Jak ubrać niemowlaka? Tabela rozmiarów niemowląt

W co ubrać niemowlęJak ubrać niemowlę wiosną, latem, zimą i jesienią. Kiedy zakładamy maluchowi czapkę i szalik, a kiedy dziecko może być bez czapki? Od jakiego wieku niemowlę może nosić krótki rękaw i mieć odkryte nóżki? Czy skarpetki są konieczne i ile warstw odzieży powinno się zakładać niemowlakowi? Każda świeżo upieczona mama wcześniej lub później staje przed dylematem, w co ubrać niemowlę?

Dziecko to mały człowiek, który ma zdrowe krążenie, podobnie jak my może się przegrzać i zmarznąć. W Polsce nadal pokutuje mit, że noworodki i niemowlęta należy ubierać znacznie cieplej niż wynika z temperatury ich otoczenia. W wielu rodzinach na tym tle dochodzi do międzypokoleniowych nieporozumień. Jednak pamiętajmy, że ubierając dziecko, nie możemy przesadzić w żadną stronę. Zatem nie hartujemy drastycznie dzieci, nie morsujemy z niemowlętami, ale też ich nie przegrzewamy.

Jak ubrać dziecko w wieku niemowlęcym?

Nie za ciepło i nie za lekko, czyli w sam raz. A co to dokładnie oznacza? Podobno mądra mama najpierw ubiera siebie, a potem dziecko. To pozwala jej spojrzeć rozsądnie na kwestię doboru stroju dla malucha i ilości ubrań, w które go ubiera. Wiele osób uważa, że dziecko powinno mieć jedną warstwę ubrań więcej niż dorosły. Co jest prawdą, ale tylko w przypadku niemowląt, które cały czas leżą lub siedzą, przez co ich krążenie jest mniejsze. Zasady tej nie stosujemy w upalne dni, kiedy nawet jedna warstwa ubrań sprawia, że jest nam za gorąco. Kiedyś uważano, że małe dzieci powinny być bardzo ciepło ubrane, mieć na sobie znacznie więcej warstw i cieplejszą odzież niż te w wieku szkolnym i dorośli. Jednak zakładanie sweterka czy bluzy, kiedy temperatura powietrza wynosi 20-25 C to szaleństwo. Po pierwsze dlatego, że maluch się poci i szybciej odparza, a po drugie dlatego, że przegrzane maleństwo jest poirytowane i płaczliwe. Zgrzane dziecko podobnie jak dorosły szybciej może przewiać wiatr, co prowadzi do licznych infekcji. Nie polecamy więc fundowania naszym pociechom warunków jak w inkubatorze. W chwili porodu życie płodowe dobiegło końca, a my musimy je przystosować do życia w normalnej temperaturze. Pamiętajmy, że przegrzewane dzieci częściej chorują.

W co ubrać niemowlę?

Pierwszą i najważniejszą warstwą dla dziecka, które jeździ w wózku, jest body, czyli pajacyk bez nogawek, z krótkim rękawem, jeśli coś jeszcze na niego zakładamy lub z długim, jeśli ma to być góra stroju. Dlaczego właśnie body, a nie podkoszulka? Po pierwsze dlatego, że doskonale utrzymuje pieluszkę na miejscu. Po drugie dlatego, że nie podwija się i maluch nigdy nie ma gołych pleców, co często się zdarza podczas noszenia dziecka na ręku lub sadzania go w wózku. Latem ograniczamy się do jednej warstwy, zatem body jest bluzką, możemy jeszcze ubrać maluszka w przewiewne spodenki, śpioszki lub spódniczkę. W upalne dni sam pampers jest wystarczający. W chłodniejsze pory roku ubieramy niemowlę na cebulkę, czyli zakładamy więcej niż jedną warstwę. Warto jednak pamiętać, że może to być jedna warstwa więcej, do przebywania w pomieszczeniu niż sami założyliśmy. Maksymalnie dwie, ale wówczas wybieramy odzież z cieńszych i koniecznie oddychających tkanin. Kombinezony jedno i dwuczęściowe, a także wszelkie kurteczki i płaszczyki, powinny być miękkie i lekkie. Pamiętajmy, że ubrane w nie dziecko musi czuć się swobodnie, dlatego zapominamy o ciężkich i sztywnych ubrankach jesiennych i zimowych. Kolejna kwestia to ich grubość, jeśli sama zakładasz kurtkę jesienną typu wiatrówka. Nie ubieraj swojej pociechy w puchowy lub podszyty polarem kombinezon. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie chodzi i nie siedzi samodzielnie, a więc też nie rusza kończynami na spacerze, warto pomyśleć o jakimś kocyku, którym przykryjemy nóżki leżącego maluszka. I tutaj też wybieramy kocyk, a nie śpiworek czy kołderkę.

Tabela rozmiarów ubrań dla dzieci

TABELA ROZMIARÓW UBRAŃ DLA DZIECI

wiekrozmiar
waga

klatka piersiowa

talia
wcześniak46 do 522 do 3 kg28 do 30 cm32 do 36 cm

noworodek

52 do 563 do 3,5 kg38 cm
36,5 cm

1-3 miesięcy

56 do 623,5 do 6 kg43,5 cm40,5 cm

3-6 miesięcy

64 do 686 do 8 kg46 cm42,5 cm

6-9 miesięcy

68 do 748 do 10 kg48 cm43,5 cm

9-12 miesięcy

74 do 8010 do 12 kg50 cm45 cm

12-18 miesięcy

80 do 8612 do 14 kg51 cm46,5 cm

18-24 miesięcy

86 do 9814 do 16 kgod 52 do 54 cm47 do 50 cm

Tabela rozmiarów obuwia dla dzieci

TABELA ROZMIARÓW OBUWIA DLA DZIECI

wiekrozmiar
długość wkładki
wcześniak14/16
8-10 cm

noworodek

16/17
9-12 cm

1-3 miesięcy

17/18
10-11cm

3-6 miesięcy

19/20
11-12 cm

6-9 miesięcy

20/24

12-15cm

9-12 miesięcy

20/26
13-17cm

 

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno lub za ciepło?

Nasze mamy i babcie sprawdzały dłonie i nos, jednak są to części ciała, które najczęściej są zimne i to nie zawsze z powodu wychłodzenia organizmu. Dziecko może mieć zimne ręce, kiedy boli je brzuszek, jest głodne, przestraszone lub zmęczone. Czubek nosa u większości z nas jest chłodny, szczególnie jeśli przebywamy na zewnątrz i wieje wiatr. Zatem obie te metody są mało wiarygodne i mogą tłumaczyć dawne zamiłowanie do przegrzewania dzieci. Jeśli chcesz sprawdzić, czy maleństwo jest odpowiednio ubrane, połóż dłoń na jego plecach nieco poniżej karku. Jeśli plecy są chłodne, oznacza to, że dziecko jest zmarznięte, jeśli natomiast jest spocone lub gorące twój maluszek jest przegrzany.

Dlaczego niemowlaka ubieramy na cebulkę?

Aktywność niemowląt w ciągu dnia jest bardzo różna, od skrajnego wysiłku podczas aktywności fizycznej do stanu spoczynku, kiedy to zasypia w ciągu dnia. Z tego też powodu najrozsądniej jest je ubierać na cebulkę, wówczas kiedy maluch biega lub raczkuje, warto zdjąć mu jedną warstwę odzieży, zanim się spoci. Kiedy natomiast zaśnie podczas spaceru lub zajdzie słońce, zakładamy dodatkową warstwę np. lekką bluzę, bluzeczkę z długim rękawem lub kurteczkę w zależności od pory roku. Ubieranie na cebulkę, pozwala ograniczyć ilość ubranek, jakie musimy zabrać, wychodząc z dzieckiem z domu. Jest to również wygodne rozwiązanie, dzięki któremu dopasujemy ubranie do aktualnych potrzeb dziecka i temperatury powietrza.

Czy dziecko zawsze musi mieć czapeczkę?

Przez wieki panował pogląd, że dziecko od urodzenia przez kilka pierwszych miesięcy powinno nosić czapeczkę bez względu na porę roku nawet w pomieszczeniach. Na zewnątrz wiele mam chroni uszy dziecka nawet latem przez pierwszy rok życia, a niektórzy rodzice nawet dłużej. Delikatne podatne na zapalenie uszy dziecka to oczywiście mit. Owszem tuż po urodzeniu przez pierwszy dzień, góra dwa, możemy taką czapeczkę założyć maluszkowi, zanim przyzwyczai się do nowej niższej temperatury. Ale potem nie powinno się tego robić. Już po 2 miesiącu w upalne dni możemy też zrezygnować z czapeczki pod warunkiem, że chronimy główkę dziecka przed promieniami słonecznymi.

Jeśli nie chcesz wychować zmarźlucha, zrezygnuj również latem ze skarpetek, a w domu w temperaturze pokojowej także jesienią i zimą.

Dziecko w czapeczce
Niemowlę w czapeczce

Na Wyspach Brytyjskich bez względu na porę roku i temperaturę na zewnątrz już noworodki na spacerach nie mają czapek i zawsze mają gołe stopy. Zdaniem tamtejszych pediatrów, przez pierwszy rok życia u dziecka kształtuje się krążenie. Również w innych krajach europejskich dzieci są hartowane i ubierane w podobny sposób do dorosłych, a wszystko po to, żeby nie wychować zmarzlucha. Nie zachęcamy do tak drastycznych praktyk, ale do ubierania dzieci z zachowaniem zdrowego rozsądku. Jeśli od urodzenia będziemy je przegrzewać, to jest duża szansa, że przez resztę życia będzie mu zimno. Zatem czapeczkę zakładamy, kiedy wieje silny, zimny wiatr, taki którego podmuch jest chłodny dla nas. Natomiast ciepły letni wiaterek, który dla nas jest przyjemny, nie zaziębi uszu naszej pociechy. Może się jednak tak stać, jeśli przegrzana główka spoci się i będzie wilgotna. Latem zakładamy niemowlętom czapkę z daszkiem, ale tylko od słońca, na wieczornym spacerze możemy z niej zrezygnować lub zastąpić zwiewną bandamką.

Jesienny wiatr jest najczęściej chłodny i znacznie silniejszy. Jest to pora roku, kiedy możemy naszą pociechę ubrać w czapeczkę, ale nie zimową wełnianą, ale cienką bawełnianą, taką, która zasłania również uszy. Zimą czapka jest konieczna, ale jej grubość dopasowujemy do temperatury na zewnątrz. Jeśli jest na plusie, wybieramy tą z cienkiej wełny lub dzianiny. Polarowe i z grubej wełny zostawiamy na mroźne dni.

Nasza porada:

Jeśli po założeniu czapki nasz niemowlak jest rozpalony lub po jej zdjęciu ma wilgotne włosy, należy ją wymienić na lżejszą. Przegrzanie jesienią i zimą to najkrótsza droga do przeziębienia.

Jak ubierać niemowlę wiosną?

Wiosenna pogoda jest zdradliwa, w dzień słońce mocno świeci, a nocą nadal mamy przymrozki. Wiele dorosłych osób zastawia się jakie ubranie wybrać dla dziecka. I tutaj warto zachować umiar, jeśli przesadzimy w każdą ze stron, może to się skończyć katarem lub poważniejszą infekcją. Zatem zastanówmy, się jak kształtują się temperatury na zewnątrz. Ziemia nadal jest zmarznięta, a na wysokości 1 metra i powyżej docierają już promienie słoneczne. Zatem wczesną wiosną, wkładamy cieplejsze buty i spodnie, a kurtkę i czapeczką lżejszą. Ponadto dzieci, które spacerują w wózku spacerowym, powinny mieć body, cienką poduszeczkę lub złożony kocyk pod pupą. Od ziemi w marcu i kwietniu jeszcze ciągnie, dlatego na zmarznięcie są najbardziej narażone dolne partie ciała, które w pozycji siedzącej są w bezruchu.

Ubranie na wiosenną cebulkę, czyli body, bluzka z długim rękawem, bluza, cienka wiosenna kurtka i bezrękawnik. Do tego cienka czapeczka, najlepiej zakrywająca uszy i z daszkiem. Wiosną Mamy zarówno słońce, jak i chłodny wiatr, więc czapeczka powinna przed nim chronić. Rano zakładamy pełen zestaw, potem w miarę jak na dworze robi się cieplej, zdejmujemy poszczególne warstwy. Nie sprawdza się natomiast ubieranie na cebulkę, jeśli warstwami są bluzki, koszulki i bluzy, ponieważ na dworze trudno nam będzie ich pozbyć w razie potrzeby. Spodnie zakładamy nieocieplane, ponieważ większość dzieci w tym wieku nosi jeszcze pieluszkę, można natomiast na poranny spacer założyć rajstopki, które zdejmujemy po wejściu do domu czy żłobka. Pamiętajmy fakt, że na dworze potrzebne jest więcej warstw, nie oznacza, że maluch musi je nosić również w pomieszczeniu. Ponadto ubierane na wiosenną cebulkę ma tylko wtedy sens, jeśli modyfikujemy ich ilość w zależności od pomieszczenia.

Podobnie jak o uszy dbamy o szyję, a zmarznięta oznacza najczęściej katar i zapalenie gardła. Nie oznacza to jednak, że kwietniu czy maju nasza pociecha ma nosić zimowy ciepły szalik. W sprzedaży dostępne są bawełniane wiosenne kominy i bandamki, które w zupełności wystarczą wiosną. Bardzo ważne jest, żeby dziecko nie miało spoconego wilgotnego karku, to najkrótsza droga do przewiania i przeziębienia. Buciki jeszcze w marcu możemy pozostawić zimowe, ponieważ maluszek siedzący w wózku nie rusza stopami i te szybciej marzną. W miarę jak temperatura rośnie na zewnątrz, wkładamy buty wiosenne, a w razie potrzeby dodatkową parę skarpet, które w razie potrzeby możemy zdjąć. Kiedy niemowlę zaśnie podczas spaceru, koniecznie przykrywamy go lekkim kocykiem. W czasie snu temperatura ciała nieznacznie spada, więc dziecku może być zimno. Jednak uwaga kocyk powinien być oddychający, w przeciwnym razie dziecko się spoci i zaziębi.

Jak ubrać niemowlę, kiedy jest 10-15 stopni Celsjusza?

  • body bez rękawów
  • bluzeczka z długim rękawem
  • rajstopki lub śpioszki
  • cienki kombinezon (kombinezon wiosenny, niezimowy)

Jeśli decydujemy się na kurtkę, wówczas na rajstopki zakładamy spodnie, najlepiej sprawdzą się ogrodniczki, które, dzięki czemu, nawet kiedy kurtka się podwinie do góry plecki naszej pociechy, nie zmarzną. Skarpetki zamiast rajstop sprawdzą się, tylko jeśli dziecko ma dłuższe buty, a spodnie mają wąskie miękkie nogawki, które można wpuścić w buty. W przeciwnym razie, podczas spaceru cały czas chłodne powietrze będzie się przedostawać pod nogawki. Wiosenna czapka z daszkiem, ale taka, która zasłania również uszy, czyli tak zwana pilotka i cienki bawełniany komin, do tego wiosenne buciki za kostkę, konieczne wodoodporne lub hydrofobowe. Ażurowy kocyk, do przykrycia podczas drzemki na spacerze.

Jak ubrać niemowlę, kiedy jest 15-19 stopni Celsjusza?

Na wiosenną cebulkę. A zatem zakładamy:

  • body bez rękawów
  • bawełniana bluzka z długim rękawem
  • bluza lub sweterek
  • bezrękawnik, który będzie potrzebny, kiedy na zewnątrz jest 15 stopni i zajdzie słońce
  • spodenki, ale bez rajstop
  • skarpetki, ale nie stópki, a takie za kostkę
  • cienka bawełniana czapka
  • bawełniany luźniejszy komin lub bandamka
  • wiosenne buty

Jak ubrać niemowlę, kiedy jest 19-21 stopni Celsjusza?

Nie jest tajemnicą, że 19-20 stopni wiosną różni się od 19 do 20 stopni latem, dlatego też ubranko niemowlęce powinno być nieznacznie cieplejsze niż latem, kiedy jest ta sama temperatura. Zatem zakładamy brzdącowi:

  • body z krótkim rękawem
  • bluza
  • bawełniany bezrękawnik w wózku na wypadek wiatru lub załamania pogody
  • cienkie spodenki+skarpetki / cienkie rajstopki i spódnica
  • wiosenne lekkie buty
  • czapeczka z daszkiem
  • kocyk do przykrycia w czasie snu na świeżym powietrzu

Jak ubrać niemowlę latem?

Lato to czas, kiedy w domach i na zewnątrz jest ciepło, a nawet upalnie, dlatego zapominamy na najbliższe kilka miesięcy o ubieraniu na cebulkę i zakładamy maluchowi tylko jedną warstwę odzieży. Warto jednak mieć pod ręką cienką bluzę lub sweterek na wieczór, lub rześki poranek. Nadal pamiętamy, że należy chronić głowę przed promieniami słonecznymi, ale nie w wózku z zaciągniętą budką, tylko na odkrytym słońcu. Wprawdzie w wózku dziecko siedzi, ale w upalne dni nawet pozostając w bezruchu, jest gorąco. Czy możemy zrezygnować z butów i skarpetek? TAK, to doskonały czas, żeby małe stópki mogły oddychać.

Jak ubrać niemowlę, kiedy jest 20-24 stopni Celsjusza?

  • body z długim rękawkiem/bluzeczka z długim rękawem, ale już bez body
  • spodenki + skarpetki/ cienkie rajstopki + spódniczka
  • letnia czapka z daszkiem od słońca, uszy mogą pozostać odkryte, zakrywamy je na wypadek silnego wiatru
  • rezygnujemy z bucików

    Jak ubrać niemowlę, kiedy jest 25 do 27 stopni Celsjusza?

    • pampers
    • body z krótkim rękawem
    • bez skarpet i bez butów
    • kapelusik lub chusteczka od słońca (przewiewne)

    Jak ubrać niemowlę w upały - temperatura powyżej 27 stopni Celsjusza?

    • sam pampers, jeśli jest ono cały czas w wózku i pieluszka tetrowa do przykrycia
    • cienka sukienka lub pajacyk (oddychające), jeśli dziecko już siedzi lub jest poza wózkiem
    • kapelusz od słońca obowiązkowo, będzie chronił przed promieniami UV i nie będzie malucha razić słońce. Jeśli wychodzimy z dzieckiem na słońce, należy chronić skórę przed promieniami, wówczas zakładamy przewiewną bluzeczkę z rękawem do łokcia i spodenki do kolan lub zwiewny pajacyk.

    Jak ubrać niemowlę jesienią?

    Jesienią mamy zbliżone temperatury do tych wiosną, jednak wiatr jest już znacznie chłodniejszy, częściej pada deszcz, a pogoda jest bardziej kapryśna. Dlatego też powracamy do ubierania na cebulkę. Pamiętając, że kurteczka i buty powinny być nieprzemakalne. Powracamy do czapeczki na uszy i komina.

    Jak ubrać niemowlę zimą?

    Zimą ubieramy dziecko cieplej, ale nie przesadzamy. Jeśli nie ma na dworze trzaskającego mrozu, pod kombinezonem wystarczą dwie warstwy. Bardzo ważne jest, żeby dziecko mogło się swobodnie poruszać, a chodzą normalnie chodzić. Dlatego kombinezon powinien być miękki, zapinany na brzuchu najlepiej na zamek błyskawiczny i najlepiej na jednej lub dwóch nogawkach. Takie ubranie łatwo jest założyć, a dziecko nie czuje się w nim jak w zbroi. Szalik powinien być dopasowany do wysokości szyi i nie może być okręcony wokół niej kilka razy, ponieważ maluch będzie czuł się niekomfortowo w nim. Zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdzają się kominy. Odradzamy też stosowania szalików i czapek polarowych, w których dziecko szybko się poci. Doskonałym rozwiązaniem są czapki narciarskie, takie, które są połączeniem szalika i czapki, ale nie kominiarki, w których szybko się siekają policzki i usta. Taka czapka powinna zasłaniać oczy, uszy i schodzić zaraz za linią uszu na szyję. Cała twarz jest odkryta, ale nie wieje dziecku po szyi i nie musimy pilnować czy nie odsłoniły się uszy.

    Jak ubrać dziecko zimą
    Jak ubrać dziecko zimą?

    Warto zaznaczyć, że nie wychodzimy z niemowlętami na dwór, kiedy temperatura jest niższa niż -10 stopni, a jeśli jest taka konieczność, należy zadbać, żeby nie "łykały" mroźnego powietrza. I tutaj pojawia się problem, ponieważ zakryte szalikiem usta szybko się siekają, dlatego lepiej jest przeczekać takie dni. Młodsze dzieci, które używają smoczka, powinny wychodzić ze smoczkiem, ale tylko na krótko np. do samochodu czy na 10 min. W tym czasie pilnujemy, żeby nie miały mokrych ust, a otoczka smoczka cały czas była sucha. Należy również pamiętać, że plastik tworzywo, z którego jest wykonana zewnętrzna część smoczka, będzie zimne i może odmrozić skórę wokół ust.

    Jak ubrać dziecko, kiedy jest od -5 do -10 stopni Celsjusza?

    • body długi rękaw
    • rajstopy lub miękkie bawełniane joggery, które wpuszczamy w skarpetki
    • bluza lub sweterek, najlepiej rozpinane (łatwiej będzie nam dopasować ubranie do temperatury, która panuje w żłobku lub w domu, do którego się wybieramy)
    • skarpetki
    • kombinezon, jednoczęściowy do wózka i dwuczęściowy do fotelika samochodowego. Zanim włożymy dziecko do fotelika, zdejmujemy kurtkę i potem zakładamy tył na przód. W przeciwnym razie po skończonej podróży dziecko wysiądzie z auta z mokrymi plecami i włosami.
    • dodatkowe skarpetki, które zdejmujemy razem z butami
    • buty zimowe
    • do wózka potrzebny będzie jeszcze śpiworek dla młodszych dzieci leżących lub dedykowana wodoodporna nakładka na wózek.
    • czapeczka kosmonautka i kurtka zapięta pod szyję.
    • rękawiczki, z jednym palcem dla dzieci kilkumiesięcznych i pięciopalczaste miękkie dla rocznych i wyżej. Wbrew pozorom szkrab szybko się nauczy, "że każdy paluszek ma swój domek" i radością będzie uczył je zakładać. W takich rękawiczkach będzie mieć mógł się bawić, poprawić sobie czapkę czy się coś wziąć do ręki.

    Jak ubrać niemowlę, kiedy jest od -5 do 0 stopni Celsjusza?

    • body z długim rękawem
    • rajstopki, miękkie spodnie joggery i długie skarpetki, w które je wpuszczamy
    • bawełniana bluza lub cienki sweterek
    • kombinezon odpowiednio jedno, lub dwuczęściowy
    • czapka kosmonautka
    • rękawiczki
    • dodatkowe skarpetki, które zdejmujemy razem z butami
    • buty
    • śpiworek lub nakładka do wózka

    Jak ubrać niemowlaka, kiedy jest od 0 do 5 stopni Celsjusza?

    • body z krótkim rękawem
    • rajstopki, ale już bawełniane
    • cienkie spodnie joggery lub ocieplane spodnie na szelki np. dżinsowe lub sztruksowe ogrodniczki, ale pod nimi rajstopki
    • kurtka
    • czapka kosmonautka (narciarska)
    • skarpetki (będą potrzebne, kiedy zdejmiemy dziecku rajstopy)
    • buty zimowe
    • rękawiczki
    • kocyk do wózka

    Jak ubierać niemowlę, kiedy jest od 5 do 10 stopni Celsjusza?

    • body krótki rękaw
    • bluzka lub koszulka z długim rękawem
    • bawełniane rajstopki + spodnie / Ocieplane warstwą bawełny, lub flaneli
    • skarpetki dłuższe,
    • buty za kostkę
    • kocyk do wózka
    • czapka pilotka lub zwykła bawełniana, może być dzianinowa, ale nie ocieplana
    • komin
    • dla młodszych dzieci, rajstopki i pluszowy kombinezon, cienka czapka kosmonautka oraz buty

    Jak ubrać dziecko do spania?

    Dzieci nie lubią spać przykryte, dlatego możemy je przykrywać po kilkanaście razy w ciągu nocy lub odpowiednio ubrać do spania.

    1. Śpiworek do spania dla niemowlaka. Pierwszą możliwością jest śpiworek, taki zakładany na ramiona, który otula całe dziecko łącznie z nóżkami. Wówczas zdejmujemy maluszkowi body i zakładamy pajacyk lub śpioszki i koszulkę na noc.
    2. Ciepły pajacyk do spania. Druga możliwość to ciepły pajacyk i kołderka. Uwaga niemowlęta kilkumiesięczne nie są w stanie poradzić sobie z kołdrą, nawet tak małą, jak ta dedykowana do łóżeczka. Dlatego doskonałym pomysłem jest wykorzystanie pikowanego rożka, ale koniecznie trzeba obciąć troczki!!!, żeby maluszek się niemi nie udusił. Wyjmujemy kokosowe wypełnienie i powstaje nam kwadratowa kołderka. Lekka i ciepła, którą bez problemu dziecko zaciągnie na siebie i skopie się, kiedy będzie mu gorąco.
    3. Polarowa piżamka. Trzecia możliwość to ciepła polarowa piżamka - pajacyk i żadnego przykrycia.
    4. Pampers. Latem, kiedy temperatura na zewnątrz sięga 27-30 stopni Celsjusza a mieszkania są nagrzane, możemy pozwolić dziecku spać w samym pampersie (jeśli okno w pokoju, w którym śpi nie jest otwarte). Dziecko możemy przykryć flanelową lub tetrową pieluszką, lub ażurowym kocykiem.
    5. Jeśli latem uchylamy okno, dziecko powinno być ubrane w lekką piżamkę, a nad ranem okno zamykamy.
    Jak ubrać dziecko do snu
    Dziecko podczas snu

    Nie ubieramy do spania niemowląt w body, ponieważ ono również chce spać w luźnej wygodnej piżamce, a body dociska do pupy zmoczony pampers. Ponadto dziecko może się odparzyć. Niemowlęta, które już nie sikają w nocy możemy kłaść spać bez pieluszki, ale warto wówczas skorzystać z podkładów do łóżeczka, które ochronią materacyk na wypadek, jeśli jednak dziecko się zsika. Przez pierwszych kilka nocy warto sprawdzać, czy nie nie nasza pociecha nie śpi zmoczona. Najczęściej, kiedy przestaje ona jeść w nocy lub ma dłuższą przerwę np. od 23 do 4 czy 5 rano, nie sika i nie załatwia się przez sen. Brak pieluszki w nocy pozwala odpocząć i oddychać skórze dziecka, a maluch śpi spokojniej i dłużej.

    Komentarze