Friendzone - czym jest? Jak wyjść z friendzone?

FriendzoneFriendzone (ang. friend zone) to termin, który coraz częściej pojawia się na portalach i w mediach społecznościowych. Co ciekawe większość osób doświadczyła osobiście sytuacji określanej tym mianem. Friendzone opisuje relację dwojga zaprzyjaźnionych osób, z których tylko jedna ze stron darzy głębszym uczuciem drugą, jednak pozostaje zaszufladkowana w kategorii dobrego przyjaciela, z którym można kraść przysłowiowe konie i na którego zawsze można liczyć, ale nic więcej.

Błędne koło friendzone

Błędne koło friendzone zaczyna się wówczas, gdy strona pragnąca czegoś więcej w obawie przed utratą kontaktu z ukochaną osobą boi się przyznać do swoich uczuć. Doskonałym przykładem friendzone są relacje Rachel Green i Rossa Gellera z popularnego serialu "Przyjaciele". Co ciekawe socjologowie twierdzą, że najczęściej to mężczyźni zostają zaszufladkowani na pozycji friendzone, gdyż większość kobiet marzy o czystej, nieskazitelnej przyjaźni z mężczyzną, który będzie jej doradcą i rycerzem pozostając jedynie przyjacielem. Dzieje się tak dlatego, iż mężczyźni są uważani za znacznie mniej zawistnych i bardzo szczerych, tak więc posiadanie takiej "męskiej" przyjaciółki  jest bardzo cenione w damskim gronie.

Problem pojawia się najczęściej, kiedy kobieta lub dziewczyna ufając swojemu przyjacielowi otwiera się przed nim, nie stosuje wobec niego żadnych kobiecych sztuczek, a jej zachowanie jest zupełnie naturalne, przecież nie musi zabiegać o względy "przyjaciółki", pozwalając sobie na swobodne żarty, opowiada o swoich marzeniach i pragnieniach. Mężczyźni natomiast kochają kobiety prostolinijne, nie skomplikowane i szczere, więc naturalne zachowanie dziewczyny sprawia, iż rodzi się w nich uczucie do przyjaciółki. Ta jednak wszelkie delikatne sugestie odbiera jako żart lub całkowicie ignoruje nie dopuszczając nawet myśli by jej "przyjaciółka" płci męskiej mogła być kimś więcej.

Jak wyjść z friendzone?

Aby wyjść z friendzone najpierw należy postarać się wyjść z szufladki z plakietką "miła dziewczyna, miły chłopak". Przyjaźń przyjaźnią ale nie zapominaj o swoich potrzebach i marzeniach, gdyż taka osoba jest postrzegana jako mało interesująca. Dlatego też pomagając i wspierając swojego przyjaciela czy przyjaciółkę nie zapominaj o swoim hobby czy innych znajomych. Ponadto zamiast koncentrować się wyłącznie na jednej osobie może warto rozejrzeć się  dookoła co pozwoli na ocenę sytuacji z pewnego dystansu, może też obudzić uśpione uczucie lub zasiać ziarno zazdrości w ukochanym przyjacielu czy przyjaciółce.

Zdarza się również, że jedna ze stron czuje się bardziej zaangażowana od drugiej, jeśli jesteś na tej właśnie pozycji przestań się narzucać i pomagać zanim zostaniesz o to poproszona/y, wówczas druga osoba zobaczy w Tobie partnera, który ma własne życie i potrzeby. Poza tym warto czasem pozwolić by nawet przyjaciel miał szansę zatęsknić i zobaczyć jak wygląda życie bez nadskakującej i wszechobecnej przyjaźni.

Kolejnym etapem wyjścia z friendzone jest rozgraniczenie zachowań typowych dla związku i wychodzących poza granice przyjaźni. Możesz więc zaaranżować spotkanie we dwoje, które będzie na granicy kontaktu typowo przyjacielskiego, nie przekraczaj jednak cienkiej linii i pozwól na to drugiej stronie, nawet jeśli żaden gest, ani spojrzenie nie będzie dawało Ci nadziei na związek z Tą osobą, ziarno zostało zasiane. Ostatnim etapem jest złamanie bariery dotyku, pamiętając by było to jedynie symboliczne dotknięcie kosmyka włosów czy dłoni. Jeśli zastosowałaś/łeś się do powyższych porad pozostaje poczekać na reakcję drugiej strony lub jeżeli takowa nie nastąpi na szczerą rozmowę, przecież przebywanie zbyt długo we friendzone nikomu nie służy.

Friendzone i sprzeczne sygnały

Mówiąc o friendzone nie sposób nie wspomnieć o toksycznej odmianie tego zjawiska, kiedy to jedna ze stron wysyła sprzeczne sygnały drugiej. Z jednej strony pozostawiając ją jedynie w strefie zarezerwowanej tylko dla przyjaciół, a z drugiej dając złudną nadzieję, że z tej przyjaźni będzie coś więcej. Takie działanie ma na celu zdobycie wiernego przyjaciela, biegnącego na każde zachowanie, spełniającego wszystkie zachcianki drugiej strony. Ten typ przyjaźni jest bardzo toksyczny i należy jak najszybciej taką relację przerwać.

Komentarze

Piotr
Podstawą, aby nie wylądować w friendzone to szczera rozmowa. Najlepiej ustalić, na czym "stoimy" na samym początku.
https://problemyfacetow.pl/jak-wyjsc-z-friendzone/
DamskieSprawy.pl
Wyjść z friendzone można tylko albo przez szczerą rozmowę (wiem, że może być strach przed wyłożeniem swoich oczekiwań) albo poprzez seks. Tylko te 2 drogi istnieją.
http://www.damskiesprawy.pl
Nana
Raz byłam we friendzone, bardzo obniżyło to moje poczucie własnej wartości
https://www.topportalrandkowy.pl/wskazowki/friendzone/
Andrzej
Dziękuję wasz poradnik jak wyjść z friendzone naprawdę działa!!!!. POLECAM