GBS - badanie dla kobiet w ciąży w kierunku obecności paciorkowca z grupy B
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. To 9 miesięcy wyczekiwania na spotkanie z własnym dzieckiem, które bezpiecznie rośnie w brzuchu mamy. Dla kobiety to okres oczekiwania ale i dbania o siebie oraz o dziecko. Wiele pań w czasie ciąży pracuje, podróżuje, prowadzi normalne życie ale niezbędne jest dbanie o siebie, regularne odwiedzanie lekarza, głównie ginekologa oraz wykonywanie zleconych badań. Jednym z nich jest GBS, istotne badanie, polegające na wykrywaniu paciorkowca z grupy B w pochwie.
Badania w ciąży
Ciąża jest czasem, gdy kobieta nosi w sobie nowe życie. Dba zarówno o siebie, jak i o dziecko, niezbędne jest więc wykonywanie podstawowych badań, w tym morfologii, badania moczu, USG, cytologii, badania ginekologicznego czy w późniejszym etapie ciąży - KTG. Istnieje oczywiście szereg badan, dodatkowych, które nie są obligatoryjne. Należy do nich proste ale ważne badanie GBS, polegające na wykrywaniu z pobranym materiale obecności paciorkowca z grupy B.
Badanie GBS - czym są paciorkowce z grupy B?
Paciorkowce z grupy B (Streptococcus agalactiae, GBS - group B Streptococcus) to bakterie, żyjące głównie w drogach rodnych oraz moczowych. Wykrywa się je również w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, w tym w jelicie grubym oraz odbytnicy. Wiele osób (nawet do 30%) jest nosicielami tych drobnoustrojów bez świadomości tego faktu. Paciorkowce bowiem przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Są szczególnie niebezpieczne dla przyszłych mam. Ciężarne posiadają wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju tych bakterii, a mogą one mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwijające się w łonie matki dziecko.
Wpływ paciorkowców z grupy B na matkę i dziecko
Paciorkowce z grupy B nie wykazują negatywnego wpływu na organizm matki: nie są w stanie stanowić zagrożenia dla jej życia ani zdrowia. Niestety, mogą nieść bardzo poważne konsekwencje dla dziecka, które może zostać nimi zarażone w trakcie porodu. W momencie narodzin, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny, styka się z miejscem bytowania paciorkowców, które mogą wywołać zakażenie okołoporodowe. Obecność paciorkowców z grupy B u nowonarodzonego dziecka może wywołać szereg poważnych schorzeń, w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy nawet sepsę, która jest stanem zagrażającym życiu dziecka! Na takie konsekwencje są szczególnie narażone dzieci urodzone przedwcześnie, dzieci z ciąż bliźniaczych oraz z porodów z komplikacjami, np. okręcone pępowiną czy niedotlenione. Dlatego właśnie tak istotne jest przeprowadzanie badanie GBS, na które skierowanie wypisze Ci Twój lekarz ginekolog.
Jak przeprowadza się badanie GBS?
Badanie GBS przeprowadza się ambulatoryjnie. Lekarz pobiera wymaz z pochwy (jej przedsionka) oraz z odbytu i umieszcza je na specjalnym podłożu. Na wynik czeka się około tygodnia. Badanie jest krótkie, bezinwazyjne i niebolesne. Jak przygotować się do badania? Na 2-3 dni przed nim należy powstrzymać się od pełnych stosunków seksualnych. Przed badaniem należy umyć okolice intymne oraz odbyt czystą wodą, bez dodatku środków higienicznych. Nie należy wykonywać badania w trakcie antybiotykoterapii.
Wskazania do przeprowadzenia badania GBS
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest przede wszystkim ciąża. Na test GBS powinna zostać skierowana każda kobieta w okolicy 35 tygodnia ciąży. Jeśli Twój ginekolog nie dał Ci skierowania, poproś o nie. Badanie powinna wykonać również każda kobieta, która otrzymała dodatni wynik w badaniu GBS w jakiejkolwiek z poprzednich ciąż. Badanie można oczywiście również wykonać u kobiety, niebędącej w ciąży. Najlepiej zgłosić się na nie kilka dni po zakończeniu miesiączki.
Mam już wyniki badania: co dalej?
1. Wynik badania ujemny: hurra, jestem zdrowa!
Wynik negatywny? Wspaniale, gratulacje, jesteś zdrowa i możesz spokojnie wyczekiwać porodu i chwili, gdy wspólnie z ukochanym poznacie swojego maluszka. Pamiętaj jednak o higienie, zaleceniach lekarza oraz informuj swojego ginekologa o wszystkim, co Cię niepokoi.
2. Wynik dodatki: mam paciorkowca! Co teraz z moim dzieckiem?
Dostałaś wynik, który jednoznacznie wskazuje na obecność paciorkowca w Twojej pochwie? Spokojnie, nie denerwuj się, gdyż stres może tylko zaszkodzić Twojemu dziecku, które już niedługo pojawi się na świecie. Jeśli wynik wskazuje na obecność paciorkowca, wykonuje się test potwierdzający, pobiera się zwykle drugą próbkę oraz wykonuje posiew moczu. Kolejny dodatni wynik testu GBS obliguje do podania Ci leku w czasie porodu. Będzie to bezpieczna dla Ciebie i dziecka seria antybiotyku: penicylina G, której zadaniem jest pozbycie się paciorkowca, aby nie zarazić Twojego maleństwa. Jeśli nie podano by Ci leku, ryzyko zakażenia dziecka wynosiłoby około 70%.
Co ciekawe, u pań, u których akcja porodowa rozpoczęła się przed wykonaniem badania GBS, w trakcie porodu antybiotyk podać można profilaktycznie.
Badanie GBS nie jest badaniem obowiązkowym, aczkolwiek większość ginekologów zleca je po 35 tygodniu ciąży swoim pacjentkom. Wiele kobiet nie ma świadomości, że nosi w sobie bakterie paciorkowca. Wynik badania pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, oczywiście jeśli jest ono konieczne.
Komentarze