Namiętność - czym jest? Jak dbać o namiętność w związku?

NamiętnośćJest nieodzownym elementem miłości. To energia, chemia między dwojgiem ludzi, która sprawia, że się kochają i chcą być razem. Namiętność jest siłą niezwykle dynamiczną, zmienia się w zależności od tego, co czujemy i na jakim etapie związku jesteśmy. Na początku jest bardzo silna, wybucha niczym wulkan, związek jest pełen emocji i erotyzmu. Później nieco przygasa, ale przyjmuje także nieco odmienną formę: kojarzy się z bliskością, zaangażowaniem oraz byciem razem na dobre i na złe. Jak objawia się namiętność, skąd się bierze i jak utrzymać ją w związku?

Czym jest namiętność?

Namiętność określa się jako siłę uczucia, energię miedzy dwojgiem ludzi, która ich łączy. Wyraża się ją w mocy relacji - możemy dać jej upust w namiętnym pocałunku ale i pełnym emocji zbliżeniu seksualnym. Namiętność można jednak zauważyć także w codziennych gestach i sytuacjach, które mogą przesądzić o dojrzałości relacji. Warto o tym pamiętać i dbać o namiętność w związku każdego dnia.

Czym jest namiętność?

Jak dbać o namiętność w związku?

Jesteś w związku i chcesz zadbać o namiętność między Wami? Poniżej 7 ciekawych porad, które warto wprowadzić w życie niezależnie od stażu relacji.

1. Licz się z jej wygasaniem, ale nie pozwól, by znikła zupełnie
Nie oszukujmy się, namiętność nie jest tak samo silna na każdym etapie związku. Na początku wybucha, poraża nas swoją siłą, by później nieco przygasnąć. Choć wydaje się nam, że uleciała, ona cały czas jest. Nie jest już tak silna, ponieważ naszą codzienność wypełniają inne rzeczy: wspólne sprawy, rozmowy, wyjazdy, urządzanie domu, opieka nad dzieckiem… Warto pamiętać, że namiętność jest jak temperatura: nie znika, ale zmienia się - zmniejsza, co nie oznacza końca związku, ale czasami po prostu wchodzenie w jego inną fazę. Jeśli jej stopniowy spadek idzie w parze ze wzrostem zaangażowania i bliskości emocjonalnej: wszystko jest w porządku.

2. Rozmawiajcie o swoich potrzebach i oczekiwaniach
W kwestii dbania o namiętność w związku warto regularnie przeprowadzać z ukochaną osobą poważne rozmowy o związku. Istotne, by dotyczyły one naszych oczekiwań, potrzeb oraz tego, czego chcemy od drugiej strony i co możemy z siebie dać. Związek to wzajemna wymiana: każdy z nas coś daje i coś bierze - ważne, aby była to wymiana wzajemna i sprawiedliwa. Takie rozmowy mogą nam pomóc zrozumieć oczekiwania drugiej strony ale i opowiedzieć o tym, czego my potrzebujemy. Powinny dotyczyć zarówno sfery emocjonalnej, jak i cielesnej, nie wstydźmy się powiedzieć np. że chcemy, aby partner częściej nas przytulał, mówił nam, że nas kocha, mówmy także o swoich seksualnych fantazjach. Ich posiadanie to nie powód do zażenowania, ale sygnał, że dobrze i bezpiecznie czujemy się w relacji i chcemy w niej realizować swoje najskrytsze pragnienia.

3. Miejcie czas tylko dla siebie: we dwoje
Warto dokładać starań, aby w codzienności znaleźć czas tylko dla siebie: spędzajcie go we dwoje, choćby to było 5 minut w ciągu dnia. Niech będzie to czas pocałunku, przytulenia, krótkiej rozmowy, wspólnego wypicia kawy. Bardzo możliwe, że przez pół dnia będziesz miło wspominać ten moment, gdy się przytuliliście, pocałowaliście, wypiliście razem kawę przy śniadaniu. To będą inspirujące wspomnienia, które sprawią, że w pełnej obowiązków codzienności przypomnisz sobie, dlaczego tak bardzo się kochacie.

Jak dbać o namiętność w związku?

4. Pozwólcie się za sobą stęsknić
A teraz z drugiej strony: aby rozbudzić namiętność pozwólcie się za sobą stęsknić. Wiele par spędza cały swój wolny czas razem, aby jak najlepiej się poznać i cieszyć się sobą. To naturalne na początku związku, ale w miarę upływu czasu należy pamiętać, że związek to cały czas dwie odrębne osoby, które powinny mieć czas dla siebie, np. na swoje pasje. Choć wydawać by się mogło, że chwile spędzane oddzielnie mogą odsuwać nas od siebie, zwykle jest wręcz odwrotnie. To właśnie te momenty, gdy nie jesteśmy razem, pokazują nam, jak bardzo nam na sobie zależy, jak bardzo za sobą tęsknimy i jak silna jest nasza relacja. Takie chwile, gdy jesteśmy osobno mogą być doskonałym sposobem na rozbudzenie namiętności. Zapewne każdy, kto był choć raz w kilkudniowej delegacji, wrócił z niej z radością, że znowu spędzi czas z ukochaną osobą.

5. Zaskakujcie się nawzajem zupełnie bez okazji
Czasami dla rozbudzenia namiętności możesz też zrobić coś wyjątkowo prostego. Doskonałym pomysłem są małe niespodzianki. Róbcie sobie je nawzajem co jakiś czas i to zupełnie bez okazji. Takie gesty czy nawet drobne prezenty mogą sprawić niebywałą radość ale i rozbudzić namiętność, np. gdy kobieta napisze mężczyźnie liścik "Kocham Cię" i przyczepi go do lustra, a on za kilka dni spakuje jej do pracy śniadanie i do pojemnika na lunch oprócz kanapki i owocu włoży kwiatek. Niby nic, a jednak może poprawić humor na cały dzień i na pewno stanowi dowód uczucia, nie mniej piękny niż słowa.

6. Wspominajcie dawne chwile, np. gdy się poznaliście
Ciekawym ale i bardzo przyjemnym sposobem na dbanie o namiętność w związku jest wspominanie początków Waszej relacji. Możecie po prostu wspominać ale i oglądać zdjęcia czy wybierać się w miejsca, które miło się Wam kojarzą, np. gdzie się spotkaliście pierwszy raz, całowaliście, do miejsca pierwszej randki itp. Pozwoli Wam to na odświeżenie przyjemnych wspomnień i sprawi, że przypomnicie sobie, co i dlaczego Was połączyło. Kto wie, może odżyją jakieś wyjątkowo namiętne wspomnienia?

7. Po kłótni stawiajcie na rozmowę, nie emocje
Wiele par ma tendencję do rozwiązywania konfliktów, bazując na emocjach: godzenie się w łóżku jest co prawda przyjemne, ale nie zawsze pozwala na rozwiązanie problemu. W ten sposób sprowadzamy nasze sprawy do intymności, bliskości fizycznej, a nie emocjonalnej. Zbliżenie seksualne jeszcze w emocjach z kłótni może być zbyt gwałtowne, a przez to nieprzyjemne i pozbawione bliskości emocjonalnej. To nie jest dobry sposób na dbanie o namiętność w związku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa, spacer, kolacja przy świecach oraz szczere wyjaśnienie sobie niejasnych kwestii.

Komentarze