Keratynowe prostowanie włosów - opis i efekty zabiegu

Keratynowe prostowanie włosówKeratynowe prostowanie włosów to nowoczesny zabieg o rosnącej popularności. Wbrew pozorom jest to kuracja odżywcza, a nie tylko prostująca włosy. Jej głównym zadaniem jest odżywienie oraz odbudowywanie struktury włosa, przez co staje się on bardziej wygładzony.

Przed wybraniem się na zabieg warto dowiedzieć się, w jaki sposób się go dokonuje oraz jakie daje efekty.

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Zabieg keratynowego prostowania włosów, zwany jest także brazylijskim prostowaniem włosów. Nazwa pochodzi od historii kuracji, która pierwotnie dedykowana była ciemnowłosym Brazylijkom, posiadaczkom długich, mocnych i silnie kręconych włosów. Dziś możemy cieszyć się efektami zabiegu w swoim salonie. Jednak to nie prostowanie jest jego głównym celem, a odbudowanie włosów oraz ich dokładne odżywienie. Dokonuje się go poprzez uzupełnienie niedoborów keratyny w strukturze włosa. To nic innego jak naturalne białko, budulec włosów, który zapewnia im elastyczność oraz sprawia, że są mocne.

Kiedy pozbywamy się keratyny? Tracimy ją głównie podczas zabiegów stylizacyjnych, poprzez używanie zbyt dużej ilości kosmetyków oraz produktów źle dobranych do typu włosów, co obciąża je oraz niszczy ich naturalną strukturę. Ilość keratyny zmniejsza się poprzez nadmierne promieniowanie UV oraz przez wpływ na włosy warunków atmosferycznych, w tym wiatru czy mrozu.

Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?

Sam zabieg trwa około 2 godzin (mniej lub więcej w zależności od długości i grubości włosów) i jest całkowicie bezbolesny. Poprzedza go dwukrotne mycie włosów oraz nałożenie na nie specjalnego szamponu, który otwiera ich łuski. Mycia dokonuje fryzjer, dlatego nie trzeba tego robić samodzielnie przez udaniem się do salonu. Umyte włosy są suszone delikatnym nawiewem powietrza i tak przygotowane są już gotowe na zabieg keratynowy. Na pasma nakładana jest z pomocą pędzelka mieszanka keratynowa, zawierająca keratynę ale i witaminy, które odżywają włosy. Trzymamy ją na włosie około pół godziny, następnie włosy są ponownie suszone i prostowane prostownicą fryzjerską. Cena zabiegu jest w dużej mierze uzależniona od ilości zużytej mieszanki, czyli oczywiście od długości włosów i waha się w granicach 400-600 złotych za usługę.

Dla kogo polecany jest zabieg, a kto powinien go unikać?

Zabieg brazylijskiego prostowania włosów polecany jest osobom, u których stwierdza się brak keratyny w strukturze włosa, co objawia się ich zwiększoną łamliwością, przesuszeniem oraz stroszeniem się. Keratynowe prostowanie zaleca się także w przypadku włosów suchych, wielokrotnie farbowanych, puszących się, elektryzujących, włosów trudnych do ułożenia. Nie poleca się go z kolei osobom o włosach krótkich, cienkich, często rozjaśnianych oraz tym, którzy często chodzą na basen.

Keratynowe prostowanie włosów: fakty i mity

Na temat zabiegu krąży wiele faktów i mitów. Warto je zweryfikować.

 1. Keratynowe prostowanie pozwoli na długo wyprostować kręcone włosy.
  MIT. Keratynowe prostowanie nie jest zabiegiem prostującym, nazywa się tak z uwagi na początkowy efekt po zabiegu: włosy (również te naturalne kręcone) są wyraźnie prostsze i gładsze. Taki efekt jednak utrzymuje się tylko przez pewien czas, w zależności od tego, jak długo we włosach utrzyma się keratyna. Tak naprawdę jednak celem zabiegu jest odżywienie i wygładzenie struktur włosów, a nie ich wyprostowanie.
 2. Po zabiegu przez pewien czas nie wolno myć włosów.
  FAKT. Dokładnie przez 48 godzin. Zaraz po zabiegu włosy są ciężkie i wydają się nam przyklapnięte, wręcz przetłuszczone, nie należy jednak myć ich w ciągu najbliższych dwóch dni, aby nie wypłukać keratyny. W tym czasie nie należy w żaden sposób moczyć włosów, w tym chodzić na basen ani do sauny. Nie poleca się także ich związywania.
 3. Po zabiegu należy odpowiednio dbać o włosy.
  FAKT. O włosy należy zawsze dbać ale racja, po keratynowym prostowaniu istotne jest używanie odpowiednich kosmetyków, co skutkuje wolniejszym wypłukiwaniem się keratyny i tym samym przedłużaniem efektów zabiegu. Polecane są kosmetyki bez zawartości soli, silikonu oraz alkoholu. Istnieją oczywiście specjalne linie produktów, dedykowanych po zabiegu keratynowego prostowania włosów. Nie zaleca się farbowania włosów przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu.
 4. Keratynowe prostowanie nie jest bezpieczne dla włosów i… naszego zdrowia.
  MIT. Wiele osób uważa, że keratynowe prostowanie wcale nie pomaga włosom, a nadmiernie je obciąża i niszczy, substancja prostująca ma nieprzyjemny zapach i może szkodzić naszym włosom i… zdrowiu. Owszem, w wielu preparatach keratynowych znajdować się mogą trujące substancje, dlatego przez każdym zabiegiem warto wypytać fryzjera, z jakich produktów korzysta i jakich jest ich skład. Profesjonalnie wykonany zabieg jest bezpieczny, również dla kobiet w ciąży.
 5. Zabieg można powtarzać.
  FAKT. Oczywiście, zabieg można powtarzać. Efekt keratynowego prostowania utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Kolejny zabieg wykonamy w czasie, gdy skutki poprzedniego znikną ale pamiętajmy, by konsultować to ze swoim fryzjerem.

Zabieg jest nowatorskim ale prostym i naprawdę korzystnym dla naszych pasm. Pozwala na ich odbudowę, regenerację oraz głębokie dożywienie dzięki zapewnieniu im naturalnego budulca, jaki tracą praktycznie każdego dnia. Pozwala on zarówno na poprawę wyglądu włosów, jak i ułatwienie ich stylizacji. Włosy po zabiegu o wiele łatwiej się układają, mniej się puszą i elektryzują.

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu w domu, lepiej i bezpieczniej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fryzjera. Dzięki temu nie ma ryzyka zniszczenia włosów, a otrzymamy gładkie i odżywione pasma.

Komentarze