Rude włosy - wygląd i charakter

Kobieta o naturalnie rudych włosachRude włosy to podobno nie wygląd, a charakter oraz cały zespół cech fizycznych i psychicznych dziedziczonych z genami. Jedno jest pewne, rudowłosi nie mają łatwo, no, chyba że urodzili się w Szkocji, ewentualnie w Irlandii lub Anglii. Według statystyk w Szkocji mieszka 40% całej rudej populacji kobiet i mężczyzn. Osoby o ognistych włosach w całej populacji na świecie stanowią zaledwie 2% i z roku na rok jest ich coraz mniej. Za ten typ urody odpowiada mutacja genetyczna, którą otrzymujemy od rodziców, którzy niekoniecznie muszą mieć rude włosy. Zobacz, kto ma szansę urodzić rude dziecko, dlaczego rude włosy nie siwieją, itd.?

Naturalne rude włosy występują w kilku odcieniach, najczęściej w duecie z porcelanową cerą, często nakrapianą piegami i jasnymi rzęsami oraz brwiami. Panie z ognistym kolorem włosów są uważane za wredne, fałszywe, jednym słowem zołzy, których lepiej unikać. Jest to oczywiście stereotyp, krzywdzący i niesprawiedliwy, choć nie odstrasza on pań, które regularnie wykonują koloryzację ginger. Co ciekawe jest to jeden z najbardziej pożądanych kolorów koloryzacji i zarazem najtrudniejszy do osiągnięcia i utrzymania na dłużej. Aż chciałoby się zapytać: I kto tu jest fałszywy?

W naszej kulturze zdecydowanie większy podziw budzą tak zwane farbowane lisy, czyli panie, z rudą koloryzacją, niż te o naturalnych ognistych pasemkach. Zatem chętnie podpisujemy się pod stereotypami i chętnie zmieniamy kolor na rudy, przy czym podziwiamy ten od fryzjera i wyśmiewamy ten ofiarowany przez naturę. A naukowcy alarmują, że włosy w tym kolorze to nie tylko typ urody, ale też osobowości. Zobacz, co mówią badania na temat charakteru i osobowości rudych osób i sprawdź, dlaczego są jedynymi na świecie, które nie siwieją.

Rude włosy, dlaczego są tak rzadko spotykane?

Co ciekawe jest to jeden z najbardziej pożądanych kolorów koloryzacji i zarazem najtrudniejszy do osiągnięcia i utrzymania na dłużej. Naturalnych rudzielców jest na świecie bardzo mało, najwięcej rodzi się ich w Szkocji - to aż 40% całej populacji oraz w Anglii i Irlandii, a zaraz potem w Australii. Szacuje się, że ruda populacja liczy około 140 milionów osób, ale z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci z tym kolorem włosów. O ile na Wyspach Brytyjskich nikogo nie dziwią rude kosmyki, to już w innych świata właściciele imbirowych włosów (jak ich nazywają Wyspiarze) łatwo nie mają.

Sprawdź, kto może urodzić rude dziecko?

Za rudy kolor włosów odpowiada rzadko spotykana mutacja genu MC1R w odpowiedniej kombinacji, a to oznacza, że żaden z rodziców, a nawet dziadków nie musi mieć takich włosów, by w rodzinie pojawiło się dziecko z rudymi puklami. W krajach, w których osób o tym kolorze włosów mieszka dużo, rudowłose dzieci rodzą się najczęściej. W innych częściach świata, gdzie gen jest on bardzo rzadko spotykany, rudowłosych ubywa z roku na rok.

Rudy to nie tylko kolor włosów, to zespół cech, które dziedziczymy

Jeśli wydaje Ci się, że perfekcyjna koloryzacja włosów zrobi z Ciebie stuprocentowego rudzielca jesteś w błędzie. Może Twoja fryzura zmieni kolor, ale na tym koniec, gdyż nie posiadasz w organizmie wyjątkowego barwnika, jakim jest feomelanina. Jest to czerwono-żółty pigment, który nadaje włosom wyjątkowy odcień. Sprawia, że oczy mają kolor brązowy, piwny lub zielony, znacznie rzadziej niebieski. To on jest też odpowiedzialny za urocze piegi, występujące na alabastrowej prawie białej cerze. Niestety im więcej feomelaniny, tym więcej piegów, które mogą pokrywać całą twarz, szyję, a nawet całe ciało.

Ruda dziewczyna
Dziewczyna o naturalnych rudych włosach

Jakie cechy fizyczne mają rude dziewczyny?

Jak wynika z badań, przeprowadzonych na grupie kobiet, osoby o rudych włosach są bardziej wrażliwe psychicznie i fizycznie.

 1. Szybciej marzną.
 2. Szybciej się męczą.
 3. Silniej odczuwają ból w porównaniu do pań w podobnym wieku, poddanych tym samym testom wytrzymałości, ale z inną czupryną. Ich skóra jest cieńsza i mniej odporna na uszkodzenia, bardzo źle znosi promienie UV dlatego rude osoby, powinni chronić ją przed słońcem i zawsze używać filtrów UV.
  • Kolejna fizyczną cechą jest szybkie pojawianie się siniaków na skórze, pojawiają się one nawet po niewielkim nacisku czy uderzeniu.
  • Posiadaczki tego koloru włosów są bardziej wrażliwe na stres, ponieważ ich organizm wydziela więcej hormonu stresu. Szybciej też odczuwają dyskomfort psychiczny w nerwowych lub niemiłych sytuacjach. Znacznie częściej rozklejają się niż ich rówieśniczki z innym typem urody i częściej wybuchają krzykiem lub się obrażają. Co nie wynika oczywiście z faktu, że są one trudne, lecz z większej wrażliwości emocjonalnej i uwarunkowań genetycznych.
  • Częściej i bardziej boją się dentysty, wizyty u ginekologa, zastrzyków i porodów, co jest związane z małą odpornością na stres i niskim progiem bólu.
  • Rude osoby mają mniej włosów, a więc o bujnej fryzurze mogą zapomnieć, za to ich włosy są grubsze, dzięki czemu mniej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
  • Rude włosy trudniej jest ufarbować, ponieważ mają bardzo duża naturalnego składnika, który przebija prawie przez każdy kolor włosów. Najtrudniej jest na nich wykonać koloryzację blond w chłodnym odcieniu. Bez tonera raczej się nie obejdzie.
  • Podobno organizm osób, które od natury i otrzymały rude włosy, sam wydziela witaminę D3, a więc mają zapewniony dostęp do promieni słonecznych przez okrągły rok. I dobrze, bo większa część osób o takich włosach mieszka w krajach gdzie o słońce trudno.

   Naukowcy twierdzą nawet, że wyjątkowa mutacja genów, sprawia, że skóra rudowłosych osób ma bardziej intensywny, ale przyjemny zapach. Jest on porównywany do zapachu świeżo zebranych bursztynów i kwitnących fiołków.

   Rude włosy praktycznie nie siwieją

   Natura obdarzyła rudych nie siwiejącymi włosami! Jest to jedyna taka grupa szczęściarzy. Jak to możliwe? Duża ilość silnego czerwono żółtego barwnika sprawia, że włosy dużo wolnej tracą kolor. Ogniste włosy z wiekiem najpierw stają się matowe, potem, pomarańczowe, żółte i dopiero potem mogą zacząć siwieć, ale jest to zjawisko naprawdę rzadko spotykane.

   Jakie cechy osobowości mają kobiety, dziewczyny o rudych włosach?

   Wrodzona wrażliwość, delikatność i kruchość, sprawia, że bardzo łatwo je zranić. Są one bardzo mało odporne na stres i szybko odczuwają dyskomfort w sytuacjach, w których nie czują się dobrze, Zatem co spłynie po szatynce, po dwóch minutach pójdzie w zapomnienie u brunetki lub zostanie ironicznie wyśmiane przez blondynkę, uroczy rudzielec będzie przeżywać i analizować nie szczędząc przy tym łez.

   Dlatego w kontaktach międzyludzkich bardzo często ruda uchodzi ona za osobę wredną, zołzę, a nawet fałszywą osobę. Wrażliwa ognistowłosa wycofuje się z konfrontacji, zanim ta się na dobre rozkręci. Nie będzie walczyć jak lwica o przyjaciół, a nawet o siebie. I to nie dlatego, że jej na nich nie zależy, lecz dlatego, że ma delikatną osobowość i źle znosi stres. Nie lubi walczyć, wykłócać się czy przekonywać do swoich racji, nie lubi też kąśliwych uwag na swój temat, które sprawiają jej dużą przykrość. Nie jest typem osoby, która potrafi walczyć o uwagę, sympatię czy miłość. Wychodzi z założenia, że jak nie to nie i nie pcha się tam, gdzie jej nie chcą.

   Jaką przyjaciółką jest ruda?

   Lojalną troskliwą i chętną do pomocy, ale tylko w granicach jej możliwości. Nie można jednak od niej oczekiwać, że będzie nas broniła przed całym światem. Źle znosi krytykę i gorzkie uwagi, dlatego sama potrzebuje wsparcia bliskiej osoby, która się za nią wstawi. Zawsze jednak chętnie pożyczy Ci ulubioną bluzkę, wybierze się do kina czy teatru, nawet jeśli sama nie będzie zainteresowana. Ponadto możesz jej powierzyć każdy sekret, zostawić z nią dziecko lub wypłakiwać się na jej ramieniu do białego rana. Jest dobra, uczciwa i lojalna w przyjaźni, ale oszukana, zdenerwowana, zdradzona lub wystawiona ma cięty język - otwarcie mówi o tym, co ją denerwuje. Drugiej tak szczerej i otwartej osoby nie spotkasz, nie zepsuj przyjaźni z imbirową dziewczyną, bo ze świecą szukać drugiej tak oddanej przyjaciółki.

   Gorąca kochanka z dużym apetytem na seks

   Jak pokazują statystyki panie o rudych kosmykach mają większy apetyt na seks. Ponadto ich skóra jest delikatniejsza, są bardziej wrażliwe na dotyk, więc czerpią więcej przyjemności z seksu. W łóżku są odważne i nie obawiają się eksperymentów, dlatego przez mężczyzn często są uważane za najlepsze kochanki. Duży temperament i fantazja sprawiają, że panowie wręcz marzą o rudej kochance.

   Wyrozumiała i wrażliwa żona i bratnia dusza

   Panie o tym typie urody mają bardzo dużą wrażliwość i nie lubią kompromisów. Dlatego rodzinę zakładają wyłącznie, kiedy znajdą swoją bratnią duszę i niestrudzenie szukają jej przez długie lata. A kiedy wreszcie ją spotkają, dbają o swój związek i ukochaną osobą. Są nie tylko żonami, ale też najlepszymi kumplami swoich mężów. Potrafią wybrać się z małżonkiem na ryby i na piwo, nawet na mecz ulubionej drużyny, ubrane w barwy tego klubu, by zaraz potem przygotować cudowną kolację i przywdziać koronkową bieliznę. Nie robią tego z wyrafinowania, lecz z potrzeby serca.

   Dobra ciepła, kochająca i wyrozumiała żona nie krzyczy i nie robi wymówek. Zraniona płacze w samotności, co zdarza jej się nazbyt często. Ma problem z opanowaniem emocji, więc chlipie na komedii romantycznej, na dramacie, podczas wigilijnych życzeń, ze wzruszenia, kiedy ją obdarowujesz na urodziny, bądź imieniny. Jej wrażliwa dusza reaguje płaczem na każdą sytuację, z którą trudno jest jej sobie poradzić.

   Ruda żona
   Ruda kobieta jako żona

   Jednak wyprowadzona z równowagi, znieważona lub zraniona od razu nie krzyczy, ale kiedy czara goryczy lub złości się przepełni, fruwają talerze. Lepiej uciekaj, gdzie pieprz rośnie, jeśli doprowadziłeś ją do takiego wybuchu. Będzie krzyczeć, płakać i rzucać w Ciebie czym popadnie, aż ukoi nerwy. Jednak na tym się nie skończy, rude kobiety mają nie tylko ogniste włosy i temperament, mają też swój honor. Jeśli więc wyrządziłeś jej przykrość, musisz się kajać, prosić, błagać i obdarowywać. Może w końcu będą twoje winy wybaczone, ale nie łudź się, że będzie łatwo. Tak długo, jak ona ukradkiem popłakiwała przez Ciebie, tak długo będziesz musiał prosić o przebaczenie.

   Ruda mama to mama helikopter

   Rude panie są czułymi, często nadopiekuńczymi matkami, są niczym helikopter krążący nad dziećmi, Obserwują, zadają pytania, troszczą się i pomagają. Z tego też powodu są posądzane o nadopiekuńczość i apodyktyczność. Jednak imbirowa mama nie chce chować swoich pociech pod kloszem, ale troszczyć się o nie. Nie potrafi się nie martwić o swoje dzieci, dlatego, nawet kiedy jest w pracy czy na spotkaniu ze znajomymi, zawsze trzyma rękę na pulsie. Choćby miała nawet dwanaścioro dzieci, zawsze wie, kiedy są głodne, co mają zadane, kiedy jest zebranie w szkole i potrafi każde z nich bez względu na wiek przygotować do szkoły od stóp do głów, dopilnować by założyły ciepłe skarpety zimą i miały wystarczający zapas wody latem. Nie uznaje kompromisów w tej kwestii, dlatego jest mistrzynią domowej logistyki. Kiedy jednak jej pociechy wyprowadzą się, częściej niż kobiety o innych typach urody dopada ją syndrom opuszczonego gniazda. A wtedy ruda kobieta snuje się po domu i wspomina czasy, kiedy jej dom tętnił życiem. Szybko jednak znajduje ukojenie, oddając się swoim pasjom.

   Zawsze modna i zadbana zachwyca i uwodzi nienagannym wyglądem

   Rude dziewczyny i kobiety mogą się poszczycić doskonałym wyczuciem stylu, mimo, że ich cera i kolor włosów do łatwych nie należą, a dobór kolorystyki do nich jest trudny. Panie te potrafią bezbłędnie skomponować sobie perfekcyjną stylizację dopasowaną do sytuacji. Doskonale znają najnowsze modowe trendy i wiedzą, jakie barwy pojawiły się na pokazach mody. Strój dodaje im pewności siebie i maskuje wrażliwą duszę, dlatego bardziej od innych dbają o wygląd zewnętrzny.

   Jakie kolory pasują do rudych włosów?

   Podobnie jak każdy inny typ urody, również ten podyktowany feomelaniną możemy podzielić na dwie grupy, z których każda jest ciepła i to wyróżnia złotowłose kobiety od blondynek, brunetek i szatynek. Rude panie dzielimy na:

   1. Ciepłą Wiosnę to posiadaczki rudych włosów ze złotymi refleksami, marchewkowych, pomarańczowych oraz wszystkich jaśniejszych odcieni rudości,
   2. Ciepłą Jesień to typu urody z czerwonymi, kasztanowymi lub kasztanowo brązowymi pasmami, a także bardzo ciemnego rudego wpadającego w pomarańczową czerwień.

   Najlepsze kolory ubrań dla Ciepłej Wiosny

   Ciepły optymistyczny kolor doskonale będzie wyglądał zestawiony z równie optymistycznymi barwami takimi, jak pomarańczowy soczysty lub pastelowy, koralowa czerwień, łagodna, ale elegancka i piękna. Dziewczyny z rudymi włosami doskonale prezentują się w barwach ziemi, a także mocnej irlandzkiej zieleni. Ten specyficzny kolor rzadko wybierany przez panie o innym typie urody, sprawi, że ruda ciepła wiosna rozkwita, olśniewa, jej cera staje się rozświetlona, a kosmyki jeszcze piękniej połyskują. Ciepły odcień rudego doskonale prezentuje się również zestawiony z mocnym głębokim śliwkowym fioletem, turkusem i błękitem. O ile w bieli nie będzie ciepła wiosna wyglądać dobrze, to już czerń i butelkowa zieleń będą strzałem w dziesiątkę, może je nosić w duecie lub oddzielnie, mieszać z innymi kolorami. Jako jedyny typ urody może pozwolić sobie na zestawienie głębokiej ciemnej śliwki z butelkową zielenią i ożywienie wszystkiego pomarańczowym lub czerwonym.

   Najlepsze kolory ubrań dla Ciepłej Jesieni

   Najpiękniej będzie wyglądać otoczona kolorem musztardowym, słonecznym żółtym, a także tym pastelowym, ale pod warunkiem, że go ożywi np. pastelowym pomarańczem. Ponadto wszystkie odcienie zieleni od pastelowej, przez irlandzką, zgniłą, butelkową i khaki to barwy idealnie komponujące się z ciepłą jesienią. Błękity, fiolety i modny ostatni tyrolski niebieski to zdecydowanie jej odcienie, a jeśli kocha czerwień, może wybrać tą w głębokim tonie. Rude dziewczyny mogą chodzić skąpane w czerni, jest to barwa, która wydobywa ich naturalny urok i blask.

   Jaka koloryzacja włosów pasuje do rudego typu urody?

   Wprawdzie w dzisiejszych czasach ze świecą szukać kobiet, które nie stosują koloryzacji, to w przypadku rudych włosów zabieg ten może być trudny do wykonania a efekt daleki od oczekiwanego. Ich włosy mają tak dużo naturalnego pigmentu, że przebija on przez większość farb. A nawet jeśli uda nam się go przykryć, koloryzacja bardzo szybko się wypłukuje. Dlatego, jeśli farbowanie rudych włosów, to tylko u profesjonalisty.

   Jeśli jesteś typem Ciepłej Wiosny, a natura obdarzyła Cię jasnymi piegami, możesz zmienić kolor włosów na jeden z ciepłych odcieni blondu. Panie z dużą ilością piegów doskonale będą wyglądały w truskawkowym blondzie i karmelowych włosach. Natomiast panie z urodą Ciepłej Jesieni dobrze będą wyglądały we wszystkich odcieniach brązu, ale koniecznie z rudymi pasemkami. Czarne włosy to z kolei propozycja dla rudych dziewcząt o porcelanowej jasnej karnacji bez piegów. Również w tym wypadku warto nie pozbywać się w 100% naturalnego koloru włosów i zostawić rude refleksy.

   Jak długość i fryzura pasuje do rudych włosów?

   Natura obdarzyła rudowłose bardzo wyjątkowym kolorem włosów i cery, które idealnie do siebie pasują, dlatego dosłownie każda długość włosów będzie odpowiednia. Niestety naturalne rude kosmyki, szybko tracą blask i płowieją, dlatego trzeba je nawilżać i pielęgnować. W przeciwnym razie będą one wyglądały fatalnie i zamiast dodawać urody będą postarzały. Nie ma bardziej romantycznej i zmysłowej fryzury jak długi luźny warkocz albo dwa, luźno splecione opadające na ramiona.

   Jeśli jesteś fanką krótkich włosów, do twojego kolory idealnie będzie pasowała fryzura typu bombka, która właśnie powraca, bob we wszystkich wydaniach oraz pixie hair. A jeśli lubisz odważne strzyżenia, zauroczysz wszystkich damskim irokezem lub chłopczycą starannie zaczesaną na bok. Artystyczny nieład i naturalne loki to kolejna propozycja, jednak muszą one być skręcone, niespuszone i błyszczące.

   Komentarze