Czym jest romans? Romans w pracy. Jak i kiedy zakończyć romans?

RomansRomans kojarzy się nam z czymś zakazanym, ale przez to tak ciekawym i intrygującym. To relacja utrzymywana w tajemnicy przed całym światem, wikłanie się w romans może być sposobem na odreagowanie kłopotów w związku ale i poszukiwaniem nowej jakości lub próbą zmiany swojego życia. Dlaczego wchodzimy w romanse, kiedy romans jest zdradą i jak go zakończyć, gdy czujemy, że to konieczne?

Czym jest romans?

Romans to relacja z drugą osobą, zwykle oparta na fizyczności i kontaktach intymnych, może być przelotna, ale z drugiej strony romans może trwać wiele lat, zupełnie niezauważony przez naszych obecnych partnerów. Romansować możemy wszędzie, nawet w miejscu pracy.

Dlaczego wikłamy się w romans?

Dlaczego decydujemy się na posiadanie kochanka/kochanki? Co pcha nas w kierunku romansu, dlaczego chcemy wikłać się w taką relację? Romans może być spowodowany wieloma czynnikami, wśród nich wymienić można takie jak:

 • nuda, rutyna i stagnacja w obecnym związku;
 • chęć przeżycia czegoś nowego, dostarczenia sobie emocji i wrażeń - bardzo często związana z poprzednią przyczyną;
 • zauroczenie inną osobą, fizyczny pociąg seksualny - może to wiązać się z problemami natury seksualnej w obecnym związku, np. oziębłością partnera/partnerki;
 • poszukiwanie życiowego partnera, co skutkować może uwikłaniem się w romans z osobą zajętą/pozostającą w związku małżeńskim;
 • konkretne cechy osobowości, np. bycie osobą kochliwą, niestałą w uczuciach, niezdecydowaną, poszukującą nowych doznań itp.

Romans może narodzić się również podczas przelotnej znajomości, np. w pracy ale i jako efekt przyjaźni. Po wieku latach - nawet, gdy pozostajemy w związku małżeńskim - możemy uwikłać się w romans z przyjacielem czy przyjaciółką.

Romans w pracy - jak to się zwykle zaczyna?

Warto przeanalizować - wspomniany już wcześniej - typ romansu, a mianowicie romans w pracy. Wszystko może zacząć się zupełnie niewinne, np. od zwyczajnego flirtu z pracownicą, nowym kolegą. Dlaczego romansujemy w pracy? Może to wiązać się z:

 • trudną sytuacją życiową, np. problemami w swoim obecnym związku, niedawnym rozstaniem/rozwodem, poszukiwaniem partnera, długotrwałą samotnością itp.;
 • nudną, mało interesującą i zajmującą pracą, zbyt małą ilością obowiązków: flirt pomaga nam wypełnić czas, jakie spędzamy w miejscu pracy;
 • sytuacją, gdy ze względów zawodowych musimy spędzać z kimś więcej czas, np. razem pracujemy nad ważnym projektem;
 • zauroczeniem drugą osobą, np. przystojnym i majętnym szefem, atrakcyjną koleżanką z działu itp.
 • Romans w pracy

Romans w pracy może narodzić się spontanicznie, np. na firmowym wyjeździe, imprezie integracyjnej lub po prostu: podczas zwyczajnego dnia, gdy przyjmiemy od kolegi czy szefowej zaproszenie na drinka po pracy.

Wyróżniamy wiele typów romansów w pracy, w tym romans na linii: szef-pracownik czy kolega-koleżanka. Zawsze jednak taka relacja godzi w nasze życie prywatne ale i zawodowe, może przyczynić się do rozpadu obecnego związku lub spowodować otrzymanie wypowiedzenia, np. gdy pogorszy się nasza wydajność w pracy, ponieważ cała energia poświęcona jest na flirt z kochankiem/kochanką.

Romans w małżeństwie - czy to zawsze koniec?

Romans w związku małżeńskim jest zjawiskiem niepożądanym, godzącym w małżeńską miłość, wierność, uczciwość oraz zaufanie, jakim obdarzają się partnerzy. Romans może wiele lat pozostawać niezauważony, może jednak wydać się z dnia na dzień… Czy odkrycie romansu zawsze oznacza koniec związku? W tym przypadku jest dokładnie tak, jak ze zdradą: nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie - żyć razem po zdradzie się czy rozstać?

Wiele zależy od motywacji samych partnerów, czy osoba, która zdradziła chce kontynuować związek czy być z kochankiem/kochanką, czy osoba zdradzona jest w stanie wybaczyć i żyć dalej z ukochaną osobą bez żalu o to, co zrobiła? Jeśli dwoje ludzi chce nadal być razem i żyć ze sobą mimo bolesnej zdrady, związek, w tym zaufanie i wzajemny szacunek da się odbudować. Wymaga to jednak olbrzymiej pracy nad relacją, a danie sobie drugiej szansy wiąże się z kompromisami, przepracowaniem emocji oraz czasem, który musi upłynąć, abyśmy odzyskali wewnętrzny spokój. Jeśli zdecydowaliśmy się na wspólne życie po zdradzie czy romansie, ale czujemy, że sami nie damy rady sobie wszystkiego poukładać, warto zdecydować się na terapię dla par. Wiele gabinetów psychologicznych oferuje profesjonalną pomoc dla związków po traumie, w tym stracie dziecka, ale również po zdradzie. Takie spotkania mogą pomóc nam nazwać swoje emocje oraz określić priorytety na każdy następny, wspólnie przeżyty dzień. Obecność osoby trzeciej, w tym psychologa czy terapeuty, może okazać się również wsparciem w procesie mediacji z partnerem czy partnerką.

Czy zdrada zawsze jest romansem, a romans jest zdradą?

Pytanie, postawione w tytule tej części wielu osobom może wydać się oczywiste: tak! Jeśli jednak głębiej zastanowimy się nad tematem zrozumiemy, że nie zawsze zdrada musi wiązać się z romansem, a romans ze zdradzaniem.

Zdrada może przerodzić się w romans ale i może być incydentem jednorazowym, nie musi związana być z długotrwałym romansem, związkiem z osobą, z którą zdradzamy partnera. Wiele osób decyduje się na zdradę pod wpływem chwili, nie wikła się w długotrwałą znajomość z kochankiem czy kochanką. Z drugiej strony, czy zawsze romans musi wiązać się ze zdradą? Wyobraźmy sobie sytuację, że kobieta, które nie jest w żadnym związku, wikła się w romans, relację uczuciową i intymną z żonatym mężczyzną. Z jego strony jest to zdrada wobec żony, z jej stronie: nie - nie pozostaje ona bowiem w żadnym innym związku.

Romans a zdrada

Czy oznacza to, że romans nie jest tak do końca negatywny? Niekoniecznie. Jeśli przynajmniej jedna osoba pozostaje w innym związku, relacja zawsze będzie kogoś krzywdzić. Ponadto, zdrada, która nie jest romansem, nawet jednorazowa, może być nie mniej bolesna niż długotrwały romans, może stać się powodem końca związku.

Jak i kiedy zakończyć romans?

Romans może trwać kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Możemy żyć w ten sposób dłuższy czas, ale czasami czujemy, że powinniśmy zakończyć tą relację. Kiedy wydaje się, że zakończenie romansu jest koniecznością? Przede wszystkim wtedy, gdy:

 • obecny partner dowiaduje się o naszej zdradzie i wspólnie decydujemy się ratować obecną relację i zbudować przyszłość na nowo;
 • okazuje się, że kobieta jest w ciąży i wie, że nie jest to dziecko kochanka;
 • nie chcemy już prowadzić "podwójnego życia", jesteśmy tym zmęczeni i chcemy kontynuować obecny związek;
 • kochanek/kochanka zaczyna wspominać o stałym związku, a my nie zamierzamy kończyć poprzedniej relacji;
 • kochanek/kochanka zaczyna nas szantażować, np. że wyda nasz romans, jeśli się z nim/nią nie spotkamy itp.

Wiemy już, w jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na zakończenie romansu. Jak jednak to zrobić, aby romans się nie wydał, jeśli już się tak nie stało i oczywiście nie urazić kochanka/kochanki i nie borykać się np. z szantażem z ich strony.

Przede wszystkim należy zakończyć romans szybko, definitywnie i ostatecznie. Przeprowadźmy rozmowę (koniecznie osobistą! Nigdy nie kończmy swojego romansu przez telefon, SMS-em czy online!) i jasno przedstawmy swoje stanowisko. Wyjaśnijmy, dlaczego decydujemy się na zakończenie romansu, np. "Jestem w ciąży z moim mężem", "Moja żona zaczyna się czegoś domyślać", "Zdecydowaliśmy się, że damy sobie z mężem drugą szansę", itp. Należy być konsekwentnym w swoich decyzjach i nie wracać do relacji z kochanką/kochankiem, uciąć z tą osobą wszelkie kontakty.

Czy i kiedy romans może przerodzić się w miłość i stały związek?

A może wcale nie chcesz kończyć swojego romansu? Wiele osób, które uwikłane są w taką relację zastanawia się, czy i kiedy romans może przerodzić się w prawdziwe uczucie i zakończyć stałym związkiem z kochankiem lub kochanką. Oczywiście, może się tak zdarzyć, zwłaszcza, jeśli:

 • jedna osoba pozostaje w innym związku i nie jest w nim szczęśliwa lub jest tak w przypadku obu osób;
 • pozostajemy w związkach nieformalnych: statystycznie częściej kończymy romanse, jeśli pozostajemy w małżeństwie, trudniej zakończyć taką relację niż związek "na kocią łapę";
 • partnerzy spotykają się regularnie, romans trwa długo, poza relacją intymną zaczyna pojawiać się zaangażowanie emocjonalne;
 • kochanek/kochanka staje się nam osobą bliższą niż obecny partner/partnerka, zaspokaja nasze potrzeby, czujemy się dzięki niemu/niej bezpieczni, kochani itp.;
 • partnerzy mają podobne problemy, pasje, jest coś, co poza intymnością, zbliża ich do siebie;
 • nie ma dzieci z aktualnych związków: bardzo często decydujemy się zakończyć romans dla dobra swoich pociech.

Wiele stałych, poważnych związków, nawet obecnych małżeństw, narodziło się z romansu. Czy jest w tym coś złego? Romans bardzo często kogoś krzywdzi: poprzednich partnerów, nasze dzieci. Jeśli jednak udało się nam zakończyć poprzednią relację i zbudować satysfakcjonujący, szczęśliwy związek z inną osobą, pozostaje nam jedynie cieszyć się nową miłością i darzyć się wzajemnie uczuciem i szacunkiem.

Komentarze

Nastka
Romans w wielu przypadkach zaczyna się w pracy, myśli się, że to są zwykłe pogaduchy, powiedziane jakieś miłe słowo tej drugiej osobie, i z biegiem czasu przeradza to w zaangażowanie, częste wspólne wyjazdy, prezenty, kolacje, a gdy zajdzie już zbyt daleko nie umiemy tego zakończyć. Wówczas krzywdzimy inne osoby i nas samych.