Objawy odwodnienia - kiedy należy udać się do szpitala

Odwodnienie organizmuOrganizm każdego z nas traci wodę - wystarczy, że na zewnątrz jest ciepło, jesteśmy aktywni fizycznie, mamy gorączkę.

Zazwyczaj w takich przypadkach wystarczy jednak pić regularnie by uzupełnić niedobory i nie odczuć negatywnych konsekwencji. Czasem jednak zmagamy się z dolegliwościami, które mogą stworzyć ryzyko znacznie poważniejszych konsekwencji. Jedną z bardzo częstych przyczyn odwodnienia są biegunki, które powodują bardzo szybka utratę wody z organizmu. Warto więc wiedzieć jakie są objawy odwodnienia oraz kiedy należy udać się do szpitala.

Komu grozi odwodnienie?

Odwodnić może się każdy z nas. Jednakże dzieci i osoby starsze są znacznie bardziej narażone na utratę zbytniej ilości wody z organizmu. Pamiętajmy, że ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia, a starsze osoby często zwyczajnie zapominają o uzupełnianiu płynów co w przypadku choroby może mieć zgubne konsekwencje.

Jakie są objawy odwodnienia?

Objawy odwodnienia, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w szpitalu to przede wszystkim suchość ust, apatia, sucha skóra, zmniejszenie napięcia gałek ocznych, rzadsze oddawanie moczu, brak potu, utrata elastyczności skóry, brak apetytu i wzdęty brzuch. Nawet zauważenie zaledwie kilku z tych objawów powinno skłonić nas do poszukiwania pomocy.

W jaki sposób możemy mu zapobiegać?

Wiemy już, że odwodnienie to groźny stan, który może negatywnie wpływać na funkcjonowanie wszystkich praktycznie organów. Czy jednak możemy mu zapobiegać na własną rękę? Okazuje się, że tak. Osoba, która cierpi na biegunki powinna być często dopajana. Warto wykorzystywać nie tylko wodę czy delikatne herbatki, ale również elektrolity, które działają znacznie skuteczniej.

Podsumowując, warto wiedzieć jakie są objawy odwodnienia, ponieważ może mieć ono bardzo poważne konsekwencje zdrowotne - szczególnie dla dzieci oraz osób starszych. Jeśli zauważymy je u siebie lub u bliskiej nam osoby - nie lekceważmy ich i jak najszybciej udajmy się do szpitala, gdzie lekarze zadbają o uzupełnienie poziomu elektrolitów.

Autor: www.orsalit.pl.

Komentarze