Manicure winylowy - wykonanie, zalety, wady, cena

Manicure winylowyManicure winylowy to coraz popularniejszy sposób stylizacji paznokci. Jest mniej inwazyjny od hybryd i nie wymaga utwardzania pod lampą. Utrzymuje się do 10-14 dni, nie blaknie od słońca i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zobacz, czym dokładnie jest manicure winylowy, jak go wykonać i jak długo utrzymuje się on na paznokciach. Sprawdź, jakie ma wady i zalety, przeczytaj najczęściej spotykane opinie o winylowych paznokciach.

Paznokcie winylowe to alternatywa dla popularnych hybryd, które cenimy za długotrwały efekt. Manicure ten utrzymuje się od 7 do 14 dni i jest mniej inwazyjny niż hybrydowy i żelowy. Podpowiadamy, jak zrobić winylowe paznokcie krok po kroku i czym różnią od tytanowych, hybrydowych i klasycznych.

Manicure winylowy - czym jest?

Manicure winylowy jest dwuetapową metodą stylizacji paznokci z wykorzystaniem dedykowanych lakierów z dodatkiem polimerów winylu. Składniki te czynią mani odpornym na:

 • promienie UV,
 • chemię domową,
 • wysoką temperaturę,
 • uszkodzenia mechaniczne.

Manicure winylowy jest dwuetapowym zabiegiem, podczas którego lakier zostaje zaaplikowany bezpośrednio na płytkę paznokcia. Następnie zabezpiecza się go dedykowanym topem winylowym, który znamy pod nazwą utwardzacza do paznokci. Ten rodzaj mani jest alternatywą dla popularnych hybryd i paznokci tytanowych. W mniejszym stopniu niszczy on płytkę niż hybryda, a kolor na paznokciach utrzymuje się maksymalnie do 14 dni, a więc znacznie krócej niż stylizacja hybrydowa.

Do zrobienia paznokci taką metodą niepotrzebna jest lampa, więc wykonanie go zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku paznokci utwardzanych promieniami UV. Winylowy lakier jest łatwiejszy w aplikacji, a ewentualne wpadki i niedociągnięcia można usunąć zwykłym zmywaczem do paznokci, podobnie jak cały manicure.

Winylowy lakier do paznokci

Manicure winylowy - na czym polega?

Manicure winylowy polega na utwardzeniu lakieru do paznokci polimerami winylu. W obu etapach (lakier i top) za trwałość mani i ochronę paznokci przed łamaniem odpowiadają polimery winylu. Produkt, który aplikujemy na winylowy lakier to nic innego jak utwardzacz do lakieru, który podobnie jak sam lakier jest wzbogacony polimerami winylu. Dodatek ten sprawia, że kolor na paznokciach zachowuje swoją intensywność przez długi czas i nie odpryskuje.

Manicure winylowy - wykonanie krok po kroku

Wstęp do manicure winylowego jest identyczny jak w przypadku każdej innej metody. Zatem zacznij od pielęgnacji swoich dłoni, a potem zastosuj się do naszej instrukcji jak zrobić ten manicure krok po kroku.

 1. Zmiękczanie skórek - zaaplikuj na skórki preparat zmiękczający skórki lub wymocz dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek (może być olej roślinny) z kilkoma kroplami soku z cytryny;
 2. Opracowanie skórek - przy pomocy drewnianego patyczka odsuń skórki do góry. Inną metodą, choć coraz rzadziej stosowaną jest usuwanie skórek za pomocą dedykowanego radełka lub cążek;
 3. Piłowanie i polerowanie płytki paznokcia - papierowym pilniczkiem nadaj jednakowy kształt i długość wszystkim paznokciom. Następnie polerką (bardzo drobnym pilniczkiem papierowym) wypoleruj płytkę paznokcia. Nie musisz polerować ich, aż będą się błyszczeć jak lustro, ale powierzchnia paznokci powinna być gładka, wówczas mani będzie prezentował się jeszcze lepiej;
 4. Odtłuszczanie - jeśli skórki zmiękczałaś tuż przed malowaniem lub moczyłaś je w wodzie z oliwą, przemyj paznokcie zmywaczem lub cleanerem. Ten krok zapewni lepszą przyczepność lakieru, a lakier się nie zważy;
 5. Malowanie paznokci - bezpośrednio na odtłuszczone paznokcie zaaplikuj lakier do paznokci. W manicure winylowym nie nakładamy bazy. Lakier aplikujemy bezpośrednio na płytkę. Jeśli nie chcesz zalać skórek, nabierz na pędzelek tylko odrobinę lakieru, zacznij malowanie od końcówek i bez odrywania ręki, przesuwaj pędzelek w kierunku skórek. Następnie poczekaj, aż lakier wyschnie. Na suchy lakier winylowy zaaplikuj kolejną jego warstwę, postępując dokładnie tak samo, jak podczas malowania poprzedniej;
 6. Utwardzanie bez lampy - na dwie absolutnie suche warstwy lakieru winylowego, nakładamy dedykowany top. Podobnie jak podczas aplikacji koloru, zacznij jego nakładanie od końcówek paznokcia. Zawsze nakładaj możliwie najcieńszą warstwę topu.

W sprzedaży dostępne są również lakiery winylowe 2 w 1, czyli takie, których nie musisz pokrywać topem. Jednak prawdziwy trwały blask i ochronę przed odpryskiwaniem uzyskasz, zabezpieczając lakier dodatkową warstwą topu.

Jak zrobić manicure winylowy ze zdobieniami?

Manicure winylowy - podobnie jak każdy inny - można dowolnie ozdobić naklejkami lub wzorami namalowanymi na paznokciach. W tym wypadku postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego lakieru do paznokci. Zatem naklejki aplikujemy na całkowicie wyschnięte paznokcie. Wzorki możemy malować na suchym lakierze. Inną możliwością jest wykonanie pięknych i nieregularnych zdobień na mokrych paznokciach. Niezastygnięty lakier umożliwia rozmazywanie i blendowanie kolorów bezpośrednio na płytce paznokcia.

Manicure winylowy ze zdobieniami

Pamiętaj, żeby do winylowych paznokci ze zdobieniem zawsze stosować zestaw: lakier winylowy + top winylowy. Naklejki i suche wzorki na paznokciach należy zabezpieczyć bezbarwnym topem, dzięki czemu płytka paznokcia będzie gładka i wzorek dłużej się utrzyma.

Zacznij od przygotowania niezbędnych akcesoriów - podczas zdobienia paznokci na mokrym lakierze liczy się czas. Wzorek wykonujemy od razu po aplikacji koloru na płytę. Przygotuj zatem jeden lakier bazowy, czyli ten, którym pomalujesz całą płytkę paznokcia i dwa lub trzy kontrastujące kolory, którymi wykonasz wzorek. Niezbędna będzie również wykałaczka (patyczek do skórek jest za gruby), którą wykonasz motyw ozdobny na paznokciach. Jeśli za pierwszym razem malowany motyw nie będzie idealny, nie przejmuj się, następnym razem będziesz już mieć wprawę i Twój wzorek na paznokciach z pewnością się uda. Najpiękniejsze zdobienia wychodzą, kiedy robisz je pewną ręką i bardzo szybko.

Jak zrobić wzorki na paznokciach na mokrym lakierze winylowym? - instrukcja krok po kroku

 1. Pomaluj całą płytkę paznokcia wybranym lakierem;
 2. Wykonaj 3 kropki wielkości średniego łebka od szpilki, każdą innym kolorem. Najciemniejszą barwę umieść na środku i zaaplikuj jej najmniej;
 3. Za pomocą wykałaczki zaczynając od dolnej kropki narysuj bardzo szybki ruchem ósemkę;
 4. Jeśli uważasz, że Twojemu wzorkowi czegoś brakuje, zanim zastygnie lakier możesz jeszcze dokonać niewielkiej korekty, jednak nie aplikuj już więcej lakieru;
 5. Kiedy paznokcie wyschną koniecznie zabezpiecz je dwiema warstwami topu winylowego.

Uwaga: do wykonania wzorków na winylowym mani zawsze używaj lakierów z polimerami winylu. Nigdy nie mieszamy produktów o różnym składzie.

Manicure winylowy - stylizacje

Manicure winylowy - zalety, wady, opinie

Podobnie jak każda metoda stylizacji paznokci, również manicure winylowy ma różne opinie. Największą popularnością cieszy się wśród kobiet, które z różnych powodów nie mogą stosować hybrydowego. I odwrotnie osoby, które już nosiły paznokcie hybrydowe lub żelowe, nie będą zadowolone z winylowych ze względu na znacznie krótszy czas trwałości lakierów winylowych.

Do zalet paznokci winylowych należy:

 • szybki czas ich wykonania - takie paznokcie można zrobić na kwadrans przed wyjściem z domu;
 • lakier utwardza się bez lampy - oznacza to, że nie trzeba kupować drogich akcesoriów;
 • łatwa aplikacja, która nie wymaga tak precyzyjnego i czasochłonnego przygotowania płytki paznokcia jak w przypadku hybryd;
 • mniejsza inwazyjność od manicure hybrydowego i żelowego - systematycznie wykonywany nie osłabia paznokci i nie uszkadza ich;
 • paznokcie winylowe nie odpryskują i są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
 • kolor paznokci nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych;
 • lakier z polimerami winylu usuwamy zwykłym zmywaczem do paznokci podobnie jak zalane skórki;
 • stosunkowo niska cena - koszt jednego lakieru winylowego zaczyna się mniej więcej do 10 zł, do tego trzeba dokupić top w zbliżonej cenie i zmywacz do paznokci, który kosztuje nie więcej niż 5-8 zł. Warto zaznaczyć, że to już wszystko, co musisz mieć do zrobienia takich paznokci - więc w cenie jednego lakieru hybrydowego kupujesz wszystkie produkty, niezbędne do zrobienia winylowego mani.

Największe wady manicure winylowego to:

 • przebarwienia na paznokciach;
 • mniejsza trwałość niż w przypadku hybryd.

Lakier winylowy aplikujemy bezpośrednio na płytkę paznokcia, a zawarte w nim pigmenty często ją przebarwiają. Z tego też powodu po zmyciu kolorowego mani z polimerami winylu, zrobienie francuskiego często bywa niemożliwe.

Manicure winylowy - wykonanie

Manicure winylowy a tytanowy - różnice

Manicure winylowy jest bardzo łatwy do wykonania, a ewentualne niedociągnięcia i wpadki możesz skorygować na każdym jego etapie. W przypadku mani tytanowego, każdy błąd ma wpływ na efekt. Ewentualna korekta jest równie pracochłonna i trudna jak w przypadku hybryd. Kolejna kwestia to czas wykonania, paznokcie winylowe bez wzorków zrobimy w zaledwie kilkanaście minut, a wykonanie tytanowych wymaga wyjątkowej precyzji i składa się z kilku etapów. Nie zdejmiemy ich zwykłym zmywaczem jak winylowych. Do usunięcia tytanowego mani potrzebna jest frezarka i czysty aceton. Koszt takiego mani w salonie wynosi od 100 zł w górę i jest to cena jednobarwnych paznokci bez żadnych zdobień. Za ich usunięcie trzeba zapłacić dodatkowo od 20 do nawet 35 zł w zależności od prestiżu manikiurzystki. Jednak warto zaznaczyć, że mani tytanowy nie przebarwia płytki i odżywia paznokcie, gdyż pyłek stosowany do jego wykonania zawiera liczne witaminy. Ponadto utrzymuje się on na paznokciach nawet do 4 tygodni. Jeśli jesteś fanką samodzielnej stylizacji paznokci, za zestaw startowy do tytanowych paznokci zapłacisz od 250 zł i wzwyż. W tej cenie możesz mieć nawet kilkanaście markowych lakierów winylowych.

Komentarze