Czym jest metroseksualizm? Fakty i mity

Metroseksualny mężczyznaPrawdziwy mężczyzna powinien potrafić zmienić koło w samochodzie, przybić gwóźdź, nie bać się ubrudzić sobie rąk, a dziś coraz częściej mówi się o metroseksualizmie. Kojarzy się bardzo negatywnie - z mało męskim wizerunkiem mężczyzny, podejrzewanym o homoseksualizm, a tak naprawdę to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące nie tyle styl bycia, co styl życia. Warto dowiedzieć się, czym jest metroseksualizm i czy naprawdę zagraża typowemu pojęciu męskości?

Co oznacza metroseksualizm, metroseksualność?

Metroseksualizm to styl życia - podejście do życia, które obejmuje dbanie o swój:

  • wygląd,
  • urodę,
  • zdrowie,
  • podążanie na najnowszymi trendami.

Innymi słowy taki mężczyzna dba o swój wizerunek, bywa przez to postrzegany jako narcyz, jednak metroseksualizm nie odnosi się jedynie do wyglądu fizycznego. Obejmuje także dbanie o rozwój intelektualny, np. czytanie książek, fachowej prasy, dbanie o rozwój duchowy, np. chodzenie do teatru, opery, filharmonii, itp. Ponadto, metroseksualny mężczyzna przejawia wiele cech typowych dla kobiety: jest wrażliwy, silniej przeżywa emocje. Wynika to z jego stylu życia i współgra z dbałością o wygląd i zdrowie.

Metroseksualizm: fakty i mity

Przyszła pora na obalenie mitów, jakie krążą i uzyskanie pełniejszej wiedzy na temat tego pojęcia.

Metroseksualny mężczyzna najprawdopodobniej jest gejem - MIT
Przyjęło się, że mężczyzna, który nadmiernie o siebie dba i przejmuje się swoim wyglądem musi być homoseksualistą. Takie zdanie mamy również o panach metroseksualnych, choć w wielu wypadkach mamy do czynienia ze stuprocentowo heteroseksualnym panem. W naszej mentalności powoli dopuszczamy do siebie myśl, że mężczyzna również może chodzić do kosmetyczki, używać kremu pod oczy czy przeglądać (męskie!) magazyny z modą. Mimo to metroseksualizm nadal postrzegany jest negatywnie, stale w naszych umysłach istnieje wzór stereotypowego mężczyzny.

Metroseksualny mężczyzna interesuje się modą - PRAWDA
Owszem, metroseksualni panowie interesują się modą i najnowszymi trendami. Chcą wiedzieć, co jest modne, jak się ubrać, jak zestawiać wzory, fasony i kolory. Dzięki temu potrafią tworzyć ciekawe i modne stylizacje na każdą okazję. Czy metroseksualny panowie ubierają się inaczej? Czasami tak, zwykle wybierają bardziej dopasowane fasony ale i ubrania podkreślające sylwetkę. Nie wstydzą się poprosić o pomoc stylistę, aby wiedzieć, w czym wyglądają najkorzystniej.

Metroseksualizm odnosi się tylko do wyglądu - MIT
Owszem, metroseksualizm - jak wspomniano wyżej - to styl życia, obejmujący również życie emocjonalne oraz sferę intelektualną. Pan metroseksualny wypowiada się nieco inaczej, dużo mówi o emocjach, nie wstydzi się ich, jest wrażliwy, empatyczny. Poza tym bardzo dba o swój rozwój duchowy: dużo czyta, słucha różnorodnej muzyki, wybiera rozrywki intelektualne zamiast tych typowo "męskich", np. majsterkowania.

Metroseksualny mężczyzna jest zadbany - PRAWDA
To metroseksualni panowie są bardzo zadbani, dokładają wszelkich starań, aby wyglądać modnie i stylowo, ale kładą też nacisk na swoje zdrowie i urodę. Regularnie odwiedzają fryzjera oraz kosmetyczkę, nierzadko chodzą na manicure. Panowie używają również wielu kosmetyków, zwykle specjalnych linii męskich. Niestety, zdarza się, że panowie metroseksualni popadają w skrajności, podbierają kosmetyki swoim żonom, są przesadnie skupieni na swoim wyglądzie, zarzuca się im bycie narcyzem.

Metroseksualny mężczyzna może być bardzo męski - PRAWDA
Oczywiście, metroseksualny mężczyzna może być bardzo męski, ponieważ to, że dba o siebie może nie tyle odejmować co dodawać mu męskości. Wiele kobiet ceni w mężczyznach dbanie o siebie, ich wrażliwość. Panowie metroseksualni nie rezygnują z cech męskich, nadal są silni, zdecydowani, obronią swoją ukochaną przez tym, co złe, ale dokładają do tego pierwiastek żeński: uczuciowość, zwłaszcza wrażliwość oraz skoncentrowanie się na swoim wyglądzie i urodzie.

Metroseksualizm to odpowiedź na feminizm - MIT
Wiele osób uważa, że metroseksualizm jest odpowiedzią na damski feminizm, że skoro panie mogą przejmować role i cechy męskie, to panowie stawiają na cechy i zachowania typowo kobiece. Nie jest to jednak do końca prawda, choć panowie również chcą być postrzegani jako osoby wrażliwe, delikatne, wymagające czułości. Dzięki byciu metroseksualnym zrywają niejako z wizerunkiem mężczyzny, twardziela.

Mój ukochany jest metroseksualny… co teraz?

Powyższe informacje dokładnie opisują Twojego ukochanego? Jest zadbany, nieco za bardzo (Twoim zdaniem) skupiony na swoim wyglądzie, zdarza mu się ulegać emocjom jak kobieta? Jesteś zakochana w mężczyźnie metroseksualnym, co nie znaczy, że to coś złego. Ciesz się z tego, najważniejsze, że Tobie taki mężczyzna odpowiada, masz przy sobie zadbanego i eleganckiego mężczyznę, dzięki temu i Ty staraj się dotrzymać mu kroku, dbaj o siebie, uprawiaj sport, a będziecie tworzyć wyjątkową, nowoczesną parę.

Komentarze