Komplementy - czym są, jak je mówić i przyjmować? Komplementy dla kobiety i dla mężczyzny

KomplementyZ natury mają być przyjemne, nieść radość i uśmiech, sprawiać, że czujemy się lepiej: komplementy, czyli miłe słowa, skierowane do nas lub od nas do kogoś. Jak naprawdę z nimi jest? Czy wiemy, jak mówić komplementy i jak je przyjmować?

Czym jest komplement?

Komplement to miłe stwierdzenie na nasz temat, które odnosić się może do naszego wyglądu, cech charakteru czy zachowania. Komplementy z założenia mają być przyjemne i sprawiać radość. Jeśli wypowiedziane są w odpowiedni sposób i w odpowiedniej chwili z pewnością spełniają swoją rolę, dowartościowując nas i poprawiając nastrój. Ich zadaniem jest również przekazanie naszej opinii, np. pochwalenie kogoś: dziecka, pracownika czy ukochanej osoby, docenienie jej starań i wysiłków.

Jak mówić komplementy?

Jak powiedzieć drugiej osobie komplement, aby zrobić to dobrze? Z pewnością komplement powinien być szczery i zawierać w sobie prawdę, np. mówienie osobie z nadwagą, że chyba schudła, może ją obrazić, chyba, że naprawdę widocznie obyło jej kilogramów. Podobnie obwieszczenie ciężarnej, której z powodu wzrastającego poziomu hormonów pogorszył się stan cery, że zbrzydła i na pewno będzie mamą córki, nie poprawi jej nastroju. Komplementy należy mówić bezpośrednio do konkretnej osoby, dbać o to, by były szczere, prawdziwe ale i wypowiedziane uprzejmie, z uśmiechem. Komplement ociekający zazdrością z pewnością nie sprawi nikomu radości…

Pamiętajmy, że komplementy nierzadko do nas wracają, osoba obdarowana miłym słowem zwykle chce się nim odwdzięczyć. Nie trzeba więc długo czekać na to, aż my usłyszmy coś miłego. I co wtedy?

Jak przyjmować komplementy?

Mówienie komplementów jest sztuką ale jest nią również ich przyjmowanie. Jak przyjmować komplementy, aby osobie, która je wypowiada nie było przykro i niemiło? Przede wszystkim nie zamykaj się w sobie, nie udawaj, że nie słyszysz miłych słów, nie wychodź, gdy ktoś Cię za coś chwali. Jeśli to robi i jest to szczere: doceń jego słowa i podziękuj za nie. To klucz do poprawnego przyjmowania komplementów: podziękowanie za nie, bez względu na to, czy zgadzamy się z tym co usłyszeliśmy czy nie. Nie odbieraj sobie tego, co dała Ci inna osoba, nie mów: „Dziękuję ale to nie moja zasługa, to reszta zespołu zapracowała na ten sukces”. Powiedz raczej: „Dziękuję w imieniu całego zespołu. Cieszę się, bo to nasza wspólna zasługa i jestem z nas bardzo dumna/y”. A co jeśli nie zgadzasz się z komplementem? Nie neguj słów drugiej osoby, powiedz raczej: „Dziękuję, to miło, że tak uważasz ale tak naprawdę…”.

Jakich komplementów chcą słuchać kobiety?

Kobiety uwielbiają komplementy, zwłaszcza, jeśli słyszą je od ukochanego mężczyzny. Na jakie słowa czekają i jakie komplementy sprawiają im najwięcej radości? Poniżej lista 10 takich komplementów.

 1. Kocham Cię taką, jaka jesteś - cudowny komplement, który każda z nas chce usłyszeć z ust swojego ukochanego. Nikt z nas nie jest idealny, choć stale dążymy do bycia perfekcyjną. Jeśli w oczach ukochanego mężczyzny jesteśmy idealne i kochają nas takie, jakie jesteśmy: z naszymi wadami i niedoskonałościami, to wspaniała wiadomość. I najlepsza broń na chandrę.
 2. Pięknie dziś wyglądasz - wstajesz rano z rozczochranymi włosami, drepczesz w piżamie do łazienki, a On mija Cię w korytarzu, patrzy na Ciebie z zachwytem i mówi Ci taki komplement… Jaki trudny dzień by Cię nie czekał, od tej chwili wszystko wydaje Ci się piękniejsze. Dla niego jesteś wyjątkowa.
 3. Nie przestajesz mnie zaskakiwać - uwielbiamy zaskakiwać swoich partnerów, czy to w kuchni czy w… sypialni. Jeśli nasze starania zostają docenione, czujemy się jeszcze lepiej. Nie boj się więc zaskakiwać swojego ukochanego, związek to ciągła praca.
 4. Uwielbiam u Ciebie… - masz cechę charakteru czy wyglądu, z jakiej jesteś dumna? Jeśli partner to widzi i docenia, np. Twoje zadbane włosy, piękny uśmiech, świetną figurę, to, że jesteś pracowita, szczera: ciesz się tym.
 5. Cieszę się, że Cię mam - prosty i piękny komplement, który dobrze usłyszeć tak przy okazji, bez zbędnych wstępów ani deklaracji… Miłe słowa, które w mig poprawiają nastrój i sprawiają, że czujemy się wyjątkowo.
 6. Dzięki Tobie jestem lepszym człowiekiem - nie wiążemy się z kimś po to, aby go zmieniać ani dostosowywać do siebie ale jeśli bycie z nami sprawia, że ukochany w swoich oczach jest lepszym człowiekiem, że może się przy nas spełniać i rozwijać… to jedne z najpiękniejszych słów, jakie możemy od drugiej osoby usłyszeć.
 7. Uwielbiam spędzać z Tobą czas - jeśli Twój ukochany woli spędzać czas z Tobą niż z kolegami, to dla Ciebie wspaniała informacja. Jeśli jednak dodatkowo Ci to powie… cieszysz się podwójnie. Zadbaj więc o to, by spędzony razem czas był wyjątkowy: zaplanuj pyszną kolację, romantyczną kolację czy spontaniczny wyjazd.
 8. Dobrze mi z Tobą - będąc z kimś w związku robimy wszystko, aby ta druga osoba była z nami szczęśliwa, aby nasza relacja dawała jej radość i satysfakcję. Jeśli ukochany mówi Ci, że mu z Tobą dobrze jest to najlepszy dowód na to, że bycie z Tobą daje mu to, czego potrzebuje.
 9. Doskonale sobie ze wszystkim radzisz - pracujesz zawodowo, wychowujesz dzieci, gotujesz, sprzątasz, pierzesz, a jeszcze miałaś czas zrobić zakupy w internecie, upiec ciasto i wyskoczyć do fryzjera, żeby zachwycić ukochanego nowym wizerunkiem… On to docenia mówiąc Ci, że doskonale sobie ze wszystkim radzisz, że widzi Twój trud, Twoje zmęczenie i pomaga Ci jak może. Odeszły w zapomnienie czasy, gdy to kobieta zajmowała się domem, a mężczyzna pracował. Obecnie w modzie jest partnerstwo i niech tak będzie u Was. Wspierajcie się i doceniajcie się nawzajem.
 10. Jesteś wyjątkową kobietą - dla swojego Mężczyzny chcesz być jedyna, niepowtarzalna i wyjątkowa. Gdy powie Ci taki komplement, czujesz się doskonale, niezależnie od okoliczności.

Jakich komplementów chcą słuchać mężczyźni?

Choć mogłoby się wydawać, że mężczyzn komplementy nie interesują, to wcale tak nie jest. Panowie tak jak my uwielbiają słuchać komplementów, cieszą się, gdy ktoś zauważa ich zalety i starania. Co powiedzieć swojemu mężczyźnie, aby było mu miło? Poniżej 10 przykładów.

 1. Jestem z Ciebie dumna - mężczyźni lubią, gdy kobiety doceniają to, co robią, to jacy są i czego dokonali. Wyznanie w stronę partnera mówiące o tym, jak bardzo jesteś z niego dumna na pewno zostanie odebrane wyjątkowo pozytywnie.
 2. Uwielbiam to, że jesteś… - jeśli doceniasz to, jak wygląda i jakim jest człowiekiem…. Powiedz mu o tym, na pewno ucieszy się, gdy docenisz, że jest pracowity, zaradny, że troszczył się o Ciebie, gdy byłaś chora, kupił Ci prezent bez okazji.
 3. Doskonale wyglądasz, wszystkie koleżanki mi Ciebie zazdroszczą - mężczyzna jest typem łowcy ale gdy uda mu się zdobyć tę jedyną, wymarzoną kobietę, inne interesują go o wiele mniej… nie znaczy to jednak, że nie obchodzi go ich zdanie na jego temat. Mężczyźni lubią podobać się kobietom. Gdy powiesz mu, że koleżanki zazdroszczą Ci takiego wyjątkowego faceta… na pewno komplement sprawi mu wyjątkową przyjemność.
 4. Dobrze mi z Tobą w łóżku - nie ukrywajmy, sfera seksualna w związku jest ważna dla każdego mężczyzny, istotne jest dla niego również to, aby jego partnerka odczuwała satysfakcję ze zbliżenia. Twój ukochany pyta Cię, czy było Ci dobrze, rozmawiacie o swoim seksie, staracie się go urozmaicać i udoskonalać? To świetnie, świadczy to o tym, że Wasz związek jest bardzo dojrzały. Nie zaszkodzi jednak od czasu do czasu powiedzieć ukochanemu, że spełnia Twoje wymagania w łóżku, że jest świetnym kochankiem. To jeden z najprzyjemniejszych komplementów dla każdego mężczyzny.
 5. Uwielbiam, jak tak na mnie patrzysz - uwodzicielskie spojrzenie, które przyprawia kobiety o drżenie kolan… niejeden mężczyzna chciałby robić takie wrażenie na swojej kobiecie. Twojemu się udaje i nawet po wielu latach wspólnego życia potrafi onieśmielić Cię spojrzeniem? Powiedz mu to, niech poczuje się jako super-uwodziciel!
 6. Dobrze mi z Tobą - prosty komplement, który pozwoli podsumować to, co czujemy do partnera… Gdy powiesz ukochanemu, że Ci z nim dobrze, może zinterpretować to na wiele sposobów i przenieść na wiele sfer związku, w tym sferę seksualną. I poczuć się dowartościowany, a przecież o to chodzi, prawda?
 7. Cały czas mnie zaskakujesz - kupił Ci kwiaty bez okazji, ugotował obiad, wysłał Ci miłą wiadomość mailową, jak byłaś w pracy i poprawił tym nastrój? Uwielbiasz, jak partner Cię zaskakuje i jest to zupełnie naturalne, to miłe gesty, które wychodzą naprzeciw szarej codzienności. Doceń to, jak on się stara, nawet, gdy obiad nie był idealny. Powiedz mu, że lubisz, jak robi Ci niespodzianki, z pewnością puści wodze fantazji i będzie robił je częściej.
 8. Masz doskonały gust - mężczyzna uwielbia, gdy chwalisz to, co wybrał: koszulę, krawat, samochód… Jeśli Twój mężczyzna ma dobry gust, powiedz mu o tym, z pewnością to doceni. Z drugiej strony to, że Twój ukochany ma doskonały gust nie jest kwestią sporną, wybrał przecież Ciebie, prawda?
 9. Bardzo lubię, kiedy Ty… - jest coś, co wyjątkowo lubisz w swoim mężczyźnie? Może to, że jest zaradny życiowo, pracowity, doskonale radzi sobie w kuchni albo cenisz w nim szczególnie jakąś cechę? Mów mu o tym i podawaj przykład sytuacji, np. „bardzo lubię, kiedy Ty tak o mnie dbasz. Było mi miło, gdy ugotowałeś dla mnie rosół, gdy byłam chora”. To na pewno podniesie ego Twojego faceta!
 10. Nie poradziłabym sobie w tej sytuacji bez Ciebie - nie ukrywajmy, mężczyźni lubią i chcą czuć się potrzebni. Dobrym pomysłem są komplementy, bazujące na wdzięczności dla mężczyzny, gdy coś dla nas zrobi. Ostrożnie jednak, nie twierdź, że bez ukochanego nie poradzisz sobie w ogóle, doceniaj jego starania i wsparcie.

Komplementy powinny być przyjemne. Mów je tak, aby sprawić innym radość ale pamiętaj, by być szczerą/ym. Wypowiadaj je z uśmiechem, wyzbądź się zazdrości i zawiści, ciesz się z sukcesów innych i ich dokonań, a oni zauważą Twoje. Nie wstydź się przyjmować komplementów, reaguj na nie z uśmiechem, ciesz się nimi i czerp z nich radość. Komplementy dodają pewności siebie, poprawiają samoocenę, uskrzydlają.

Komentarze