Pierwsza randka - o czym rozmawiać, jak się ubrać i jak zachować?

Pierwsza randkaPierwsza randka to wyjątkowe wydarzenie i z tym z pewnością nikt nie zamierza dyskutować. Bez względu na to, ile mamy lat i na jakim etapie życia jesteśmy, pierwsze spotkanie budzi ogromne emocje. Z jednej strony się cieszymy, ale z drugiej denerwujemy się - pojawia się stres i to z różnych powodów: nie wiemy, gdzie pójść, w co się ubrać, o czym rozmawiać, jak zachować się wobec drugiej osoby. Poniżej krótki przewodnik po pierwszej randce, który sprawi, że na będzie spotkaniem wyjątkowym.

Gdzie wybrać się na pierwszą randkę?

Gdzie najlepiej umówić się na pierwsza randkę? Najlepiej wybrać ciekawe miejsce, w którym można miło spędzić czas. Możemy wybrać się do kina, teatru, na koncert, do restauracji, baru, do klubu czy na imprezę plenerową. Możemy również spotkać się na spacerze w parku, wybrać się razem na plażę czy na wędrówkę górskim szlakiem. Ciekawym pomysłem jest wspólny wypad na żagle, na konie czy uprawianie innego sportu, np. jazdy na rowerze czy rolkach. Wielbiciele ekstremalnych przeżyć z pewnością rozważą randkę w parku linowym czy na skałce wspinaczkowej.

Jak się przygotować do pierwszej randki?

Przygotowania do pierwszej randki warto zacząć już kilka dni wcześniej: nie przygotowujmy się do niej ani dwa tygodnie przed, ale nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnia chwilę. Warto zaplanować przygotowania. Jeśli wiemy, kiedy i gdzie się spotkamy, zaplanujmy wszystkie działania, aby zdążyć z tym, co chcemy zrobić oraz mieć czas na uspokojenie i opanowanie emocji. Poniżej krótki plan działania, który pozwoli nam działać sprawnie i logicznie:

 • zaplanuj kilka zestawów strojów na randkę, zależnych od pogody i okoliczności;
 • zaplanuj tematy na randkę, które poruszysz, gdy pojawią się krepujące chwile ciszy;
 • zapanuj nad emocjami i znajdź sposoby, które pozwolą Ci na rozładowanie napięcia i opanowanie się zarówno przed, jak i w trakcie randki.

Poniżej opis wyżej wymienionych porad, co pozwoli Ci na kompleksowe przygotowanie się do tego wyjątkowego wydarzenia.

Jak się ubrać na pierwszą randkę?

Jaki strój wybrać na pierwszą randkę? Na pewno taki, w którym czujesz się wygodnie ale i atrakcyjnie. Zestaw powinien być oczywiście dostosowany do okazji i miejsca, jeśli wybieracie się do parku linowego, zrezygnuj z sukienki i szpilek na rzecz dżinsów i wygodnego sweterka. Twoja stylizacja powinna odzwierciedlać Twoją osobowość, jeśli na co dzień stawiasz na wygodne ubrania, nie wkładaj na siłę sukienki, wydasz się dla drugiej trony mało wiarygodna. Ubierz to, w czym czujesz się dobrze i uważasz, że dobrze wyglądasz. Nie zakładaj niczego nowego, czego jeszcze nie miałaś na sobie: może się okazać, że nowa spódnica jest niewygodna, a sweter gryzie Cię w szyje i zahacza o naszyjnik. Nie szalej z makijażem, ukochana osoba ma zobaczyć Ciebie, a nie Twój cień do oczu i kolor pomadki. Pamiętaj, aby przygotować sobie kilka zestawów, najlepiej 2-3 stylizacje, które będą odzwierciedlały różne warunki pogodowe, jakie mogą Cię zastać tego wyjątkowego dnia. Jeśli w Wasz dzień będzie padać, a Ty przygotujesz lekką sukienkę, z pewnością wpadniesz w panikę. Jeśli jednak będziesz mieć przygotowany strój zastępczy: bluzkę, dżinsy, botki i elegancki płaszczyk, na pewno poczujesz się pewniej. W deszczowa pogodę nie zapomnij parasola! Nie ma nic gorszego niż rozmazany makijaż i zepsuta fryzura chwilę przed randką!

O czym rozmawiać na pierwszej randce?

Kolejna kwestia to tematy, jakie poruszymy z osoba w trakcie naszej pierwszej randki. Warto oczywiście pomyśleć, czego chcemy się o niej dowiedzieć, ale pamiętajmy by nasza rozmowa nie przypominała wywiadu, druga strona może poczuć się zmęczona i osaczona naszymi pytaniami. Warto oczywiście przygotować pytania "ratunkowe", które doskonale sprawdzą się w trakcie chwil ciszy, spowodowanych stresem ale i wyczerpaniem poprzedniego tematu. Poniżej lista 10 ciekawych pytań, które pozwolą Wam zapanować nad stresem ale i pokonać krępujące chwile ciszy:

 1. Co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie?
 2. Masz jakieś hobby, którym chciałbyś mnie zainteresować?
 3. Jakie miejsce na świecie chcesz zwiedzić najbardziej?
 4. Co byś zrobił, gdybyś wybrał dużą sumę pieniędzy?
 5. Jak wyglądałby Twój idealny weekend?
 6. Jakie masz najmilsze wspomnienie z dzieciństwa?
 7. Co najbardziej w sobie lubisz? A czego nie?
 8. Na jeden dzień zmieniasz się w wybraną osobę, w kogo?
 9. Jaką supermoc chciałbyś mieć?
 10. Jak widzisz siebie za 5/10 lat?

Jeśli chcesz, zapisz sobie te pytania na kartce, kiedy wyjdziesz do łazienki w trakcie spotkania możesz je sobie przeczytać i przypomnieć, w przypadku kolejnej chwili ciszy będziesz mieć już gotowe tematy do rozpoczęcia nowej rozmowy. Pamiętaj jednak, że chwile ciszy również są dobre, np. na romantyczne spojrzenia w oczy.

Jak poradzić sobie z emocjami przed i na pierwszej randce?

Silne emocje pojawiają się zarówno przed pierwszą randką, jak i w czasie jej trwania. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim nie pozwól, aby stres Cię opanował, znajdź metody, które pozwolą Ci walczyć z nadmiernym stresem. Przed spotkaniem myśl pozytywnie, przecież macie się doskonale razem bawić, prawda? Nie twórz scenariuszy tej randki, w rzeczywistości na pewno będzie jeszcze lepiej! Ciesz się tym spotkaniem, uwierz w siebie i w Wasze rodzące się uczucie. A na pierwszej randce? Przede wszystkim: oddychaj spokojnie, bierz głębokie wdechy nosem i powoli wypuszczaj powietrze ustami: dotlenisz mózg i sprawisz, że wyrówna się ciśnienie krwi, puls zwolni. Zajmij czymś ręce: weź do ręki łyżeczkę, serwetkę, nie skub nerwowo brzegu bluzki czy mankietu, staraj się zapanować nad mimiką, nie śmiej się nerwowo.

Natłok myśli przed pierwszą randką

Z pewnością przed pierwsza randką pojawia się w Twojej głowie wiele wątpliwości. Poniżej opisanych jest kilka z nich w formie pytań i odpowiedzi.

Czy kontaktować się osobą przed spotkaniem?
Oczywiście, że tak. Jednakże warto pamiętać, by nie być natarczywym. Jeśli umówiliście się w poniedziałek, że spotykacie się w piątek wieczorem, napisz w środę niezobowiązującego SMS-a, np. "Cześć, jak mija Ci dzień, cieszę się na nasze piątkowe spotkanie". Z kolei w piątek rano możesz napisać: "Życzę miłego dnia i do zobaczenia wieczorem". Nie narzucaj się drugiej osobie, pozwól jej również nacieszyć się wizją spotkania ale nie osaczaj jej. Niech i ona przygotuje się (również psychicznie) na Waszą pierwszą randkę. Dla niej również może być to emocjonujące ale i stresujące wydarzenie.

Czy przed pierwszą randką należy iść do fryzjera?
Spokojnie, nie musisz iść ani do fryzjera, ani do manikiurzystki, ani w ogóle odbywać specjalnych zabiegów przed pierwszą randką. Liczy się zadbany wygląd, a na spotkaniu masz być sobą, dobrze się czuć i uśmiechać się naturalnie. Jeśli oczywiste wizyta u fryzjera poprawi Ci humor i Cię zrelaksuje, nie odmawiaj sobie tej przyjemności.

Czy miejsce zamieszkania któregoś z nas to dobre miejsce na pierwszą randkę?
Zwykle nie poleca się umawiania w czyimś domu na pierwszą randkę, druga strona może tą propozycję potraktować dwuznacznie lub poczuć się skrepowana takim rozwiązaniem. Lepszy jest wybór miejsca neutralnego, np. kina, restauracji czy nawet wybrać się na relaksujący spacer do parku.

Czy pierwsza randka musi być romantyczna?
Spokojnie, randka nie musi być przesycona romantyzmem, nie musicie od razu trzymać się za ręce, patrzeć sobie w oczy, a spotkanie nie musi zakończyć się namiętnym pocałunkiem, jeśli jeszcze tego nie chcecie.

Pierwsza randka - sytuacje trudne: co robić?

Przed i na każdej randce mogą pojawić się sytuacje trudne, może pojawić się stres oraz wiele innych emocji. Jak sobie z tym poradzić? Poniżej krótki poradnik.

Przyszłam na randkę za szybko
Najlepiej pojawić się na randce ok. 10 minut wcześniej. Często się zdarza, że ze stresu przybywamy na spotkanie o wiele na szybko. Mamy przed sobą dużo czasu, nie wiemy, co robić i pojawia się stres… Jak zając sobie ten czas, aby nie pojawiło się nieprzyjemne napięcie i nie tworzyć w głowie tysiąca scenariuszy spotkania? Przejdź się na spacer, kup sobie lody, kawę, zjedz coś lekkiego, zadzwoń do mamy, siostry, przyjaciółki. Pamiętaj jednak, by nie oddalać się za bardzo od miejsca spotkania, aby ostatecznie się na randkę nie spóźnić.

Nie mogę przyjść na randkę lub wiem, że się spóźnię
Jeśli wiesz, że spóźnisz się na randkę, np. z powodu korków lub nie pojawisz się na niej z powodów losowych, np. źle się czujesz, poinformuj ukochaną osobę o tym fakcie niezwłocznie. Powiedz prawdę, przeproś i zaproponuj inny termin spotkania, np. "Przepraszam, ale nie dam rady dotrzeć wieczorem na nasze spotkanie, muszę odebrać mamę ze szpitala. Jutro jednak zapraszam Cię w ramach przeprosin do kawę i później możemy wybrać się do kina na ten ciekawy film, o którym ostatnio opowiadałeś, co ty na to?".

Czuję, że opanowuje mnie ogromny stres, a randka już się zaczęła
Przede wszystkim: postaraj się uspokoić, oddychaj głęboko, rozluźnij się. Jeśli czujesz, że nie dasz rady się zrelaksować: przeproś i pójdź na chwilę do łazienki. Tam weź kilka głębokich oddechów, umyj ręce, delikatnie ochlap twarz chłodna wodą, popraw makijaż. Wróć do ukochanej osoby, gdy będziesz już spokojna.

Jak i kiedy odezwać się do drugiej osoby po randce?
Randka się zakończyła i wracasz do domu? Daj sobie czas, aby tam dotrzeć i dopiero wtedy odezwij się do drugiej osoby, a może to ona zrobi pierwszy krok? Co napisać? Czy zadzwonić? Napisz lub zadzwoń i powiedz, że spotkanie było bardzo miłe, podziękuj za wspólnie spędzony czas i zapowiedz, że odezwiesz się kolejnego dnia. Spokojnie, tyle wystarczy.

Randka jest nudna i nie mam ochoty kontynuować znajomości
Zdarza się i tak, że pierwsza randka nie spełnia naszych oczekiwań, jest na niej po prostu nudno i nie mamy zamiaru kontynuować tej znajomości. Jak delikatnie powiedzieć to drugiej stronie, aby nie poczuła się urażona? Pamiętajmy, by takich spraw nie załatwiać za pomocą SMS-ów, najlepiej zadzwonić i powiedzieć: "Nasze spotkanie było miłe, myślę, że jesteś wartościową osobą i chciałabym, abyśmy dalej mieli ze sobą kontakt ale chyba nie możemy być razem".

Czego nie robić na pierwszej randce?

Czy są jakieś rzeczy, których nie należy robić na pierwszej randce? Oczywiście, jest ich wiele, poniżej opis 7 najważniejszych:

 • nie poruszaj drażliwych i trudnych tematów, nie rozmawiajcie o pieniądzach, religii, polityce ani chorobach;
 • nie okazuj stresu, jeśli się denerwujesz, wyjdź na chwilę, uspokój się;
 • nie planuj od razu przyszłości;
 • nie oczekuj deklaracji, nie wymagaj od drugiej strony przejścia na kolejny etap relacji, to dopiero pierwsza randka i być może nie jest na to gotowa;
 • nie okazuj, że jesteś rozczarowana spotkaniem, że się nudzisz, postaraj się je jak najszybciej zakończyć i dopiero później, delikatnie przekaż drugiej stronie, że nie masz ochoty na kolejne spotkanie;
 • nie dąż na siłę do pierwszego pocałunku, nie namawiaj do tego drugiej strony;
 • nie umawiajcie się od razu na kolejne spotkanie na siłę, może za kilka dni wpadniecie na ciekawy pomysł, jak możecie spędzić razem czas?

Komentarze

Moonika
Pierwsza randka to spotkanie, które ma być miłe i przyjemne. Warto więc, zadbać o to, by atmosfera była luźna i wesoła. Dobrze jest opowiedzieć anegdoty ze swojego życia rodzinnego czy z pracy. Warto też rozmawiać o swoim hobby i o tym, jak lubimy spędzać czas wolny. Każda ze stron może też ogólnie powiedzieć, jak wyobraża sobie udany przyszły związek.