedynie w ściśle określonych sytuacjach, kiedy jedno z małżonków nie było w stanie dotrzeć na miejsce z różnych powodów.

Nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego zapewniła większą mobilność urzędników. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które nie mogą przekraczać 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. W praktyce przyjęło się, że ślub cywilny w plenerze kosztuje przyszłych małżonków 1000 zł.

Na tę cenę składa się:

 • zakup stroju i akcesoriów dla kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
 • usługi fryzjerskie,
 • konserwacja odzieży,
 • zakup insygniów,
 • nabycie patery na obrączki,
 • konserwacja insygniów i patery,
 • koszty dojazdu urzędnika na miejsce,
 • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika.

Wspomniane koszty pokrywają jedynie opłaty uiszczane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Sama organizacja ślubu plenerowego wiąże się z innymi kosztami, na przykład:

 • zakup lub wypożyczenie:
  a) krzeseł dla gości,
  b) łuku weselnego,
  c) stołu dla urzędnika,
  d) miejsca na godło,
  e) dywanu,
  f) dekoracji,
 • oprawa muzyczna,
 • namioty w razie załamania pogody,
 • oświetlenie.

Wyżej wymienione rzeczy niezbędne są do przeprowadzenia ceremonii zaślubin w plenerze, jednak prawdopodobieństwo, że po złożeniu przysięgi, Państwo Młodzi odeślą gości do domów jest niewielkie. W zaistniałej sytuacji dodatkowe koszty wygeneruje catering, wypożyczenie stołów i krzeseł, przy których goście będą mogli spokojnie zjeść, a także szwedzkie stoły, alkohol, muzyka.

Ślub cywilny w plenerze jest ciekawą alternatywą, tym bardziej, jeśli przyszli małżonkowie mają pomysł na jego organizację i wybrali wyjątkowy motyw przewodni. Jednak należy pamiętać, że pogoda latem bywa kapryśna, dlatego trzeba przygotować się na ewentualne opady deszczu. Niezbędne mogą okazać się namioty, które ochronią zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Problemem nie do przeskoczenia może okazać się... trawa. Po intensywnych opadach goście będą poruszać się po błocie i mokrej trawie, co nie należy do najprzyjemniejszych czynności. I o ile ślub cywilny w plenerze w czasie delikatnego deszczu może dodać całemu wydarzeniu romantyzmu, tak przyjęcie weselne w takich warunkach może przysporzyć nie lada problemów.

Ślub cywilny bez opłaty w wysokości 1000 zł może odbyć się poza urzędem jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład:

 • w domu osoby niepełnosprawnej,
 • w szpitalu, w przypadku osoby ciężko chorej,
 • w więzieniu, w przypadku osoby odsiadującej wyrok.

W sytuacjach wyjątkowych wymagane są takie same dokumenty jak przy standardowej ceremonii w urzędzie oraz dodatkowo – zaświadczenie lekarskie lub pozwolenie naczelnika więzienia. Jedyną dodatkową opłatą w tej sytuacji, wynoszącą 11 zł, jest opłata za sporządzenie protokołu ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Ślub cywilny - ograniczenia wiekowe i świadkowie

Ślub cywilny może zawrzeć każda pełnoletnia osoba uprawniona. Górna granica wieku rzecz jasna nie istnieje, dolną jest ukończenie 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach sąd może wyrazić zgodę na ślub kobiety, która skończyła minimum 16 lat.

Świadkami na ślubie cywilnym mogą być jedynie osoby pełnoletnie, mówiące po polsku i posiadające przy sobie dowód osobisty. Jeżeli któryś ze świadków jest obcokrajowcem nieznającym języka polskiego, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego. Świadkowie mogą być tej samej płci, nie ma żadnych zapisów regulujących tą kwestię.

Ile kosztuje ślub cywilny za granicą?

Ze względu na charakter ślubu cywilnego, może on bez większych problemów odbyć się poza granicami naszego kraju. Jedyną przeszkodą okazuje się bariera finansowa oraz trudności w przetransportowaniu gości na miejsce ceremonii.

Za granicą przed zawarciem związku małżeńskiego należy uiścić opłatę konsularną, ponieważ to właśnie konsul będzie udzielał Państwu Młodym ślubu. Na terenie całej Unii Europejskiej wynosi ona 500 euro. Opłacana jest gotówką w dniu ślubu, przed rozpoczęciem uroczystości.

Poza Unią Europejską opłaty za ślub cywilny mogą się znacznie różnić między sobą. Szczegółowe informacje zostaną przedstawione przyszłym małżonkom w sekretariacie danego konsulatu.

Ślub cywilny za granicą wiąże się jeszcze z kosztami wydania dokumentów:

 • około 35 zł - zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski,
 • około 40 zł - przetłumaczenie zaświadczenia o zdolności prawnej w Wydziale Konsularnym.

W zależności od preferencji, nie należy zapominać o wydatkach na transport, nocleg oraz przyjęcie weselne (lub uroczysty obiad). Bardzo często osoby decydujące się na ślub za granicą ograniczają listę gości do najbliższej rodziny lub samych świadków. W takim przypadku okazuje się, że końcowe koszty zorganizowania ślubu cywilnego poza granicami Polski bywają zdecydowanie niższe niż standardowego wesela w kraju.

Podsumowanie

Obecnie młodzi ludzie coraz częściej decydują się na ślub cywilny zamiast kościelnego, chcąc uniknąć zbyt wysokich kosztów i hucznej zabawy. Ogromną zaletą jest możliwość zawarcia związku małżeńskiego w niemal dowolnym miejscu, gwarantującym bezpieczeństwo gościom i urzędnikowi.

Autor: www.e-ziaja.com.

Komentarze

Mariusz Muzyk
Bardzo fajny artykuł. Fajnie że coraz więcej par młodych szuka alternatywy dla tradycyjnych wesel
https://mariuszmuzyk.pl/page/slub-i-wesele-inaczej-jak-zorganizowac-alternatywny-slub-i-wesele