Niebieskie oczy - co oznaczają i co mówią o człowieku? Jak malować niebieskie oczy?

Niebieskie oczyOsoby o niebieskich oczach stanowią 8% populacji. Co ten kolor tęczówki mówi o Tobie? Jakie są zalety i wady posiadania niebieskich oczu? I wreszcie ważna informacja dla pań: jak powinny malować się posiadaczki niebieskich oczu, aby podkreślić ich piękno?

Niebieskie oczy - drugie miejsce w rankingu popularności

Niebieskie oczy są na drugim miejscu pod względem częstości występowania w populacji, podium oddały jedynie oczom brązowym. Choć są tak częste i na pewno, jeśli nie my sami, to mamy wśród najbliższych posiadaczkę lub posiadacza niebieskich oczu to są one wynikiem… mutacji.

Kolor niebieski nie występował naturalnie u ludzi, obecnie jednak mutacja jest na tyle powszechna, że za kilkanaście lat może stać się tak, że to właśnie niebieskie oczy będą najpopularniejszym kolorem u ludzi.

Niebieskie oczy - co mówią o Tobie?

Co mówi o Tobie kolor oczu, a dokładniej jasna, niebieska tęczówka? Według naukowców osoby o niebieskich oczach:

 • są spokojne, łagodne, uprzejme i życzliwe;
 • lubią przebywać z innymi, robić coś dla nich i cieszyć się z ich sukcesów;
 • mogą mieć większą tolerancję na ból;
 • lubią planować, są dobrymi organizatorami;
 • są wrażliwe, empatyczne i sentymentalne, lubią wspominać, marzyć;
 • są bardziej odporne na choroby natury psychicznej;
 • bywają indywidualistami, mają charyzmę;
 • są odważni, wytrzymali, pewni siebie, chętnie realizują powzięte cele;
 • bywają egocentryczne, mają skłonność do rywalizacji;
 • bywają chłodne w kontaktach z innymi, czasami mają zbyt duży dystans w relacjach.

Osoby niebieskookie jawią się więc jako ludzie dobrzy, życzliwi, pogodni spokojni, ale jednak są dość skryci z tendencjami do marzeń i fantazjowania.

Niebieskie oczy - makijaż

Niebieskie oczy - garść ciekawostek

Poniżej 10 ciekawych informacji na temat posiadaczek i posiadaczy oczu w odcieniach niebieskich, wiele z nich z pewnością Cię zaskoczy!

 • Według naukowców wszystkie osoby o niebieskich oczach są ze sobą spokrewnione! Zgodnie z ich przewidywaniami niebieski kolor oczu to mutacja, która powstała około 6000 lat temu, czyli każdy, kto je posiada pochodzi od jednego i tego samego przodka. Jak wynika z ich doniesień jesteśmy spokrewnieni z wieloma znanymi osobami o niebieskich oczach, w tym np. Bradem Pitt'em!
 • Kontynuując temat przodka niebieskookich: prawdopodobnie pochodził on z Afganistanu lub terenów okolicznych.
 • Niebieski kolor oczu jest popularny u ludzi, ale u zwierząt już nie. To najrzadziej występujący naturalny kolor, występuje praktycznie jedynie u lemurów niebieskookich, w pozostałych przypadkach - także kotów rasowych - to mutacja.
 • Osoby o niebieskich oczach, zwłaszcza kobiety, są uważane za bardzo atrakcyjnie, seksowne.
 • Niebieski kolor oczu bardzo często występuje razem z jasnymi blond włosami, jest to związane z dziedziczeniem koloru oczu i włosów.

Jasne włosy i niebieskie oczy u dziewczyny

 • Osoby o niebieskich oczach uważane są za łagodne, wrażliwe, życzliwe, pomocne i optymistycznie nastawione do świata.
 • Niebieski kolor oczu występuje u około 8% populacji, pod względem popularności zajmują one drugie miejsce zaraz po oczach brązowych, a przed zielonymi, szarymi i piwnymi.
 • Występowanie niebieskiego koloru jest uwarunkowane geograficznie: ten kolor oczu jest szczególnie popularny u mieszkańców północnej półkuli, prawie 90% Skandynawów ma niebieskie oczy, trudności możemy mieć jednak poszukując tej barwy tęczówki np. u Włochów.
 • I na koniec nieco gorsze informacje. Po pierwsze, posiadacze niebieskich oczu mają zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre choroby oka, w tym zwyrodnienie plamki żółtej, odpowiedzialnej na widzenie barw oraz ostrość wzroku. Do niebieskich tęczówek dociera więcej szkodliwych promieni UV, które uszkadzać mogą siatkówkę i powodować wymienione wyżej trudności.
 • Osoby o niebieskich oczach mogą częściej chorować na raka skóry: czerniaka, zwłaszcza, jeśli posiadają jasne włosy i karnację.

Zalety i wady posiadania niebieskich oczu

Wiele na ten temat dowiedzieliśmy się już wcześniej, warto te informacje uporządkować. Do zalet posiadania niebieskich oczu można liczyć to, że ten kolor tęczówki jest bardzo popularny, jesteśmy w zdecydowanej większości populacji. Ponadto, oczy niebieskie są uważane za bardzo atrakcyjne, a ich posiadacze za łagodnych, życzliwych i dobrych ludzi. Z kolei do wad posiadania niebieskich tęczówek zaliczyć możemy to, że posiadacze niebieskich oczu mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym zwyrodnienie plamki żółtej czy czerniaka skóry, warto o tym pamiętać, regularnie badać znamiona oraz nosić okulary z filtrem.

Niebieskie oczy - jak się malować?

Malowanie niebieskich oczu

Pora na garść praktycznych porad dla niebieskookich pań: jak się malować, aby wydobyć głębię z niebieskich oczu? Jakich cieni unikać, aby nie przyćmić ich blasku?

Dla posiadaczek tego koloru tęczówek polecane są cienie w kolorze złotym, doskonale podkreślają kolor tęczówek oraz sprawiają, że cera wygląda bardzo promiennie. Niebieski kolor oczu prezentuje się doskonale także w towarzystwie cieni miedzianych, spojrzenie nabiera magnetycznego blasku: takie cienie są szczególnie polecane dla pań rudowłosych oraz szatynek o niebieskich oczach. Niebieskie oczy doskonale czują się w towarzystwie brązowych cieni, zwłaszcza u niebieskookich szatynek. Usta pozostaw wtedy naturalne lub muśnij je pomadką w kolorze nude, nałóż rozświetlacz. Swobodnie możesz korzystać z paletek odcieni kremowych, beżowych, na wieczór wypróbuj cienie brokatowe.

Makijaż niebieskich oczu

Unikaj za to niebieskich cieni, wbrew pozorom zgaszą blask Twoich niebieskich oczu. Zasada jest prosta: unikamy cieni w kolorze zbliżonym do tęczówki. Eyeliner, z jakiego korzystasz, powinien być czarny lub… granatowy, pamiętaj wtedy, że kreska powinna być idealna! A co z tuszem do rzęs? Czym można zastąpić tradycyjną czerń? W przypadku błękitnych i niebieskich oczu doskonale sprawdzi się brązowa mascara. Pamiętaj, aby zawsze wypielęgnować i podkreślić kredką brwi. Kosmetyczka skompletowana? To świetnie, w takim razie już wiesz, jak każdego dnia podkreślić swoją urodę oraz wydobyć blask ze swoich oczu, do dzieła!

Komentarze

Zuza
Osoby niebieskookie posiadają częściej problemy ze wzrokiem. Niska odporność na promienie UV powoduje występowanie zwyrodnienia plamki żółtej. Takie osoby mogą mieć kłopoty z żołądkiem i pęcherzem oraz też problem z bezsennością. Według naukowców z Uniwersytetu z Orebro kolor oczu ma wpływ na osobowość. Są to osoby o zmiennych nastrojach, łatwo się denerwują, ale dobrze traktują bliskich. Z szczerością uszczęśliwiają innych. Chcą trwałego związku, z pełnym zaangażowaniem. Są wytrwałe oraz sentymentalne, ale skłonne do lenistwa. Generalnie niebieskoocy uważani są za bezkonfliktowyc h ekstrawertyków.
Justyna_13
Z punktu widzenia nauki oczy niebieskie są anomalią. W gatunku naczelnych, od którego wyewoluował Homo Sapiens, nie występuje niebieska tęczówka. Wszyscy niebieskoocy pochodzą od wspólnego przodka, żył on 10 tys lat temu. Gen ten nosi nazwę HERC2 i zmniejsza ilość produkowanej melatoniny w tęczówce oka. W ludzi rasy białej oczy w kolorze niebieskim zdarzają się aż w 52% przypadków. Gdy przyjrzymy się takim osobom głębiej w gałkę oczną nie mam w niej niczego niebieskiego. Każdy z nas posiada taki sam pigment, ciemnobrązowy barwnik. Kolor oczu można uznać za efekt iluzji optycznej. Wszystko zależne jest od ilości melatoniny, którą zawierają nasze oczy, jak rozłożona jest jest na gałce ocznej, tęczówka odbija inaczej światło, wtedy powstaje konkretny kolor.