Narzeczeństwo - czym jest? Pytania i wątpliwości. Co warto zrobić w okresie narzeczeństwa?

NarzeczeństwoTak, udało się! W końcu się oświadczył, a zakochana kobieta z radością oznajmiła, że za niego wyjdzie. Założył na jej palec piękny pierścionek zaręczynowy i od tej chwili są zaręczeni. W życiu zakochanych osób od momentu oświadczyn następuje okres narzeczeństwa. To piękny czas, który poprzedza wzięcie ślubu. To okazja do jeszcze lepszego poznania się, przygotowania tego wyjątkowego dnia, jakim jest ślub ale i zrobienia wielu ciekawych rzeczy, na które potem może po prostu… nie być czasu.

Czym jest narzeczeństwo?

Narzeczeństwo jest okresem, który trwa od zaręczyn do ślubu. Nie jest jednoznacznie powiedziane, jak długi powinien być, czasami same zaręczyny w życiu zakochanych niewiele zmieniają, poza tym, że na palcu kobiety pojawia się zwykle pierścionek zaręczynowy.

Okres narzeczeństwa trwa przez pewien czas. Z jednej strony pozwala nam się lepiej poznać, z drugiej jest czasem przygotowywania się do ślubu i wesela… Pozostaje jednak wiele czasu wolnego, który zwykle spędzamy razem.

Narzeczeństwo kiedyś i dziś

Okres narzeczeństwa, a dokładniej jego traktowanie zmieniało się na przestrzeni lat. Jeszcze kilka pokoleń wstecz okres narzeczeństwa, a już nawet samego doboru partnerów wyglądał zupełnie inaczej. W przeszłości to rodzice wybierali swoim dzieciom kandydatów na mężów i żony oraz niemożliwe było zmienienie ich decyzji. W rodzinach królewskich było to związane z podtrzymaniem rody królewskiego, czasami wiązało się z połączeniem królestw, miało także znaczenie militarne i gospodarcze. Niestety, niewiele miejsca pozostawało na uczucia i własne wybory… Młode dziewczyny, a czasem już nawet kilkuletnie dziewczynki wiedziały, za kogo w przyszłości wyjdą za mąż, zwykle z przyszłym mężem dzieliła ich spora różnica wieku… W przeszłości czasami nie było mowy o miłości w związku, zaręczyny były posunięciem gospodarczym czy politycznym…. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, choć w niektórych kulturach nadal obecny jest proceder wybierania kandydatów na partnerów dla dzieci. Ponadto, niektóre kultury nie dopuszczają poślubienia osoby spoza danej społeczności, np. w przypadku ludności pochodzenia romskiego.

Jeśli jednak przypomnimy sobie opowieści naszych dziadków czy nawet rodziców, zaręczyny i okres narzeczeństwa również wyglądały inaczej niż obecnie. Wiele zmieniło się bowiem na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nasze babcie i dziadkowie z pewnością nie mieszkali razem przed ślubem, okres narzeczeństwa był raczej krótki, kończył się skromniejszym w mieście i wystawniejszych na wsi ślubem, dość szybko pojawiały się dzieci. Nasze babcie ani dziadkowie nie stawiali na robienie kariery, dbali raczej o to, aby posiadać pracę, która pozwoli im się utrzymać i wyżywić dzieci. Kobiety zwykle zajmowały się domem. Do samych zaręczyn przykładano wagę i traktowano je jako ważne wydarzenie w rodzinie. Bycie narzeczoną było pożądanym stanem, w młodym wieku - jak na nasze czasy - samotna dziewczyna była już zwykle okrzyknięta starą panną… W pokoleniu naszych rodziców było podobnie ale do samych zaręczyn i okresu narzeczeństwa przykładano już mniejszą wagę. Zaręczyny mogły być już bardziej kameralne, a okres narzeczeństwa nieco dłuższy. Gdy w tym czasie kobieta zaszła w ciążę, nie był to taki skandal, jak wcześniej.

Obecnie na narzeczeństwo patrzy się jeszcze bardziej liberalnie, spotykamy się praktycznie z dowolnością wyboru partnera życiowego. Wiele osób zaręcza się nawet wbrew roli rodziców, co może skutkować pogorszeniem kontaktu z nimi.

Są osoby, które wyjątkowo celebrują okres narzeczeństwa ale i takie, które nie przykładają większej wagi do zaręczyn i czasu, jaki następuje po nich. Warto przeżyć ten czas tak, jak chcemy, tak, aby każdy dzień dawał nam radość.

Narzeczeństwo w kościele katolickim

Wiemy już sporo o zaręczynach i okresie narzeczeństwa oraz jego roli w życiu społecznym. Jak na te zjawiska patrzy kościół, jakie przypisuje im znaczenie? Czy w kościele katolickim istnieje instytucja narzeczeństwa? Owszem i jego to bardzo ważny czas w życiu przyszłych małżonków. To okres, gdy mogą lepiej poznać się i przygotować do pełnienia swoich przyszłych ról: żony i męża. Zaręczeni zakochani, którzy planują ślub kościelny mają obowiązek odbycia kościelnych nauk przedmałżeńskich. To specjalne spotkania z duchownym, podczas których omawiane są tematy, związane z małżeństwem, prawami i obowiązkami małżonków, rolą rodziny w życiu człowieka, kwestii posiadania i wychowania dzieci w duchu religii katolickiej. Nauki przedmałżeńskie rozwiewają również kwestie, związane z przeszkodami na drodze do zawarcia związku małżeńskiego, jak również przyczynami, prowadzącymi do rozpadu relacji i związków małżeńskich. W czasie ich trwania można zadawać pytania, spotkać się także z innymi osobami, które planują ślub.

Oświadczyny
Oświadczyny

Narzeczeństwo - pytania i wątpliwości

Czas narzeczeństwa bywa związany z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Ile powinien trwać, czy zamieszkać razem, co z seksem, ewentualną ciążą? Poniżej wskazówki dla narzeczonych, borykających się z różnymi dylematami.

Czy okres narzeczeństwa musi być poprzedzony oficjalnymi zaręczynami?

Dawniej moment zaręczyn był wyjątkowo celebrowany. Stremowany zazwyczaj chłopak udawał się do domu rodzinnego dziewczyny i najpierw prosił o jej rękę swoich przyszłych teściów, a następnie ukochaną. Cała oprawa zaręczyn była bardzo uroczysta, wszystko odbywało się oficjalnie, chociaż zwykle w sporych emocjach. Jak wygląda to dzisiaj? Zaręczyny są naprawdę… różne. Jedni decydują się na skromne, kameralne zaręczyny, najczęściej bez osób trzecich. Mogą być one nawet pozbawione elementu niespodzianki. Wtedy młodzi świadomie i wspólnie podejmują decyzję o ślubie, nie ma słynnego pytania "Czy wyjdziesz za mnie", klękania na kolano. To nowoczesne podejście do zaręczyn ale czy to oznacza, że gorsze? Aby jednak tradycji stało się zadość, przyszłe panny młode wybierają się do jubilera po pierścionek i noszą go z dumą. Inni chcą wyjechać i oświadczyć się ukochanej kobiecie w wyjątkowym miejscu, np. tam, gdzie byli na pierwszej randce. Modne są również zaręczyny w romantycznych miejscach, np. w Paryżu, na szczycie góry, nad morzem. Jeszcze inni wolą tradycyjne zaręczyny, z zaangażowaniem w nie rodziny, np. w czasie rodzinnego zjazdu czy świąt. Każde z zaręczyn ma swój urok, pod warunkiem, że wszystko odbywa się szczerze, z miłością i prawdziwie. Nie ma sensu namawiać ukochanego do oficjalnych zaręczyn przy rodzinach, gdy on jest osobą skrytą i nie lubi takich przedsięwzięć. O wiele lepsze i bardziej szczerze będą skromne zaręczyny w ulubionym miejscu, zakończone płynącym z głębi serca słowem: "tak".

Zaręczyny na portalach społecznościowych - czy od razu aktualizować status związku?

Tak, żyjemy w mediach społecznościowych, nie da się tego ukryć. Gdy przeglądami profile naszych znajomych od razu wiemy, kto wziął ślub, kto spodziewa się dziecka, u kogo maluszek już się urodził, kto się przeprowadził, wyjechał na wakacje, buduje dom, zmienił pracę… inni z kolei nie mają potrzeby dzielenia się informacjami ze swojego życia prywatnego i zawodowego i ich profile są jakby puste… Co więc zrobić, gdy się zaręczyliśmy? Czy informować o tym na profilu społecznościowym w formie zmiany statusu związku, zamieszczenia zdjęcia? Owszem, możemy to zrobić, na pewno miłym gestem będą sypiące się od znajomych gratulacje. Nie każdy bowiem może nam je złożyć osobiście. Warto jednak poczekać kilka dni aż emocje opadną i nacieszyć się tym wyjątkowym czasem z ukochaną osobą. Następnie możemy oczywiście pochwalić się na portalu swoim szczęściem.

Czy narzeczeństwo powinno trwać określony czas?

Wiele osób zastanawia się, ile tak naprawdę powinno trwać narzeczeństwo? Kilak miesięcy, rok, a może dłużej? Tak naprawdę wiele zależy od samych narzeczonych. Narzeczeństwo to czas na przygotowanie się i zorganizowanie ślubu, powinniśmy więc wiedzieć, ile czasu nam to zajmie i zaplanować wszystko. Mówi się jednak, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi okres narzeczeństwa nie jest wskazany. Jeśli damy sobie kilka miesięcy do ślubu zwyczajnie możemy nie zdążyć wszystkiego zrealizować, a nie ma nic gorszego niż zestresowani państwo młodzi. Jeśli planujemy ślub, a okres narzeczeństwa trwa kilka lat - po pewnym czasie może pojawić się rutyna i frustracja, zniecierpliwienie i narastające między narzeczonymi pretensje, oczekiwanie na dzień małżeństwa, na powiększenie rodziny… Szacuje się, że okres narzeczeństwa trwający około roku jest czasem optymalnym.

Czy narzeczeni mogą / powinni razem zamieszkać?

Kolejna bardzo dyskusyjna kwestia. Wiele osób absolutnie nie dopuszcza do siebie, aby narzeczeni mieszkali razem przed ślubem. Zwykle są to osoby o dość konserwatywnych poglądach lub posiadający ku temu jakieś przesłanki. Inni z kolei nie wyobrażają sobie poślubić osoby, z którą wcześniej nie mieszkały, tylko spotykały się przez określony czas. Nie ma więc dobrej odpowiedzi na to pytanie, wiele zależy od tego, jakie sami mamy do tego podejście. We współczesnej kulturze jednak coraz częściej młodzi decydują się na wspólne zamieszkanie aby się lepiej poznać i przekonać się, jak będzie wyglądało ich wspólne życie po ślubie. Warto jednak te kwestie odpowiednio wcześniej przedyskutować we dwoje.

Co z seksem w okresie narzeczeństwa?

Dylemat podobny do poprzedniego. Zwykle jeśli dopuszczamy wspólne zamieszkanie przed ślubem to dopuszczamy również fakt zbliżeń intymnych między narzeczonymi. Jest jednak też sporo osób, które z pierwszym stosunkiem chce czekać do nocy poślubnej. Jest to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka i każda świadomie podjęta decyzja w tej kwestii będzie dobrym wyborem.

Czy narzeczeni mają jakieś prawa?

W naszym kraju niestety prawnie nie ma instytucji narzeczeństwa. Dwoje ludzie staje się rodziną w sensie prawnym dopiero po ślubie cywilnym, wtedy mogą nosić wspólne nazwisko i posiadać dodatkowe przywileje. Narzeczeni traktowani są niestety jak dwoje obcych sobie ludzi, fakt posiadania dziecka niczego tu nie zmienia. Narzeczeni nie mają prawa do dowiadywania się o stanie zdrowia ukochanej osoby oraz podejmowania decyzji w sprawie jej leczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy narzeczona/y upoważni nas do tego, podając nas jako osobę, która pozostaje z nami we wspólnym pożyciu.

Czy narzeczeństwo musi zakończyć się ślubem cywilnym / kościelnym?

Zaręczamy się, pojawia się wyjątkowy pierścionek, wszystko po to, aby po pewnym czasie dołączyła do niego ślubna obrączka, zabiły dzwony… ale czy na pewno? Czy każdy w narzeczeństwie marzy o ślubie? Oczywiście trwanie w narzeczeństwie nie musi zakończyć się ślubem, wielu narzeczonych kupuje sobie srebrne obrączki i nosi je jak ślubne. Warto jednak, aby była to świadoma decyzja obu stron i każdemu dawała szczęście i życiową satysfakcję.

Pierścionek zaręczynowy
Pierścionek zaręczynowy

Co w przypadku ciąży w okresie narzeczeństwa?

Ciąża w okresie narzeczeństwa to kolejna kwestia dyskusyjna. Jeśli kobieta już jest w ciąży i decyduje się na zaręczyny i ślub - wszystko odbywa się zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Jeśli ciąża pojawia się w okresie narzeczeństwa i jest planowana lub też nie - nie ma potrzeby przyspieszania ślubu, chyba, że kobieta nie chce brać ślubu z widocznym, ciążowym brzuszkiem. Można w tej sytuacji przyspieszyć ceremonię lub odbyć ją po narodzinach dziecka.

Narzeczeni w wieku dojrzałym, czy to wypada?

Ciekawą kwestią są zaręczyny osób dojrzałych, bez względu na to, czy wcześniej były w związku małżeńskim czy też nie. Oczywiście, że w dojrzałym wieku również można się zaręczyć, celebrować ten moment i wziąć ślub po okresie narzeczeństwa. Nic nie stoi temu na przeszkodzie, a kto wie, może właśnie ta dojrzała miłość jest tą najważniejszą?

Zerwanie zaręczyn - czy to możliwe?

Wzięcie rozwodu czy unieważnienie małżeństwa kościelnego to skomplikowane operacje prawne, czy to dotyczące prawa cywilnego czy też kościelnego. Unieważnienie zaręczyn, czuli po prostu ich zerwanie jest o wiele prostsze… Kto i kiedy może zerwać zaręczyny? Może zrobić to zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Zwykle dzieje się tak w momencie, gdy któraś z osób dochodzi do wniosku, że nie chce trwać w tej relacji i zakończyć jej ślubem… Zerwanie zaręczyn może nastąpić, gdy:

  • jedna z osób nie jest pewna swoich uczuć i chce zakończyć związek;
  • w związku pojawia się osoba trzeba i dochodzi do zdrady, która nie zostaje wybaczona;
  • jedna z osób przestraszyła się wizji ślubu i zobowiązań i przyznaje, że nie jest na to gotowa;
  • ukochana osoba zmieniła się po zaręczynach i nie chcemy kontynuować z nią relacji;
  • związek z jakichkolwiek innych przyczyn rozpada się.

Zerwanie zaręczyn jest momentem trudnym, przypominającym tradycyjne zakończenie związku. Jak to zrobić, aby nie skrzywdzić bardziej drugiej osoby, aby wszystko odbyło się jak możliwe najdelikatniej… Warto przygotować się dobrze do spokojnej i poważnej rozmowy, która zapewne i tak będzie pełna emocji. Należy jasno i wyraźnie powiedzieć drugiej stronie dlaczego podjęliśmy taką decyzję, wyrazić swoje emocje, wykazać zrozumienie dla jej stanu emocjonalnego, np. "Rozumiem, że Ci ciężko", "Przykro mi, że przeze mnie cierpisz", itp. Zadbajmy, by rozmowa była szczera, dojrzała i zakończyła się spokojnie. To bardzo trudne momenty w życiu każdego człowieka, nie da się jednak na siłę zmusić nikogo do trwania w związku, w którym nie jest szczęśliwy.

Co robić w okresie narzeczeństwa?

Porzućmy jednak już rozpaczliwe myśli o zrywaniu zaręczyn, jesteście szczęśliwi w okresie narzeczeństwa i… no właśnie, co dalej? Co właściwie mamy robić w tym czasie, gdy ślub już zaplanowany? Poniżej ciekawe pomysły dla narzeczonych, wpiszcie je na swoją listę rzeczy do zrobienia i udanej zabawy!

Co warto zrobić w okresie narzeczeństwa?

Poniżej 7 zadań dla narzeczonych - zaplanujcie je, zrealizujcie i spędźcie okres narzeczeństwa wyjątkowo!

1. Poznajcie się lepiej

Okres narzeczeństwa to czas na lepsze poznanie się i przygotowanie do przyszłej roli żony i męża. Podejdzie do tego poważnie, poznawajcie się każdego dnia, rozmawiajcie, dowiadujcie się o sobie nowych rzeczy, wykazujcie ciekawość drugą osobą, oglądajcie zdjęcia z dzieciństwa, rozmawiajcie ze swoimi rodzinami. Poznawać będziecie się całe życie ale im lepiej znamy osobę, z którą bierzemy ślub tym dla nas lepiej.

2. Zaplanowanie ślubu / wesela

Okres narzeczeństwa to również czas, w którym planujemy i przygotowujemy się do swojego ślubu oraz wesela. Zastanówcie się, jak ma wyglądać uroczystość Waszych marzeń, czy pragniecie uroczystego ślubu z wystawnym weselem czy jednak wolicie skromną i kameralną uroczystość. Czasami niełatwo jest dojść w tym względzie do porozumienia ale spokojne rozmowy są najlepszą drogą do sukcesu. W okresie narzeczeństwa opracujecie listę rzeczy do zrobienia i określcie ich czas, np. sierpień - ustalanie menu, wrzesień - lista gości, październik - suknia ślubna, listopad - garnitur, grudzień - dopracowanie menu, styczeń - dekoracje w kościele, luty - przymiarki, marzec - ślub, itp. Nie zarzucajcie sobie zbyt szybkiego tempa, wiadomo, że poza przygotowaniami do ślubu macie również swoje życie: pracę i inne obowiązki. Zadbajcie, by przygotowania do ślubu były przyjemne, pozbawione presji czasu i negatywnych emocji. Sami ustalcie czy potrzebujcie pomocy i wsparcia bliskich czy wszystkim (również finansowo) zajmiecie się sami.

3. Czas na poznanie się rodzin

Okres Waszego narzeczeństwa to również czas na poznanie się Waszych rodzin, zadbajcie, by nie spotkali się na Waszym weselu jako zupełnie obcy sobie ludzie. Oczywiste jest, że nie wszyscy mogą się poznać wcześniej, np. gdy mieszkają za granicą. Jeśli jednak Wasze rodziny - lub przynajmniej ich część - mieszka blisko i możliwe są spotkania, zadbajcie, by miały one miejsce. To procentuje na przyszłość, będziecie się przecież spotykać przy okazji świąt, uroczystości rodzinnych, urodzin Waszych dzieci, itp. Dla Was to także cenna informacja na temat drugiej połówki, możecie bowiem obserwować, jakie ma relacje z rodziną, jak odnosi się do rodziców, rodzeństwa, dziadków, itp.

4. Chodzenie na randki

Gdy jesteście zaręczeni, a nawet mieszkacie razem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby chodzić na randki. Ba, nawet powinniście to robić, w tym okresie jeszcze silny jest ten dreszczyk romantyzmu, korzystajcie z tego! Możecie udawać się do restauracji, chodzić do kina, do klubów ale i urządzać romantyczne randki w zaciszu swoich domów czy mieszkań. To idealny wstęp do wspólnego życia jako małżeństwo.

Kobieta zaręczona
Kobieta pierścionkiem zaręczynowym

5. Rozmowy o przyszłości

W tym czasie warto poczynić również poważne rozmowy o przyszłości, naszym związku ale i tym, jak ma wyglądać nasze życie po ślubie. Warto pomówić o tym, co się zmieni i dlaczego, czy te zmiany będą dobre. To idealny czas na rozmowy o naszych lękach i wątpliwościach. Warto ustalić, kto i czy w ogóle zmienia nazwisko po ślubie, jak będą nazywały się nasze dzieci, gdzie zamieszkamy po ślubie. Poza przyziemnymi sprawami należy pomówić o tym, czego każde z zakochanych od życia oczekuje, jakie ma potrzeby i marzenia.

6. Wspólna podróż

W okresie narzeczeństwa warto także wybrać się we wspólną podróż, zwłaszcza, jeśli nie zaplanowaliśmy wspólnego zamieszkania przed ślubem. To doskonała okazja na lepsze poznanie się ale i przeżycie wspólnie niesamowitych chwil. Możemy wybrać się w znane nam miejsce ale i w zupełnie obce, co na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń. Dodatkowo, pozwoli nam odstresować się przed ślubem, złapać dystans do gorączkowych przygotowań, odpocząć od pracy, codzienności.

7. Sesja narzeczeńska

Kolejną propozycją, która jednocześnie jest po latach doskonałą pamiątką jest sesja narzeczeńska. To wyjątkowa sesja zdjęciowa, którą może zrobić nam profesjonalny ale i zaprzyjaźniony fotograf-amator. Warto znaleźć miejsce, które jest nam bliskie, w którym dobrze się czujemy. Możemy zdecydować się na sesję tematyczną, przebrać się lub być tacy, jacy jesteśmy na co dzień. Zapomnijmy o tym, że jest tam osoba z aparatem i robi nam zdjęcia. Dajmy się poddać magii chwili i bądźmy sobą. To pozwoli nam oddać na zdjęciach głębię uczucia.

Narzeczeństwa to okres wyjątkowy. Cieszmy się nim i dbajmy, by obfitował w piękne wspomnienia.

Komentarze