Microblading brwi - przebieg, cena, zalety, wady, przeciwwskazania

MicrobladingMicroblading, czyli metoda makijażu permanentnego brwi, od kilku lat jest coraz bardziej popularną techniką korekty kształtu i gęstości brwi. Zabieg ten doceniają panie z bardzo rzadkimi brwiami zniszczonymi przez niewłaściwie lub zbyt częste wykonanie "henny" czy też kobiety po przebytej chorobie nowotworowej i chemioterapii.

Ten rodzaj makijażu permanentnego brwi doskonale sprawdza się również w przypadku kobiet prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sport, u których zwyczajny makijaż ze względu na wykonywane zajęcia nie utrzymuje się. Kobiety cenią tą metodę makijażu permanentnego za naturalny i długotrwały efekt.

Microblading jak każdy zabieg kosmetyczny ma swoje zalety i wady, a także przeciwwskazania zdrowotne. Czy znasz wszystkie tajniki microbladingu?

Co to jest microblading brwi?

Profesjonalny zabieg microbladingu wykonuje linergistka, czyli kosmetyczka przeszkolona z technik robienia makijażu permanentnego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od ilości ubytków, które trzeba wypełnić, najczęściej jest to około 60 minut. Efekt utrzymuje się od około roku do 1,5 w zależności od rodzaju cery. Jak podają kosmetolodzy, najdłużej makijaż permanentny brwi utrzymuje się na skórze suchej nawet do 1,5 roku, na tłustej około 1 roku. Zabieg powinien być wykonywany w profesjonalnym gabinecie i powtarzany co około 12 miesięcy.

Zgodnie z polskim prawem każda czynna zawodowo linergistka powinna raz w roku odbyć szkolenie zawodowe. Wybierając salon kosmetyczny, należy zwrócić uwagę na higienę w gabinecie oraz profesjonalizm kadry. Pamiętajmy, że microblading utrzymuje się na brwiach przez kilkanaście miesięcy - nieprawidłowo wykonany zamiast dodawać będzie ujmował urody przez długi czas. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów kosmetycznych istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania. We wszystkich profesjonalnych i prestiżowych gabinetach klient powinien najpierw wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia, przebytych oraz aktualnych chorób i dolegliwości, powinien zostać również poinformowany o ewentualnych powikłaniach i skutkach ubocznych.

Metody makijażu permanentnego brwi

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod makijażu permanentnego brwi, które różnią się techniką wykonywania, trwałością, efektem wizualnym i czasem gojenia.

Do najpopularniejszych należą:

 • metoda piórkowa,
 • metoda włoskowa.

Metoda piórkowa, czyli właśnie microblading polega na wprowadzeniu pigmentu do skóry przy użyciu mikroostrza. Najważniejsza w tej metodzie jest precyzja i wprawna ręka. Linie imitujące brwi są wykonywane ręcznie piórkiem ze sterylnym ostrzem, którym zostaje nacięta warstwa kolczysta naskórka w celu aplikacji barwnika. Pigment jest wprowadzany pomiędzy naturalne włoski brwi. W przypadku osób nieposiadających wcale owłosienia na łuku brwiowym zabieg jest dość mozolny i długotrwały. Czas i koszt microbladingu jest uzależniony od ilości ubytków do uzupełnienia i umiejętności kosmetologa.

Cena microbladingu brwi

Cena microbladingu waha się od 500 zł do nawet 1200 zł - zależy od ilości ubytku i danego salonu. W koszt zabiegu najczęściej jest wliczona cena usługi korekty, którą wykonuje się dopiero po okresie całkowitego zagojenia skóry. W przypadku metody piórkowej rekonwalescencja trwa od 1 do 2 tygodni. Przez pierwsze kilkanaście dni po zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, a na brwiach mogą być widoczne są niewielkie strupki. Dopiero po samoczynnym ich odpadnięciu możliwe jest wykonanie ewentualnej korekty. Efekt powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnych brwi.

Microblading brwi - przebieg zabieg krok po kroku

1. Wywiad zdrowotny i zalecenia przed zabiegiem
Pierwszy etap to wypełnienie formularza o stanie zdrowia. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, w których dochodzi do ingerencji w tkankę, istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu, dlatego też dokument należy wypełnić zgodnie z prawdą. W formularzu znajdują się pytania o przebytych i aktualnych chorobach, występujących alergiach i przyjmowanych lekach. Zdarza się, że niektóre salony proszą o podpisanie oświadczenia, w którym klientka zrzeka się prawa do reklamacji w przypadku nieudanego zabiegu lub efektu innego niż zamierzony. Jedyną osobą odpowiedzialną za wykonanie microbladingu jest linergistka, dlatego też prośba o podpisanie takiego dokumentu świadczy o braku profesjonalizmu i lepiej poszukać innego salonu.

Ponadto w profesjonalnym gabinecie klientka powinna zostać poinformowana o ewentualnych skutkach ubocznych, okresie gojenia i sposobach pielęgnacji świeżo wykonanego makijażu. Na podstawie formularza o stanie zdrowia decyduje się, czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Jeśli tak - zostaje ustalony termin, który nie powinien być krótszy niż 3 tygodnie od pierwszej wizyty. Specjalistka powinna poinformować, że w tym czasie nie należy regulować brwi (podcinać, wyrywać), wykonywać henny, farbować łuku brwiowego oraz należy zaniechać zaniechać innych zabiegów kosmetycznych mogących podrażniać, ścierać lub złuszczać skórę w okolicach brwi. Na 24 godziny przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.

2. Wybór koloru barwnika i kształtu brwi
Kolejny etap to ustalenie kształtu brwi i koloru barwnika. W tym miejscu należy zauważyć, że niektóre barwniki podczas blaknięcia (schodzenia makijażu) przybierają nietypowe kolory np. zielony, rudy czy pomarańczowy. Zanim poddacie się zabiegowi, warto sprawdzić jakie produkty są stosowane w wybranym salonie oraz czy kosmetolog posiada szkolenie linergistyczne. Warto również przeczytać opinie w sieci o salonie. Jak już było wspomniane, nieudanego makijażu permanentnego niełatwo się pozbyć.

Na tym etapie należy wybrać kształt brwi i kolor barwnika. Najczęściej kosmetolog proponuje brwi w kolorze naturalnych włosów, u jasnych blondynek o ton lub dwa ciemniejsze. Zbyt ciemne lub jasne brwi będą wyglądały nienaturalnie. Kolejny krok to kształt brwi, specjalistka powinna namalować zarys przyszłego makijażu, następnie klientka może dokonywać korekty lub korekt. Należy pamiętać, że akceptacja oznacza przystąpienie do zabiegu, którego efekt jest długotrwały.

3. Przygotowanie do zabiegu
Kiedy kształt i kolor zostały zaakceptowane, linergistka na łuk brwiowy nakłada maść znieczulającą, czynność tą można powtórzyć w razie potrzeby podczas zabiegu. Microblading jest dość bolesny, a podczas wykonywania makijażu nie można się kręcić. Zanim maść zacznie działać ponownie rysuje się kształt przyszłych brwi, czyli miejsce, które podczas zabiegu zostanie wypełnione drobnymi liniami o grubości naturalnego owłosienia.

4. Microblading - wypełnienie
Wewnątrz wcześniej wykonanego konturu brwi zostają wykonane płytkie, cienkie nacięcia. W miejscu nacięć wprowadzany jest pigment. Po skończonym zabiegu efekt jest widoczny od razu - skóra może być czerwona i podrażniona, a barwnik intensywny, znacznie ciemniejszy od wybranego koloru. Na prawdziwy efekt należy poczekać 1,2 tygodnie do czasu wygojenia powstałych nacięć. Kiedy strupki odpadną, a skóra odzyska dawne właściwości należy uważnie przyjrzeć się nowym brwiom, jest to doskonały czas na ewentualną korektę, która powinna być wykonana w cenie zabiegu.

Okres gojenia brwi po microbladingu

Okres rekonwalescencji trwa od 1 do 2 tygodni, w tym czasie może być odczuwalny jest dyskomfort, a nawet niewielki ból. Na skórze brwi pojawiają się małe strupki w miejscach nacięć, gojące się ranki mogą piec i swędzieć, należy jednak powstrzymać się od drapania i zrywania strupków.

Podobnie jak o świeżo wykonany tatuaż tak i o makijaż permanentny należy dbać, przez kilka pierwszych dni zaleca się regularne nawilżanie przesuszonej skóry. Proces gojenia przyspiesza również ochrona przed słońcem. Stosowanie maści i kremów na bazie witamin z grupy A i E wspiera gojenie i odbudowę tkanek. Pamiętajmy, że na skórze po microbladingu jest wiele ranek, które potrzebują czasu na zagojenie.

Microblading brwi - zalety i wady

Zalety

 • Perfekcyjnie podkreślone i wystylizowane brwi przez długi czas.
 • Wizualne zagęszczenie brwi.
 • Poprawa kształtu brwi.
 • Rekonstrukcja brwi u osób, które straciły owłosienie na łukach brwiowych.
 • Symetryczny kształt brwi.

Wady

 • Dość bolesny zabieg.
 • Dyskomfort po zabiegu.
 • Widocznie strupki po zabiegu.
 • Kilka tygodni oczekiwania na efekt.
 • Konieczność powtarzania zabiegu co 12 miesięcy.
 • Czasem efekt daleki od oczekiwanego, zły dobór koloru lub kształtu brwi.
 • Czasem możliwość przebarwienia na kolor zielony, czerwony, rudy czy pomarańczowy.
 • Trudność w pozbyciu się makijażu permanentnego.
 • Cena - microblading to koszt od kilkuset do nawet 1200 zł.

Microblading - przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów ingerujących w strukturę skóry, w przypadku makijażu permanentnego istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu, do których zaliczamy:

 • ciążę,
 • karmienie piersią,
 • cukrzycę,
 • łuszczycę,
 • hemofilię i inne dolegliwości, a także przyjmowane leki mające wpływ na krzepliwość krwi.

Decyzja o wykonaniu makijażu permanentnego nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu, czy chwil słabości.

Komentarze