Fryzura bob: long bob, shaggy bob, blunt bob, curly bob

Fryzura bobFryzura bob to jedna z najpopularniejszych, najstarszych i najbardziej twarzowych fryzur damskich. Na przełomie lat bob doczekał się wielu odmian. Strzyżenie to króluje na damskich głowach niezmiennie od ponad 100 lat. Zobacz, który bob pasuje do Ciebie i jak wygląda najmodniejsza fryzura bob?


Fryzura typu bob - czyli jaka?

Fryzura bob polega na ukośnym strzyżeniu włosów w celu uzyskania objętości. Tył włosów jest znacznie krótszy od kosmyków znajdujących się przy twarzy. Skośna linia strzyżenia sprawia, że krótsze z tyłu włosy łatwiej się układają i są odbite od nasady, a umiejętnie wygolone włosy na karku, sprawiają, że wierzchnia warstwa włosów sama się podwijają do spodu. Fryzura na czubku głowy jest uniesiona i nie wymaga codziennego modelowania. Dłuższe pasma przy twarzy strzyżone pod skosem, optycznie wyszczuplają twarz, łagodzą jej rysy.

Fryzura bob jest jedną z najbardziej uniwersalnych w dziejach fryzjerstwa. Ponadto nie wymaga codziennej stylizacji i pasuje prawie do każdego typu urody. Obecnie strzyżenie na boba występuje w kilkunastu modnych wersjach.

Krótka historia fryzury bob

Po raz pierwszy bob pojawił się jako fryzura damska w 1909 roku. Prekursorką tej fryzury była Eve Lavalliere francuska aktorka teatralna, która na potrzeby sztuki zmieniła fryzurę na klasycznego boba. Krótkie damskie włosy początkowo budziły zdziwienie, a czasem nawet pogardę, jednak już 10 lat później bob stał się jedną z najpopularniejszych fryzur damskich. Pierwszy bob w historii fryzjerstwa to proste włosy, zakrywające ucho z równo przystrzyżoną grzywką sięgającą do brwi. W latach 20 ubiegłego stulecia strzyżenie na boba zapoczątkowało prawdziwą eksplozję krótkich damskich fryzur. Klasyczny bob damski w tej wersji z roku 1910 był modny aż do końca lat 30 ubiegłego stulecia.

Niespełna 3 dekady później fryzura bob powróciła, tym razem modny był wersji A line, czyli ukośnie strzyżenie z krótkim tyłem i dłuższymi bokami. Bob A line jest jedną z najbardziej twarzowych fryzur, która jest niezmiennie modna od przeszło 60 lat.

W 2020 roku bob nie tylko stał się jedną z najmodniejszych fryzur damskich, ale też doczekał się wielu fantazyjnych odmian. Styliści fryzur prześcigają się w tworzeniu nowych propozycji fryzur na boba. Są to cięcia, które zachowują klasyczną linię strzyżenia, a fryzura jest odświeżona i unowocześniona poprzez dodanie akcentów charakterystycznych dla nowoczesnego fryzjerstwa. Zobacz wszystkie odmiany klasycznego i nowoczesnego boba.

Fryzura long bob

Jak wygląda fryzura long bob?

Long bob to jest fryzura na średnie włosy do ramion. Strzyżenie polega na stworzeniu ukośnej linii pomiędzy krótszymi włosami z tyłu i dłuższym przodem.

Fryzura long bob

Long bob z grzywką to obecnie najmodniejsza fryzura, która doskonale prezentuje się na prostych włosach błyszczących jak tafla lodu, jak i mocno skręconych, ale utrzymanych pod kontrolą.

Co to jest french bob?

French bob to fryzura, którą co roku można podziwiać na paryskich pokazach mody oraz francuskich ulicach. Prosta linia strzyżenia z włosami sięgającymi do brody i starannie zawiniętymi do spodu z grzywką zakrywającą brwi. Francuska wersja boba to klasyczna damska fryzura, która nie wymaga skomplikowanej stylizacji, a jej główną zaletą jest prostota i naturalność. French bob doczekał się również dwóch nowszych wersji. W obu lina strzyżenia pozostaje bez zmian, a różnica wynika z ułożenia włosów.

 • Pierwsza to french bob z prostą grzywką zakrywającą brwi i falowanymi włosami, polecana dla młodych dziewcząt o smukłej twarzy.
 • Druga odmiana francuskiego boba to proste włosy podwinięte do spodu i nieco dłuższa grzywka w stylu hollywoodzkim, czyli duża podkręcona opadająca na oczy lub z przedziałkiem na firankę. Druga wersja boba doskonale odmładza i odwraca uwagę od zmarszczek.
 • Fryzura french bob

Jak wygląda i jak zrobić shaggy bob?

Shaggy bob to klasyczne strzyżenie na boba, z równo obciętymi włosami na całej długości, w którym główną rolę odgrywają zmierzwione pasemka. Fryzura shaggy bob to artystyczny nieład pod kontrolą. Stylizacja takiego boba nie wymaga malowania ani kręcenia włosów. Jak wykonać fryzurę shaggy bob? Wystarczy, że na zwilżone włosy nałożysz odrobinę żelu, wszystkie włosy odgarniesz do przodu i będziesz, powoli suszyć mierzwiąc kosmyki dłonią.

Fryzura shaggy bob

Shaggy bob jest idealną fryzurą na cienkie włosy, ponieważ dodaje im objętości. Jest to jedna z najbardziej odmładzających wersji boba, która pasuje zarówno młodym dziewczętom jak kobietom w dojrzałym wieku. Shaggy bob uwydatnia kości policzkowe i doskonale poprawia owal twarzy. Jeśli nie masz czasu na stylizację włosów i w kilka minut chcesz osiągnąć spektakularną fryzurę, zdecydowanie postaw na shaggy bob.

Co to jest soft blunt bob?

Soft blunt bob to jest bob w klasycznej wersji, który występuje we wszystkich długościach. Różnica polega na teksturze włosów.

 • W classic bob włosy są gładkie i starannie wygładzone.
 • W soft blunt bob kosmyki mają teksturę, która powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Klasyczyny bob

  W dosłownym tłumaczeniu soft blunt bob to miękkie, tępe (czytaj surowe, niewystylizowane) włosy. Dlatego, jeśli twoje włosy żyją własnym życiem, mają tendencję do wyginania się lub delikatnego puszenia, ta fryzura jest idealna dla Ciebie. W przypadku włosów bardzo prostych, które bez względu na wilgotność powietrza są proste jak przysłowiowe druty, soft blunt bob możesz wykonać za pomocą pianki do włosów. Jeśli chcesz uzyskać efekt soft boba na prostych włosach, nanieś na wilgotne włosy niewielką ilość pianki do stylizacji i podgrzewaj suszarką włosy, jednocześnie je ugniatając dłonią.

  Curly bob, czyli zakręcony bob

  Zakręcony bob, czyli curly bob to fryzura polegająca na ukośnym strzyżeniu, w której tył jest krótszy a boki dłuższe z grzywką lub bez. Curly bob to dokładnie wystylizowane i utrzymane pod całkowitą kontrolą duże, średnie i małe loki wiatrem czesane. Brzmi skomplikowanie, ale wykonanie fryzury nie należy do trudnych, szczególnie jeśli potrafimy okiełznać kręcone włosy i zadbać, żeby się nie puszyły. Do wykonania fryzury pomocne będą kosmetyki do włosów kręconych, gdyż najważniejsze w bobie typu curly są loki utrzymane pod kontrolą, czyli pięknie połyskujące i skręcone włosy, bez efektu puszenia. Sprężynki i loki w stylu curly bob pozostawiamy sterczące i nieokiełznane, bo na tym polega cały urok tej fryzury. Bob w tej wersji może być bardzo krótki za ucho lub sięgający do brody.

  Jak wygląda sci-fi bob, czyli kosmiczny bob?

  Sci-fi bob to jedna z najmodniejszych fryzur w tym sezonie, która wygląda bardzo efektownie i jak to w przypadku strzyżeń na boba nie wymaga skomplikowanej stylizacji. Sci-fi bob to ukośne strzyżeniem, w którym tył jest dużo krótszy od przednich pasek. W tej wersji boba włosy z przodu sięgają do kości policzkowych. Wygolony tył i dłuższe włosy na czubku głowy oraz na bokach sprawiają, że włosy same się układają. Sci-fi bob to jedna z najkrótszych wersji boba. Kosmiczna wersja boba pasuje do szczupłej pociągłej i trójkątnej twarzy. Krótkie włosy optycznie dzielą twarz na dwie części, a kosmyki na wysokości kości policzkowych odwracają uwagę od wąskiego podbródka.

  Line bob co to jest i jak stylizować taką fryzurę?

  Line bob to jest ukośne strzyżenie z dużo dłuższymi bokami, w którym krótkie włosy na karku tworzą ukośną linię prowadzącą w dół do dłuższych pasemek z przodu, które zakrywają żuchwę. Line bob najlepiej prezentuje się na gładkich lśniących włosach. Stylizacja line boba polega na przeczesywaniu pasemek do przodu podczas suszenia. Dobrym pomysłem jest również spryskanie włosów produktem nabłyszczającym fryzurę. Line bob nie sprawdzi się w przypadku włosów z tendencją do puszenia się i kręconych. Jest to natomiast doskonałe strzyżenie na włosy cienkie i rzadkie, gdyż cięcie pod kątem nadaje włosom objętości.

  Fryzura line bob

  Collarbone bob, czyli najdłuższa wersja boba

  Collarbone bob, czyli strzyżenie na boba, w którym włosy sięgają kości obojczykowych. Collarbone bob to kolejne ukośnie strzyżenie występujące w dwóch różnych odmianach.

  • Pierwsza to krótszy tył z nieco dłuższymi kosmykami przy twarzy.
  • Odważniejsza wersja collarbone bob to krótkie włosy z odkrytym karkiem i znacznie dłuższe sięgające obojczyków pasemka przy twarzy.

  Collarbone bob to najdłuższa wersja boba, dedykowana dla kobiet, które lubią związywać włosy, ale też cenią proste klasyczne fryzury na rozpuszczonych włosach.

  Jak wygląda chińska wersja fryzury bob, czyli azjatycki bob?

  Chiński bob to równo ostrzyżone włosy sięgającymi do żuchwy z grzywką lub bez. Chińska wersja boba jest szczególnie popularna wśród kobiet z azjatycką urodą. To proste i jakże subtelne strzyżenie łagodzi rysy twarzy i odejmuje lat. Bob w chińskiej odsłonie idealnie sprawdza się w przypadku włosów naturalnie prostych, sztywnych i ciężkich, które są trudne do ułożenia. Krótkie strzyżenie i grzywka zasłaniająca brwi to propozycja dla kobiet, które nie lubią mozolnego układania włosów. Jak wystylizować włosy obcięte na chińskiego boba? Wystarczy dokładnie rozczesać mokre włosy, opuścić głowę w dół i suszyć suszarką. W ten sposób ciężkie włosy są lekko odbite od nasady i zyskują na objętości.

  Afro bob - czyli klasyczne strzyżenia na lokach afro

  Afro bob to klasyczna wersja boba z równym strzyżeniem i grzywką. Jest to idealna fryzura dla kobiet z naturalnymi drobnymi niesfornymi lokami, sięgającymi przed linię szczęki. Afro bob nie wymaga absolutnie żadnej stylizacji, jego urok polega na naturalnym looku. Jeśli wybierzesz tę wersję boba, po wstaniu z łóżka nie musisz nawet czesać włosów. Wystarczy rozdzielić je opuszkami palców i fryzura jest gotowa.

  Cool girl bob, czyli fryzura dla odważnych kobiet

  Cool girl bob to fryzura na włosach równo przystrzyżonych z grzywką odsłaniającą czoło, która polega na stworzeniu artystycznego nieładu na włosach. Jaka jest różnica między shaggy bob a cool girl bob? Przede wszystkim zapominamy o jakiejkolwiek fakturze na włosach, wersja cool polega na potarganych, a nawet delikatnie natapirowanych włosach, ale uwaga z prostą i dokładnie wygładzoną grzywką. Idealna stylizacja fryzury cool girl bob to stworzenie kontrastu między gładką i starannie wystylizowaną grzywką i "szorstki" potarganymi włosami.

  Fryzura cool girl bob

  Beach waves bob, czyli falowany bob

  Beach waves bob to jedna z najbardziej uniwersalnych odmian boba, jest odpowiednia zarówno na plażę, jak i na wielkie wyjście. Strzyżenie Beach wave bob polega na prostym cięciu i wystrzępieniu końcówek degażówkami, co nadaje fryzurze wyjątkowej lekkości i objętości. Subtelnie wycieniowane pasma przy twarzy wyglądają lekko i bardzo kobieco. Jak uzyskać wspomniane fale? Stylizacja tej fryzury jest bardzo prosta. Na mokre włosy nakładamy odrobinę żelu i ugniatamy dłonią podczas suszenia. Po kilkunastu minutach włosy wyglądają jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego.

  Fryzura beach waves bob

  Bez względu na to, którą wersję fryzury typu bob wybierzecie, jedno jest pewne, będziecie wyglądać modnie, a stylizacja fryzury nie zajmie Wam więcej niż kilkanaście minut.

  Komentarze

  Magda
  Odpowiednio wystylizowane włosy trzeba jeszcze jakoś utrwalić, aby uzyskana fryzura utrzymała się przez jak najdłuższy czas, najlepiej przez całą noc, zwłaszcza jeśli w planach ma się szaloną imprezę albo np. ślub połączony z weselem, które mogą trwać od południa do późnej nocy. Jak utrwalić fryzurę? Trzeba oczywiście wykorzystać działanie dobrego lakieru i prawidłowo go użyć, aby utrwalić look, ale jednocześnie nie obciążyć włosów i nie doprowadzić do tego, że zaczną wyglądać jak oblepione kosmetykiem, mało estetyczne strączki. Typ lakieru dostosowuje się do pożądanego efektu. W zależności od tego, na jaki poziom utrwalenia chce się postawić, trzeba wybrać lakier o innej mocy, bo podczas gdy na co dzień spokojnie sprawdzi się ten słabszy, dający naturalny i lekki efekt, tak wieczorową porą i przy ważniejszych okazjach zaleca się używać mocniejszych produktów, zapewniających porządne utrwalenie na kilkanaście godzin. Zazwyczaj ten poziom utrwalenia ustalany jest w skali 1-5. Jedynka oznacza lakier najsłabszy, a piątka najmocniejszy. Warto mieć przynajmniej ze dwa różne warianty kosmetyku, by dostosowywać go do okazji, zamiast na co dzień zmuszać się do utrwalania fryzury bardzo mocnym lakierem, który niestety zawsze będzie częściowo szkodzić włosom, zwłaszcza jeśli zapomni się o jego dokładnym wyczesaniu przed pójściem spać. Bardzo ważny jest sposób aplikacji produktu. Lakierem do włosów należy spryskać fryzurę z odległości około trzydziestu centymetrów, na pewno nie należy trzymać go bardzo blisko włosów, gdyż w ten sposób użyje się go za dużo i będzie oblepiał włosy.
  AnnA
  W tym sezonie modne są uczesania lekkie, zwiewne, w kolorach natury. Co wybrać: loki, pazurki, boba czy długą grzywkę? Dla niewysokich kobiet najlepsze są krótkie włosy, dla smukłych długie, dla wszystkich - półdługie, w tym właśnie fryzury typu bob. Mi podoba się bob lekko rozwiany. Jak go zrobić? Włosy należy skrócić do ramion w prostej linii, tak, by pasma z przodu sięgały do końca nosa, po czym wycieniować. Wilgotne po myciu pasma należy spryskać u nasady odrobiną lotionu do włosów. Potem zrobić przedziałek na środku głowy i modelować włosy na okrągłej szczotce, układając je pod spód, a pasemka przy twarzy należy lekko wywinąć. Potem tylko trzeba natapirować włosy na górze i rozczesać i fryzura gotowa.