Rak piersi - możliwości w chirurgicznym leczeniu raka piersi
Diagnoza: rak piersi - u wielu pacjentek budzi ogromny lęk i poczucie, że operacja trwale zmieni wygląd ich ciała. Tymczasem nowoczesne metody leczenia chirurgicznego tego nowotworu pozwalają zarówno na oszczędzenie zdrowej tkanki piersi, jak i na rekonstrukcję piersi, gdy konieczna jest radykalna operacja, także jeszcze w czasie zabiegu. Możliwości jest wiele, a metoda leczenia zawsze dobierana jest optymalnie dla danej pacjentki.
Rak piersi to nie wyrok
Nowotwór złośliwy piersi, czyli potocznie rak piersi, to najczęstsza choroba onkologiczna rozpoznawana u kobiet [1]. Zmiany nowotworowe w tkankach piersi wykrywane są najczęściej przypadkowo, choć coraz więcej pań ma świadomość, jak ważne w profilaktyce raka piersi jest samobadanie, regularne wizyty kontrolne u lekarza rodzinnego oraz USG piersi i mammografia, zwłaszcza po 50. roku życia.
Należy podkreślić, że rak piersi we wczesnym stadium daje dobre rokowanie i jest całkowicie wyleczalny. Gorzej przedstawia się sprawa, gdy guz jest zaawansowany i doszło już do przerzutów, jednak nawet w takich przypadkach możliwe jest skuteczne leczenie.
- Rak to choroba, którą w tej chwili można bardzo dobrze leczyć i są pacjentki, które osiągają 100% remisji w trakcie leczenia. Później przeprowadzana jest operacja rekonstrukcyjna i pacjentka wraca do zdrowia, do normalnego życia. Oczywiście to nie dotyczy wszystkich pacjentek, ale na szczęście zarówno onkologia, jak i ogólnie medycyna, poszły już tak daleko, że jesteśmy w stanie wielu pacjentkom szybko i skutecznie pomóc - mówi dr Klaudiusz Czerniawski, onkolog i chirurg z Grupy LUX MED, kierownik Breast Cancer Unit w LUX MED Onkologia.
Wczesne objawy i diagnostyka raka piersi
Charakterystycznym objawem raka piersi jest guzek, najczęściej zlokalizowany w górnym, bocznym kwadrancie piersi, w okolicy pachy [3]. Jest on zazwyczaj bolesny, ale we wczesnym stadium choroby może być niewyczuwalny w zwykłym badaniu palpacyjnym, stąd tak istotna rola mammografii.
Do innych objawów mogących wskazywać na zmiany nowotworowe w piersi należy zaczerwienienie i wciągnięcie brodawki, zmiana wielkości lub kształtu piersi, ból i obrzęk piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych pod pachą. Może też pojawić się opuchnięcie ręki w okolicy nadgarstka po stronie chorej piersi.
Wśród metod diagnozowania raka piersi w pierwszej kolejności wymienia się badanie mammograficzne i USG piersi [4]. Jeśli te badania potwierdzą podejrzenie nowotworu, przeprowadza się biopsję i badania histopatologiczne. Wskazane jest również oznaczenie markerów nowotworowych, a w niektórych przypadkach przeprowadzenie rezonansu magnetycznego oraz poszerzonej diagnostyki z wykorzystaniem metod biologii molekularnej.
Metody leczenia raka piersi
Plan leczenia raka piersi jest ustalany indywidualnie - zależnie od stopnia zaawansowania choroby, rodzaju nowotworu i ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Wykrycie zmian we wczesnym stadium umożliwia niekiedy leczenie z oszczędzeniem piersi, jednak zazwyczaj stosowane jest leczenie radykalne, czyli mastektomia, a następnie radioterapia, hormonoterapia, chemioterapia i/lub terapia celowana, która pozwala na optymalny dobór leków [2]. Po mastektomii konieczna jest rehabilitacja usprawniająca mięśnie i powięzi oraz terapia blizny pooperacyjnej.
Możliwości w chirurgicznym leczeniu raka piersi
Mastektomia, czyli radykalne operacyjne leczenie raka piersi, obejmuje usunięcie chorej piersi wraz z pachowymi węzłami chłonnymi. Utrata piersi budzi nadal ogromny strach wśród pacjentek, ale nowoczesne metody leczenia wiele zmieniły w kwestii samej operacji. Standardem jest również rekonstrukcja piersi po mastektomii [5].
- W wielu wypadkach jesteśmy w stanie, przy użyciu nowoczesnych metod operacyjnych, wykonać mastektomię podskórną z jednoczesną rekonstrukcją. Robimy zabieg radykalny onkologicznie, ale od razu z lepszym efektem kosmetycznym. Czasami jest to rekonstrukcja, którą się wykonuje przy użyciu protez i wtedy już jest jedna operacja. Czasami jest operacja dwuetapowa, czyli w pierwszym etapie wykonujemy mastektomię podskórną z ekspanderem, czyli takim pustym balonem, który się dopełnia solą fizjologiczną, który rozpycha tkanki. Po kilku miesiącach usuwamy ekspander i implantujemy protezę silikonową - wyjaśnia dr Czerniawski z LUX MED Onkologia.
Leczenie raka piersi w ramach ośrodka specjalistycznego
Pacjentki z podejrzeniem raka piersi i z już rozpoznanym rakiem piersi mogą podjąć diagnostykę i leczenie nowotworu w ramach ośrodków specjalistycznych, nazywanych Centrami Kompetencji Raka Piersi (Breast Cancer Unit/Breast Unit). Takie ośrodki znajdują się w nielicznych szpitalach - są ściśle wyspecjalizowane i gwarantują wszystkie dostępne w Polsce, a zarazem optymalne, metody leczenia raka piersi.
- Co ważne, w ramach Breast Cancer Unit decyzji o leczeniu nie podejmuje jeden lekarz. Decyzje terapeutyczne podejmowane są przez Wielodyscyplinarny Zespół Terapeutyczny, w którego skład wchodzą chirurg, ginekolog, onkolog, radioterapeuta, radiolog i patomorfolog. Dzięki temu Pacjentka może mieć pewność, że przedstawiona jej propozycja leczenia jest wyważona i powstała w wyniku analizy wszystkich aspektów medycznych - dodaje dr Klaudiusz Czerniawski, kierownik Breast Cancer Unit w LUX MED Onkologia.
Bibliografia:
- Wojciech Wysocki, Rak piersi, https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162061,rak-piersi, data dostępu 12.01.2023.
- Profilaktyka i leczenie raka piersi, https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/pierwsi-sie-badamy-profilaktyka-i-leczenie-raka-piersi-6185565?fbclid=IwAR1rZ3Q_jEBS4vz6N3Ty0gqMgripzBBdVM0QcfmlTYK-atP8SMu1fHz5fTY
- Rak piersi, https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/rak-piersi-katalog-nowotworow/, data dostępu 12.01.2023.
- Diagnostyka raka piersi „w pigułce” https://www.zwrotnikraka.pl/diagnostyka-raka-piersi/, data dostępu 12.01.2023.
- Rekonstrukcja piersi po mastektomii, https://www.zwrotnikraka.pl/rekonstrukcja-piersi-mastektomia-adm-dr-murawa/, data dostępu 12.01.2023.
Komentarze