Skąd się bierze przeciąg? Dowiedz się, jak można mu zapobiec, budując dom

Drzwi tarasowe a przeciągPozbycie się przeciągu z domu to nie lada wyzwanie! Wiedzą o tym liczni mieszkańcy polskich domów, którzy nie tylko odczuwają niekomfortowe prądy powietrza we własnym domu, ale również ponoszą z tego tytułu wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak zapobiec powstawaniu przeciągów już na etapie budowy domu?

Jak powstaje przeciąg?

Aby uniknąć powstawania przeciągów, ważne jest zachowanie optymalnej różnicy między temperaturą powierzchni ścian a temperaturą powietrza w pomieszczeniach. Różnica między nimi powinna wynosić około 3°C. Jeżeli temperatura powietrza jest zdecydowanie wyższa, ciepło zaczyna unosić się ku górze, a zimniejsze pozostaje niżej. W ten sposób powstają prądy konwekcyjne, czyli mówiąc krótko: przeciąg. To jednak nie wszystko! Powietrze wprawione w ruch porusza również kurzem i roztoczami osadzonymi na ścianach i meblach. Jeżeli w Twoim domu mieszkają osoby z alergiami, przeciągi mogą być dla nich zdecydowanie bardziej dotkliwe.

Jak zapobiec przeciągom na etapie budowy domu?

Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W przypadku przeciągów ta metoda jest szczególnie skuteczna. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie się przed nimi już na etapie budowy domu. Kluczem do sukcesu jest tutaj zadbanie o optymalne ocieplenie budynku. Niewystarczająca izolacja, czyli nieszczelność, powoduje utraty ciepła z budynku, które dla domowników wiążą się z poniesieniem ogromnych kosztów. Problem pojawia się zwłaszcza zimą, kiedy zależy nam na skutecznym ogrzaniu domu.

Jednak odpowiednia termoizolacja ścian to nie wszystko. Kluczowy jest dobór odpowiedniego modeli okien i drzwi. Ważny jest również dobrze przeprowadzony montaż, ponieważ nawet najlepsze modele nie będą mogły spełniać oczekiwań domowników, jeśli zostaną nieprawidłowo osadzone w ścianie. Na szczególną uwagę zasługują również drzwi tarasowe - w ich przypadku nie może być mowy o żadnych kompromisach. Powinny być zamontowane przez najlepszych fachowców na rynku.

Zła termoizolacja budynku - czym to grozi?

Jeżeli czeka Cię budowa domu, koniecznie powinieneś pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednią termoizolację budynku. W końcu przeciąg nie jest jedynym zagrożeniem, jakie czeka na źle ocieplony i nieszczelny budynek.

Co jeszcze grozi domownikom w przypadku źle przeprowadzonego ocieplenia domu? O zdanie spytaliśmy specjalistę ze sklepu Aluhaus, oferującego nowoczesną stolarkę aluminiową:

Zadbanie o odpowiedni poziom termoizolacji budynku jest kluczowe, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła. Te wynikają najczęściej z nieszczelnych lub niskiej jakości okien, drzwi zewnętrznych lub tarasowych. Proszę pamiętać, że zła wentylacja budynku wiąże się nie tylko z powstawaniem przeciągów, ale również wilgoci, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy łazienka. Nietrudno tu w takiej sytuacji o powstawanie grzybów, które są w dłuższej perspektywie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł dał Ci kilka wskazówek, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas budowy domu, aby uniknąć powstawania przeciągów. Powodzenia!

Komentarze