Olejki eteryczne na rozszerzone pory - zastosowanie, rodzaje, cena

Olejek na roszerzone poryKażda z kobiet chciałaby cieszyć się piękną i gładką cerą bez żadnych niedoskonałości, jednak większość zmaga się - stale lub okresowo - z rozmaitymi defektami i problemami. Jednym z nich są rozszerzone pory, które chociaż niegroźne, są postrzegane za mało estetyczne. Istnieje wiele sposobów, aby zwęzić pory, a jednym z nich jest użycie naturalnych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne - zastosowanie i charakterystyka

W społeczeństwach krajów rozwiniętych, w tym w Polsce, coraz większą popularnością cieszą się rozmaite specyfiki pochodzenia naturalnego, a do jednych z najskuteczniejszych substancji pochodzenia roślinnego należą olejki eteryczne, które są wysoce lotnymi substancjami produkowanymi w tkankach wydzielniczych roślin. Pozyskiwane są one głównie poprzez destylację parą wodną, chociaż stosuje się także inne metody.

Olejki eteryczne wykazują niezwykle silne działanie, gdyż są esencją danej rośliny. Aby pozyskać jedną kropelkę olejku, czasem potrzeba wielu kilogramów surowca. Olejki eteryczne posiadają niezwykle skomplikowany skład chemiczny, a niektóre składają się nawet z ponad trzystu substancji.

Olejki eteryczne używane są w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym. Wywierają one silne działanie zdrowotne. W różnych chorobach stosowane mogą być tak zewnętrznie, jak wewnętrznie, jednak w celach kosmetycznych stosuje się je oczywiście tylko zewnętrznie. Trzeba jednak z nimi uważać, gdyż często w postaci nierozcieńczonej powodują one podrażnienia. Tylko niektóre olejki mogą być stosowane bez rozcieńczenia ich w jakimś tłuszczu bazowym lub alkoholu. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się bowiem w wodzie.

Rozszerzone pory - przyczyny powstawania

Rozszerzone pory to dla wielu poważny problem estetyczny. Co prawda niektóre osoby zbytnio się nimi przejmują, co spowodowane jest agresywną promocją nienaturalnego ideału urody w mediach i obecność w nich modelek, których twarz przypomina porcelanę, gdyż edytowana jest w programach graficznych, jednak w wielu przypadkach rozszerzone pory naprawdę są problemem. Warto jednak mieć na uwadze, że porów skóry nie da się całkowicie zamknąć, a ich obecność jest czymś naturalnym i niezbędnym. Martwić się powinniśmy jedynie wtedy, kiedy rozszerzają się one o wiele bardziej niż u większości osób.

Problem rozszerzonych porów dotyczy cery tłustej i mieszanej, i wiąże się z wydzielaniem przez nią sebum. Sebum - popularnie zwane łojem - to naturalna substancja, której zadaniem jest chronienie skóry przed szkodliwymi czynnikami i jest ono niezbędne dla skóry, jednak czasem z rozmaitych przyczyn wydziela się ono zbyt obficie, powodując różnego rodzaju problemy z cerą. Kiedy sebum zalega w gruczołach łojowych, a do tego skóra nie jest odpowiednio pielęgnowana, pory znacznie poszerzają się i nie zwężą się już, dopóki nie zapewni się skórze odpowiedniej pielęgnacji.

Na rynku istnieje wiele kosmetyków na rozszerzone pory, a także dostępne są rozmaite zabiegi medycyny estetycznej, jednak bardzo często dadzą im radę olejki eteryczne, dzięki którym skóra może odzyskać piękny i zdrowy wygląd. Dodatkową zaletą olejków jest też niska cena kuracji, gdyż jedna buteleczka olejku eterycznego kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a wystarcza on na bardzo długo.

Rodzaje olejków eterycznych pomocnych przy leczeniu rozszerzonych porów

Posiadając w domu zestaw olejków, można przygotowywać własne domowe kosmetyki na rozszerzone pory, które regularnie stosowane nie tylko zwężą je, ale także uregulują wydzielanie sebum. Do najpopularniejszych olejków na rozszerzone pory zalicza się:

  • Olejek pichtowy;
  • Olejek herbaciany;
  • Olejek grejpfrutowy;
  • Olejek cedrowy.

Olejek eteryczny pichtowy

Jednym z olejków najpowszechniej stosowanych w pielęgnacji urody jest olejek z jodły syberyjskiej, czyli olejek pichtowy. Doskonale oczyszcza on skórę i reguluje wydzielanie sebum. Najlepiej przygotować z nim tak zwaną naftę pichtową. W tym celu do 50ml nafty kosmetycznej dodaje się 5-10ml olejku pichtowego. Tak przygotowanym roztworem należy przemywać umytą twarz przy pomocy płatka kosmetycznego lub wacików. Podczas takiego przemywania skóra jest dogłębnie oczyszczana z sebum, a także zostaje uregulowana praca samych gruczołów łojowych. Roztwór pozostawiamy na pewien czas na twarzy i tworzy on na niej tłusty film, który znika po upływie kilku chwil. Zaleca się po tym zabiegu użyć jeszcze jakiegoś toniku lub żelu myjącego, ale można po prostu zwyczajnie umyć twarz. Olejek likwiduje też stany zapalne, czyraki, grzybice i rozmaite stany chorobowe skóry, tak więc skóra po zastosowaniu nafty pichtowej będzie wyglądała lepiej nie tylko wskutek zwężenia porów, ale także likwidacji rozmaitych innych dolegliwości, które mogą im towarzyszyć. Regularne użycie produktu uczyni skórę twarzy zdrową i gładką.

Olejek ten jest jednym z niewielu, które można stosować na skórę bez rozcieńczania, jednak u osób wrażliwych może on spowodować przesuszenie skóry. Poza stosowaniem nafty pichtowej można dodać kilka kropli olejku do stosowanego przez nas toniku czy mydła w płynie, a także do maseczek i kremów.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Kolejnym skutecznym przy rozszerzonych porach olejkiem jest olejek z drzewa herbacianego. Ma on silne działanie przeciwzapalne i ściągające. Najlepiej dodać kilka jego kropel do używanego przez nas toniku, jednak może on być stosowany także bezpośrednio na skórę, chociaż może on spowodować jej podrażnienie i wysuszenie, więc lepiej używać go w formie rozcieńczonej.

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Doskonały na rozszerzone pory jest też olejek grejpfrutowy. Dogłębnie oczyszcza pory i także reguluje pracę gruczołów łojowych. Najlepiej stosować go, rozcieńczając go olejem migdałowym lub olejem z pestek winogron w proporcji 1:1. Tak przyrządzonym specyfikiem przemywa się skórę.

Olejek cedrowy

Olejek cedrowy

Olejek cedrowy

Silne działanie przeciwłojotokowe i zwężające pory posiada również olejek cedrowy, który posiada jednocześnie działanie bardzo silnie ściągające, a posmarowana nim skóra szybko staje się gładka, gdyż pory stają się wręcz niewidoczne. Używać go trzeba w formie rozcieńczonej, gdyż może powodować podrażnienie skóry. Najlepiej używać go w ilości 4 kropli olejku na 10 kropli oleju bazowego, którym może być na przykład olej jojoba. Dodatkowo można go - podobnie jak inne olejki eteryczne - dodać do toniku czy wzbogacić nim swój krem do twarzy.

Olejek eteryczny - cena

Wymienione olejki są niezwykle skuteczne w walce z rozmaitymi problemami z cerą, w tym z rozszerzonymi porami. Są one również tanie w stosowaniu. 100 ml olejku pichtowego kosztuje około 37 zł. Za taką samą ilość olejku z drzewa herbacianego należy zapłacić w okolicach 45 zł. Cena kupna 50 ml olejku naturalnego grejpfrutowego to 43 zł, a za 10 ml olejku cedrowego cena waha się w okolicach 8 zł.

Olejki eteryczne - przeciwwskazania

Nie każdy jednak może je stosować. Olejków eterycznych nie mogą używać bowiem kobiety w okresie ciąży oraz laktacji. W tych okolicznościach konieczny będzie dobór innych metod walki z rozszerzonymi porami, który trzeba skonsultować z lekarzem. Dla pozostałych osób olejki będą bezpieczne, chociaż użycie ich w zbyt dużym stężeniu powoduje często przesuszenie skóry oraz jej zaczerwienienie. Przed zastosowaniem takiego olejkowego specyfiku warto jest przeprowadzić najpierw test na małym fragmencie skóry, aby zbadać, jakie maksymalne stężenie nasza skóra toleruje, nie reagując podrażnieniem. Jest to sprawa indywidualna i niektóre osoby mogą używać danego olejku na skórę nawet w czystej formie, podczas gdy inne będą tolerować jedynie niskie jego stężenie.

Warto jest sięgnąć po olejki eteryczne, zanim postanowi się zainwestować w niezwykle drogie kosmetyki lub zabiegi na rozszerzone pory.

Komentarze