Manicure japoński - czym jest? Wykonanie, cena

Manicure japońskiPrawdopodobnie to pierwszy manicure na świecie. Był już on wykonywany 400 lat temu. Manicure japoński (znany również pod nazwą P. Shine) - bo o nim mowa - nie tylko pięknie wygląda, ale też dogłębnie odżywia płytkę paznokcia. Przedstawicielki japońskiej arystokracji odkryły go już kilka wieków temu. Obecnie cieszy się on coraz większą popularnością.

Zobacz, jak wygląda manicure z kraju kwitnącej wiśni i jak go wykonać samodzielnie. Manicure japoński, obok hybrydowego i tytanowego, znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych metod stylizacji paznokci. Sprawdź, na czym dokładnie polega ten rodzaj mani i jako go wykonać krok po kroku w domu.

Czy wiesz, że Azjatki znały tę metodę stylizacji paznokci już kilkaset lat temu? W Europie i za oceanem zdobyła ona popularność, dopiero kiedy firma P. Shine wypuściła na rynek pierwszy zestaw do japońskiego mani. Wygodnie zapakowane produkty, jasna instrukcja obsługi i obietnica pięknych zdrowych paznokci szybko skusiła wiele kobiet do wypróbowania manicure stosowanego w Azji od setek lat.

Manicure japoński - co to jest?

Manicure japoński to jest stylizacja paznokci polegająca na odsłonięciu kanalików paznokci i kompleksowym odżywieniu płytki. Podczas zabiegu wcierane są produkty zawierające keratynę, witaminę A oraz E, krzemionkę i wosk pszczeli. Jest to zabieg polegający na maksymalnym odżywieniu oraz poprawieniu krążenia krwi w obrębie płytki paznokcia. Manicure z kraju kwitnącej wiśni jest wykonywany wyłącznie na bazie naturalnych składników, których nie trzeba utwardzać pod lampą.

Na czym polega manicure japoński?

Manicure japoński polega na dogłębnym odżywieniu, wypolerowaniu płytki i poprawieniu krążenia krwi w dłoniach, dzięki czemu paznokcie zyskują zdrowy różowy kolor. Odżywiona i wypolerowana płytka wygląda bardzo estetycznie, zdrowo i naturalnie.

Kiedy warto zdecydować się japoński manicure?

Manicure japoński (P. Shine) to doskonała metoda odbudowy i odżywienia paznokci zniszczonych innymi zabiegami stylizacji. Jest on prawdziwym kołem ratunkowym, kiedy po kilku lub kilkunastu miesiącach noszenia hybryd paznokcie zaczynają się łamać, rozdwajać i kruszyć, a ich płyta jest wyraźnie osłabiona. Miłośniczki hybryd bardzo często narzekają, że ich paznokcie po kilkunastu stylizacjach utwardzanych pod lampą stają się miękkie jak papier, a pozbawione hybrydowej warstwy są bolesne. Jest to doskonały czas na wykonanie manicure, który odbuduje i wzmocnia płytkę paznokci.

Manicure japoński - cena wykonania

Manicure japoński u manikiurzystki - jak wygląda zabieg?

Zanim manikiurzystka przejdzie do wykonania manicure usuwa z paznokci resztki wcześniejszych stylizacji: pozostałości lakierów, żelów, baz itp. Następnie zajmuje się opracowaniem skórek i kształtu paznokci. Podczas robienia manicure japońskiego bardzo ważne jest ostrożne wykonywanie wszystkich czynności w taki sposób, żeby nie osłabiać płytki paznokcia. Paznokcie powinny być piłowane tylko w jednym kierunku i zawsze papierowym pilniczkiem. Nigdy metalowym! Po tym rozpoznasz profesjonalizm i wiedzę manikiurzystki. Jeśli już na wstępie użyje metalowego pilniczka lub zacznie piłować paznokcie wykonując pilniczkiem ruchy do przodu i do tyłu. Przerwij zabieg i wyjdź z salonu!

Kolejny etap to opracowanie skórek, który bezapelacyjnie powinien odbywać się z użyciem drewnianego patyczka. W tym zabiegu unikamy cążek i radełka, które mogą prowadzić do mikrourazów i tylko pogorszyć kondycję skórek, a nawet paznokci. Następnie manikiurzystka matowi płytkę paznokcia, ale w sposób, by nie naruszyć jej struktury. W zmatowione paznokcie zostają kolejno wtarte produkty do manicure japońskiego, najpierw zielona pasta i puder. Zabieg kończy się na zabezpieczeniu pasty zaaplikowanej na płytkę paznokcia dedykowanym różowym pudrem. Na zakończenie manikiurzystka wciera w skórki nawilżającą oliwkę.

Manicure japoński u manikiurzystki kosztuje od 40 do 150 zł w zależności od prestiżu salonu, w którym jest wykonywany i trwa około 30- 40 minut.

Jak długo utrzymuje się manicure japoński na paznokciach?

Manicure japoński (jako stylizacja) utrzymuje się od 5 do 7 dni, ale jego działanie odżywcze do 14 dni. Dla uzyskania optymalnego efektu zabieg ten powtarzamy co 14-21 dni. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami to czas, kiedy wszystkie składniki odżywcze nadal są aktywne. Niestety,  efekt wizualny już po 5 dniach zaczyna być coraz mniej widoczny.

Czy można malować paznokcie z manicure japońskim lakierem?

Odpowiedź brzmi tak - można malować paznokcie lakierem. Jednak jeśli chcemy utrzymać odżywcze działanie manicure, możemy tylko stosować produkty koloryzujące bez matowienia płytki, nakładania bazy i utwardzania. Polecane lakiery po tym rodzaju mani to zwykła emalia do paznokci bez żadnych utwardzaczy itp. Jednak na kolorowy manicure japoński możemy zdecydować dopiero po 4-5 dniach, czyli wówczas gdy na powierzchni paznokcia nie będą już widoczne nakładane podczas zabiegu produkty. Wcześniejsze próby nałożenia koloru zakończą się niepowodzeniem, ponieważ na powierzchni paznokci będzie się jeszcze znajdowała tłusta powłoka. Oczywiście można zastosować odtłuszczacz, jednak produkt ten osłabi działanie zabiegu.

Zatem paznokcie po mani z kraju kwitnącej wiśni malujemy, ale dopiero po 4-5 dniach i tylko zwykłymi lakierami bez utwardzania. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego robienie hybryd na japońskim mani nie jest wskazane. Otóż zmatowienie i odtłuszczenie płytki paznokcia oznacza zdjęcie odżywczych produktów.

Jak samodzielnie zrobić japoński manicure? Instrukcja krok po kroku

 1. Opracowanie skórek, czyli zmiękczenie ich dedykowany produktem, dostępnym w każdej drogerii. Nawilżone i elastyczne skórki odsuwamy drewnianym patyczkiem do góry;
 2. Opracowanie płytki paznokcia - jest to etap, w którym piłujemy paznokcie na jednakową długość i nadajemy im określony kształt. Uwaga: paznokcie zawsze piłujemy w jedną stronę, w przeciwnym razie będą się rozdwajać i zadzierać;
 3. Zmatowienie płytki za pomocą dwustronnej polerki - czynność ta ma na celu odsłonięcie kanalików, które znajdują się pod warstwą ochronną paznokcia. To w nie powinny wniknąć odżywcze składniki znajdujące się w produktach do japońskiego mani. Co nie oznacza, że zdarcie grubszej warstwy paznokcia pozwoli na lepsze odżywienie. Wystarczy tylko delikatnie zmatowić paznokcie, a więc sprawić, że stracą naturalny połysk;
 4. Aplikacja zielonej pasty - pastę w kolorze zielonym wcieramy w płytkę paznokcia za pomocą polerki, która najczęściej ma również kolor zielony. Większość zestawów do japońskiego mani zawiera dedykowaną szpatułkę, którą nabieramy pastę i aplikuje na płytce paznokcia. Jeśli jej nie posiadasz nigdy nie rób tego palcami ani metalową łyżeczką. Znacznie lepiej sprawdzi się szklana lub plastikowa łyżeczka. Pastę wcieramy aż zostanie zupełnie wchłonięta w strukturę paznokcia. Wcieranie zawsze wykonujemy jednokierunkowym ruchem;
 5. Aplikacja pudru, czyli zabezpieczenie pasty - zielona pasta to produkt, który zawiera wszystkie składniki odżywcze, ale łatwo się ściera. Z tego powodu należy ją zabezpieczyć różowym pudrem, który również wcieramy w płytkę paznokcia - tym razem używając różowej polerki lub w innym kolorze, której nie stosowałaś do nakładania pasty. Puder tak długo wcieramy aż dokładnie przylega on do płytki paznokcia;
 6. Nawilżenie skórek wokół paznokci - po skończonym manicure nawilżamy skórki oliwką do skórek. Proporcje stosowanych produktów podczas jednego mani podaje producent i mogą się różnić w zależności od marki produktu.

Prawidłowo wykonany manicure japoński rozpoznasz po błyszczącej lekko-różowej płytce paznokcia, która przez około 5 dni wygląda jak pomalowana transparentnym lakierem o różowym zabarwieniu.

Jak usunąć manicure japoński?

Pewnie zastanawiacie się jak usunąć manicure, który wcieramy w płytkę paznokcia? Manicure japońskiego nie usuwamy, samoczynnie wnika w kanaliki paznokci, pozostawiając naturalnie czystą płytkę. Co z pewnością docenią panie, które wcześniej nosiły trudny do usunięcia manicure hybrydowy lub tytanowy.

Zestaw do manicure japońskiego

Zestaw startowy do manicure japońskiego - jak wygląda i ile kosztuje?

Zestaw startowy do manicure japońskiego najczęściej zawiera produkty do jego wykonania oraz niezbędne akcesoria. Nie znajdziecie w nim natomiast patyczka do opracowania skórek czy preparatu, który je zmiękczy. Zestawy te najczęściej zawierają:

 • zieloną pastę, czyli produkt, który nakładamy jako pierwszy;
 • różowy puder;
 • szpatułkę do nabierania i aplikacji zielonej pasty;
 • zieloną polerkę do wcierania zielonej pasty;
 • różową polerkę do wcierania różowego pudru;
 • dwustronną polerkę lub blok polerski do zmatowienia płytki paznokcia;
 • papierowy pilniczek, który jest akcesorium dodatkowym, więc nie we wszystkich zestawach się znajduje. Używamy go do opracowania długości i kształtu paznokci.

Za taki zestaw trzeba zapłacić od 40 zł za komplet mini do nawet 150 -200 zł za duże zestawy.

Co jest potrzebne do zrobienia manicure japońskiego?

Zaczynamy od klasycznego piłowania paznokci, usunięcia resztek wcześniejszych stylizacji oraz opracowania skórek.

Niezbędne będą:

 • oliwka lub emulsja zmiękczająca skórki;
 • drewniany patyczek do odsunięcia skórek;
 • papierowy pilniczek do opracowania kształtu i długości paznokci;
 • polerka lub blok polerski do zmatowienia płytki paznokcia;
 • szpatułka plastikowa, szklana lub drewniana do nabierania zielonej pasty;
 • zielona pasta z odżywczymi składnikami;
 • polerka do wtarcia zielonej pasty;
 • różowy pyłek zabezpieczający pastę;
 • polerka do wtarcia różowego pyłku;
 • oliwka nawilżająca i pielęgnuje skórki.;
 • lakier do paznokci (bez utwardzania).

Taki zestaw w zasadzie już wystarcza do wykonania profesjonalnego manicure japońskiego. Lakier do paznokci to produkt dodatkowy, który możemy zastosować po 4-5 dniach, kiedy płytka paznokcia traci swój blask i różowe zabarwienie. Warto jednak pamiętać, że na japońskich pazurkach nie robimy hybrydy, manicure winylowego ani tytanowego. Jedyną więc możliwością stylizacji paznokci bez niszczenia odżywczej mocy są zwykłe lakiery, które aplikujemy bez wcześniejszego matowienia płytki.

Czy opłaca się robić manicure japoński u manikiurzystki?

Manicure japoński u manikiurzystki to koszt od 40 do 150 zł, tyle też trzeba zapłacić za zestaw do jego wykonania. Przygotowanie i wtarcie w paznokcie produktów nie jest trudne i dużo mniej skomplikowane niż zrobienie manicure hybrydowego czy tytanowego. Jeśli więc lubicie samodzielnie robić paznokcie, taka usługa w salonie będzie zbędnym wydatkiem. Jeśli natomiast systematyczny manicure w salonie to dla Was rodzaj relaksu czy beauty rytuału, to cena ta nie będzie wygórowana.

Manicure japoński - wykonanie

Wady i zalety manicure japońskiego

Ten rodzaj manicure posiada pewne zalety, ale także nie jest pozbawiony wad.

Do zalet manicure japońskiego z pewnością należy:

 • jego odżywcza i regeneracyjna moc zielonej pasty;
 • naturalnie wyglądające wypielęgnowane paznokcie;
 • łatwa możliwość usuwania (a w zasadzie brak konieczności) - plusem tego mani, który z pewnością doceni każdy kto choć raz samodzielnie zdejmował hybrydy lub tytanowe pazurki jest brak konieczności zdejmowania go.

Natomiast jego wadami są:

 • krótki efekt wizualny - już po 5 dniach paznokcie wyglądają zupełnie normalnie;
 • możliwość zrobienia kolorowego mani dopiero po 4-5 dniach i to tylko zwykłym lakierem, czyli takim, który utrzyma się góra 3-4 dni.

Przeciwwskazania do manicure japońskiego

Przeciwwskazań do wykonania manicure japońskiego jest kilka:

 • pierwszym i najczęściej spotykanym jest bardzo mocno uszkodzona płytka paznokcia. Problem ten najczęściej spotykamy u miłośniczek paznokci hybrydowych. Zdarza się, że paznokieć jest tak bardzo spiłowany, że płytka jest zbyt cienka. Bądź co bądź wcieranie za pomocą polerki wykonujemy energicznie, a tarcie bardzo cienkiego paznokcia może być nie tylko bolesne, ale też niebezpieczne. W takiej sytuacji należy poczekać z japońskimi pazurkami aż płyta się odbuduje;
 • stany zapalne wokół paznokcia i na samym paznokciu;
 • grzybica paznokci;
 • rany na skórkach lub paznokciach;
 • uszkodzona płytka paznokcia;
 • brodawki na paznokciach;
 • alergia na którykolwiek ze składników.

Manicure japoński zawsze wykonujemy na zdrowych paznokciach - mogą być one osłabione i zniszczone, ale ich struktura musi być nienaruszona do zrobienia manicure z kraju kwitnącej wiśni.

Komentarze