Priorytety - co to znaczy? Ustalanie priorytetów w życiu

Priorytety w życiuPriorytety, czyli nasze wartości, jakimi się kierujemy oraz kwestie, które są dla nas istotne, to niejako szkielet naszego życia, fundament, który tworzy całą resztę. Jak dobrać priorytety, kiedy i jak mogą się one zmienić oraz jak sprawić, by żyć mądrze i świadomie?

Czym są priorytety w naszym życiu?

Bez priorytetów nasze życie z pewnością byłoby bardzo chaotyczne. Pozwalają nam one na ułożenie pewnej hierarchii wartości, która pozwoli nam na określenie, co jest w życiu ważne, na czym powinniśmy się skupić, jakie są nasze cele. Priorytety zwykle mamy już od wczesnego dzieciństwa, choć wcześniej nie zdajemy sobie z tego sprawy. Już bowiem jak dzieci określamy, co jest dla nas ważne, czy przekładamy przyjaźń z koleżanką nad znajomość z nowymi kolegami, których ona nie lubi. Podejmowanie decyzji jest niejako określaniem priorytetów i cenną lekcją. To nauka dokonywania wyborów oraz porządkowania hierarchii wartości, tak istotnej w późniejszym życiu.

Priorytetem można nazwać również ważniejsze sprawy, które mamy do załatwienia, najbardziej istotne cele, do realizacji których zmierzamy oraz marzenia, które chcemy spełnić w pierwszej kolejności.

Ustalanie priorytetów w życiu

Co może być naszym priorytetem życiowym? Nadrzędną wartością, do której wszystko inne się odnosi? Dla wielu na pierwszym miejscu jest zdrowie. To naczelna wartość, która sprawia, że możemy cieszyć się życiem, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, pracować, rozwijać się. Istotnym priorytetem dla wielu z nas jest rodzina. To najbliższe nam osoby: nasi rodzice, rodzeństwo, dziadkowie ale i rodzina, jaką sami stworzyliśmy: nasz współmałżonek, nasze dzieci, później wnuki. Pragniemy ich zdrowia i szczęścia oraz tego, żebyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się ich towarzystwem. Na kolejny miejscu jest praca, dla jednych jedynie środek zarabiania na życie, dla innych możliwość doskonalenia siebie, osiągania prestiżu społecznego, np. poprzez awans. Następny priorytet: samorozwój i stawanie na siebie. To ważny aspekt życia i warto, by był to istotny priorytet dla wielu z nas. Samorozwój umożliwia także lepsze poznanie siebie oraz zwiększa pewność siebie. Ważnym priorytetem jest spełnienie marzeń, czyli stawanie na realizację swoich celów, czy to o posiadaniu własnego domu czy napisania książki. I na koniec 3 priorytety nieco rzadziej obierane jako nadrzędne, ale pojawiają się jako wartości w życiu wielu z nas. Są to podróże, czyli pragnienie zwiedzania świata i wzbogacania swojej wiedzy, bogactwo, czyli zgromadzenie majątku oraz cieszenie się z tego, co można kupić za pieniądze oraz sława, czyli bycie osobą znaną, poważaną i lubianą.

Jak zmieniają się priorytety w życiu?

Nie da się ukryć, że priorytety zmieniają się w naszym życiu wielokrotnie. Co może na nie wpływać? Przede wszystkim nasz wiek, inne priorytety mamy bowiem jako:

 • dzieci (np. dostanie wymarzonej zabawki, spędzenie czasu z mamą, pogodzenie się z koleżanką z klasy),
 • nastolatki (znalezienie miłości, bycie osobą lubianą w towarzystwie, noszenie markowych, modnych ubrań , zdobycie wykształcenia, usamodzielnienie się),
 • osoby dorosłe (założenie rodziny, znalezienie dobrej pracy, posiadanie dziecka)
 • osoby dojrzałe (utrzymanie dobrego zdrowia, szczęście dla dzieci i wnuków)

Nie da się ukryć, że priorytety mogą być bardzo uzależnione od płci. Dla kobiet np. istotne jest znalezienie partnera życiowego, posiadanie dziecka, stworzenie bezpiecznego i ciepłego domu, bycie dobrą żoną i troskliwą matką. Dla mężczyzny z kolei ważne jest zapewnienie rodzinie bytu, posiadanie pracy, która pozwoli mu na samorozwój oraz utrzymanie najbliższych, chce być dobrym mężem oraz ojcem, chce spełniać się w swoje roli, choć nierzadko może brakować mu pewności siebie, bowiem to kobieta urodziła dziecko, więc może nie czuć się pewnym swoich kompetencji rodzicielskich.

Priorytety zmieniają się także na skutek wydarzeń, jakie mają miejsce w naszym życiu: gdy kończymy szkolę i zaczynamy pracować, nie są już dla nas ważne oceny, ale wyniki w pracy, chcemy sprawdzić się na swoim stanowisku i zasłużyć na pochwałę przełożonych. Kiedy się zakochujemy, nie jest już dla nas tak istotne tylko nasze szczęście, ale i dobro drugiej osoby. Kiedy na świat przychodzi dziecko: przewartościowujemy cały swój świat i wszystko podporządkowujemy tej małej, bezbronnej istotce, które skrada nasze serce od pierwszego dnia swojego życia. Bardzo często nasze priorytety zmieniają się, gdy poważnie zachorujemy, zaczynamy wtedy doceniać życie i to, co mamy: to trudna i cenna lekcja, która może sprawić, że zaczniemy kierować się w życiu zupełnie innymi wartościami.

Jakie są moje priorytety? - test

Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Nie potrafisz tego sprecyzować? A może wiesz, ale chcesz się przekonać, czy masz rację? Odpowiedz na poniższe pytania, może test Ci w tym pomoże.

 1. Moja rodzina:
  • Jest dla mnie najważniejsza, cenię ją ponad wszystko (1)
  • Jest ważna, ale są rzeczy ważniejsze, np. rozwijanie swoich pasji (3)
  • Jest bardzo ważna, mam dobry kontakt z najbliższą rodziną, z dalszą spotykamy się w czasie świąt i innych okazji (2)
  • Nie mam za dobrych relacji z najbliższymi (4)
 2. Moja praca zawodowa:
  • Jest dla mnie bardzo ważna w życiu (4)
  • To sposób zarabiania na życie (1)
  • To przykry obowiązek (3)
  • Pozwala mi utrzymać siebie i najbliższych oraz doskonalić się zawodowo (2)
 3. Uważam, że najważniejsze w życiu jest to, aby:
  • Być zdrowym i szczęśliwym (2)
  • Mieć przy sobie najbliższych (1)
  • Spełniać się zawodowo i w życiu (4)
  • Mieć wszystko to, czego pragniemy (3)
 4. W życiu najbardziej marzę o:
  • Szczęśliwej, dużej rodzinie (1)
  • Zrobieniu kariery i sławie (4)
  • Spokojnym, szczęśliwym życiu w dobrym zdrowiu (2)
  • Tym, aby nie musieć się niczym przejmować i robić to, co chcę (3)
 5. Największą dla mnie wartością jest:
  • Spokój (3)
  • Rodzina (1)
  • Praca i kariera (4)
  • Zdrowie i szczęście życiowe (2)

Podlicz punkty za odpowiedzi. Masz od 1 do 5 punktów? Najważniejsza w życiu dla Ciebie jest Twoja rodzina, to największa wartość i punkt odniesienia. Twój wynik to od 6 do 10 punktów? Najbardziej cenisz zdrowie i szczęście życiowe. Pragniesz, aby Ty i Twoi bliscy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem, abyście żyli spokojnie i w szczęściu. A może masz od 11 do 15 punktów? Cenisz sobie najbardziej spokój i to, aby móc robić wszystko, czego zapragniesz. 16 punktów i więcej? Najważniejsza dla Ciebie jest praca zawodowa, kariera, samorozwój, doskonalenie siebie. W tym upatrujesz swojego szczęścia.

Czym kierować się w życiu?

Co powinno być dla nas ważne? Z pewnością na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć w zgodzie z własnym sumieniem. Każdemu z nas życie inaczej się ułożyło, jedni z nas mają rodziny, inny postawili na karierę zawodową oraz samorozwój i skupiają się na kolejnych awansach. Każdy z nas samodzielnie układa swoje priorytety i dąży do jednego: do osiągnięcia w życiu spełnienia.

Komentarze