Poród naturalny - 10 praktycznych rad, by urodzić naturalnie

Kobieta w ciążyZ pewnością wielokrotnie będąc w ciąży zastanawiałaś się nad porodem. Im bliżej terminu, tym częściej o nim myślisz. Zastanawiasz się, czy masz wpływ na przebieg i etapy porodu. Marzysz o porodzie naturalnym? Dowiedz się, w jaki sposób możesz zwiększyć szanse na poród o jakim marzysz.

  1. Bądź aktywna w czasie ciąży. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu mamy. Jeżeli będziesz aktywna w czasie ciąży, z pewnością Twój poród będzie lżejszy i lepiej go zniesiesz. Dzięki temu będziesz miała więcej siły na zajęcie się swoim maleństwem w pierwszych dobach po urodzeniu. Wybierz takie formy aktywności, które najbardziej lubisz i są bezpieczne w ciąży (przed rozpoczęciem skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę). Obecnie istnieje wiele miejsc stworzonych z myślą o kobietach w ciąży, które oferują różnorodne zajęcia, np. gimnastykę, jogę czy pilates.

  2. Odżywiaj się prawidłowo. W czasie ciąży wzrost masy ciała nie powinien przekroczyć 20% Twojej wagi sprzed ciąży. Otyłość zwiększa ryzyko powikłań ciążowych oraz komplikacji porodowych – częściej kończą się w sposób operacyjny lub zabiegowy. Odżywiając się zdrowo zapewniasz dziecku i sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi zasięgnij porady u dietetyka.

  3. Jedną z najczęstszych interwencji medycznych w tracie porodu jest nacięcie krocza (episiotomia). Wykonując regularnie masaż krocza, zwiększasz jego elastyczność. Im bardziej elastyczne będą tkanki wokół krocza, tym większa szansa uniknięcia nacięcia oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia krocza. Masaż warto rozpocząć po 30-32 tygodniu ciąży.

  4. Większość kobiet obawia się bólu związanego z porodem. O tym, jak radzić sobie z bólem dowiesz się w profesjonalnych szkołach rodzenia, gdzie odbywają się warsztaty naturalnych metod łagodzenia bólu. Możesz również umówić się na spotkanie z Doulą, która podczas indywidualnego spotkania z Tobą (i partnerem) pokaże, co można robić, by ból był mniejszy.

  5. Pewnie słyszałaś o aktywnym porodzie. Kobieta rodząca jest wsłuchana we własne ciało, instynktownie przyjmuje najdogodniejsze pozycje zarówno w I i II okresie porodu, działa spontanicznie. Aktywność przejawia się również w ruchach kobiety - skacze na piłce, kręci miednicą itp. Takie postępowanie rodzącej wpływa na przebieg porodu – skraca jego czas oraz ułatwia dziecku przyjście na świat. Jeżeli myślisz o takim właśnie porodzie poszukaj szkoły rodzenia, która Cię do niego przygotuje – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

  6. Niestety, nie w każdym szpitalu będziesz mogła rodzić według tego, co podpowiada Tobie instynkt i ciało. W I okresie porodu raczej możesz liczyć na swobodę ruchu i pozycji (czasami ograniczoną monitorowaniem tętna dziecka). Natomiast w fazie parcia wiele szpitali narzuca kobiecie przyjęcie pozycji leżącej, która jest najmniej fizjologiczna zarówno dla rodzącej, jak i dziecka. Warto odwiedzić oddziały szpitalne, by zapoznać się z panującymi na nich zwyczajami i wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

  7. Równie istotna jak aktywność w czasie porodu, jest relaksacja. To bardzo ważna umiejętność, która przyda się podczas całego porodu. To właśnie między skurczami jest czas na odpoczynek. Wykorzystasz go najlepiej, jeżeli będziesz umiała zrelaksować swoje ciało. Jeżeli przed ciążą nie miałaś do czynienia z relaksacją, to trzeba się jej nauczyć. Mając świadomość swojego ciała, będziesz potrafiła w odpowiednim momencie napiąć lub zrelaksować wybrane partie mięśni.

  8. Zadbaj również o swój komfort. Pomyśl, co może pozytywnie wpłynąć na Ciebie, gdy będziesz rodzić.

  9. Twoje nastawienie do porodu nie jest bez znaczenia. Myśląc o nim pozytywnie, będziesz mniej zestresowana. Im mniejszy stres podczas porodu, tym słabiej odczuwany jest ból. I odwrotnie – stres zwiększa napięcie mięśni, co potęguje doznania bólowe. W kilku miastach w Polsce działają grupy wsparcia dla kobiet ciężarnych „Pozytywnie o Porodzie”. Spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, informacji i towarzyszy im zawsze pozytywna energia.

  10. Wybór osoby, która ma towarzyszyć Ci podczas porodu jest bardzo ważny. Możesz rodzić w obecności dowolnie wybranej przez Ciebie osoby. Może to być ojciec dziecka, ale również ktoś inny z rodziny lub znajomych. Możesz też zdecydować się na poród z Doulą - kobietą, doświadczoną w swym macierzyństwie, specjalnie wyszkoloną, by udzielać wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego kobiecie w czasie ciąży, podczas porodu i w połogu. Najważniejsze jest to, byś ufała tej osobie, a ona dawała Ci odpowiednie wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze