Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Kobieta w ciążyJesteś w ciąży i zastanawiasz się jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej oraz czy szczoteczka soniczna w tym czasie jest bezpieczna. Przeczytaj poniższy artykuł, a otrzymasz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Przez zmiany hormonalne zachodzące w ciąży oraz wzmożone prawdopodobieństwo do próchnicy należy zadbać o higienę zębów. Przez nudności może dojść również do problemów z dziąsłami. Należy myć zęby dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Kobietom ciężarnym zaleca się nawet mycie po każdym posiłku. Szczotkuj zęby delikatnie i powoli - co najmniej 2 minuty. Wykonuj ruch wymiatający szczoteczką - od korzenia zęba do jego korony. Warto używać miękkiej szczoteczki. Dzięki temu nie powstają podrażnienia. W ciąży można używać jednej szczoteczki maksymalnie trzy miesiące. W jamie ustnej należy pamiętać o czyszczeniu języka. Gromadzi się tam bowiem sporo bakterii. Należy docierać trudno dostępnych miejsc, przestrzenie międzyzębowe i zęby. Aby zapobiec ich kruchości warto stosować pastę z fluorem. Wzmacnia ona bowiem szkliwo.

W pierwszym trymestrze ciąży należy jak najszybciej sprawdzić kondycję zębów u dentysty i zadbać szczególnie o stan zdrowia zębów. Wszystkie zabiegi warto zrobić przed, a nie w czasie ciąży. W drugim trymestrze ciąży leczenie zębów musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dobra szczoteczka elektryczna do zębów dla kobiet w ciąży: soniczna, rotacyjna, a może magnetyczna?

Na rynku jest wiele rodzajów elektrycznych szczoteczek do zębów: klasyczne rotacyjne, soniczne oraz nowoczesne, magnetyczne. Ich zadaniem jest dokładne czyszczenie zębów, jednak to nie w rączce szczoteczki tkwi kluczowa różnica dla kobiet w ciąży. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej końcówki do szczoteczki elektrycznej. Jak wiesz, nawet szczoteczki soniczne mają wymienne końcówki i możesz dostosować je do swoich potrzeb i preferencji.

Kobiety w ciąży powinny stosować miękkie końcówki szczoteczek, które są też delikatne dla dziąseł. Jest to istotny parametr, ponieważ zarówno dziąsła, jak i szkliwo zębów, są szczególnie wrażliwe na uszkodzenie lub ścieranie w okresie ciąży. Dobranie odpowiedniej miękkiej końcówki do szczoteczki sonicznej na czas ciąży jest bardzo ważny dla zdrowia i ogólnej kondycji zębów po porodzie.

Inną ważną funkcją szczoteczek elektrycznych, częściej występujących w szczoteczkach magnetycznych i rotacyjnych, jest inteligentny czujnik nacisku. Pomaga on zachować kontrolę nad tym, z jaką siłą dociskamy główkę obrotową szczoteczki do szkliwa - może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka ścierania szkliwa. Jest to ważna funkcja zarówno dla kobiet w ciąży, ale i dla wszystkich osób, które myją zęby.

Kolejną funkcją szczoteczek elektrycznych i sonicznych jest wbudowany timer. Niektóre modele mogą się łączyć z telefonem (np. szczoteczki magnetyczne Oral-B iO), dzięki czemu łatwiej pilnować zalecanego przez dentystów czasu mycia zębów (min. 2 minuty, dwa razy dziennie, a w przypadku kobiet w ciąży: w praktyce po każdym posiłku).

Produkty ważne w codziennej higienie jamy ustnej

Aby stan zdrowia jamy ustnej był jak najlepszy warto zadbać o w dokładność podczas mycia zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Warto używać prócz profesjonalnej szczoteczki produktów tj. np. irygator. Ciężarne kobiety powinny o nim pomyśleć, ponieważ jest bardziej łagodny dla dziąseł i nie wywołuje podrażnień i nie wiąże się z dodatkowym krwawieniem.

Irygator usunie resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc, jak dziąsła. Zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i namnażaniu bakterii, które mogą spowodować próchnicę. W stanie błogosławionym warto mieć dobre nawyki, wpłyną powiem również na stan zdrowia dziecka po porodzie.

Aby uniknąć zapalenia dziąseł, czy chorób przyzębia warto stosować płukanki i w okresie ciąży płukać nią jamę ustną.

Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Co ważne szczoteczka soniczna (https://www.medonet.pl/szczoteczka-soniczna--czym-jest-i-jak-czysci-zeby-,artykul,97932332.html) w ciąży jest w pełni bezpieczna dla matki i dziecka. Stosując ją, szczotkowanie jest bardziej efektywne i bakterie są szybciej usuwane. Zapobiega się również zapaleniu dziąseł. Warto wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem. Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości powinien rozwiać stomatolog.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką Oral-B.

Komentarze