Buty z hip-hopowych kawałków, które pokocha Twój facet
Nie jest tajemnicą, że świat hip-hopu przenika się ze światem obuwniczym w najróżniejszych konfiguracjach, czego wynikiem są często zaskakujące stylizacje, które z czasem nabierają ikonicznego charakteru. Wystarczy wspomnieć robotnicze buty Timberland, które w latach 90. można było zobaczyć na stopach niemal wszystkich nowojorskich raperów i które dziś są kojarzone z ulicznym stylem, a nie pracą w fabryce. Poniżej prezentujemy róże modele butów, które szczególnie upodobali sobie polscy i amerykańscy raperzy.
Air Max Classic
Plotka głosi, że para Air Maxów z charakterystyczną poduszką w podeszwie była marzeniem Tede i ten kupił je za pierwsze pieniądze, które zarobił z koncertu. "Teraz obuw, efekt łowów, zara zara, mam nowe buty" znowu rapował w kawałku zatytułowanym po prostu "Airmax Classic", w którym robił szybki przegląd swojej garderoby. W Polsce o Air Maxach rapował też W.E.N.A. w "Tinker Hatfield" - tytuł nawiązuje do nazwiska człowieka, który zaprojektował legendarne buty.
Air Maxy można było też dojrzeć na stopach Kanyego Westa (podczas promocji jego pierwszego krążka - "The College Dropout" w 2004 roku) oraz Eminema (dla rapera z Detroit Nike stworzył specjalną edycję butów "Shady 45" Air Max 180 tylko w jednym egzemplarzu - drogocenna i jedyna w swoim rodzaju para butów została później zlicytowana na aukcji charytatywnej).
Złote Naje
Z kolei podziemny artysta Rogal DDL w kawałku "NajsHajs", nagranym wraz z Sariusem, wspomina o butach Nike Reax z odblaskową zieloną podeszwą - "Pytałeś o model, nie wiesz co to za Nike'i? Sweet Dreams Chinese, takie z zieloną podeszwą! W Sports Direct zapytaj, na pewno ogarną". We wrześniu 2018 na YouTube wjechał kawałek "Złote Naje" promowany przez Biuro Ochrony Rapu, jednak wydźwięk tekstu nie jest zbyt pozytywny - jego autor, Joda, zwraca uwagę na hipokryzję polskich raperów, którą symbolizują tytułowe buty.
Uliczne legendy
Venio i Kosi to dwaj starzy wyjadacze polskiej rap-gry związani z tak legendarnymi składami, jak Molesta Ewenement, JWP czy Bez Cenzury. Raperzy promowali męskie buty Puma w kawałku "Uliczne legendy", który celebrował 50. rocznicę powstania modelu Puma Suede. Klasyczne brzmienie w połączeniu z mocnym flow wywołuje przyjemnie nostalgiczne wspomnienia lat 90. i początków hip-hopu w Polsce.
Szacunek za klasyk
Zaskakująca może się wydawać inna kolaboracja. Kolejny raper związany z Molestą, Pelson, połączył siły z wchodzącą gwiazdą polskiej sceny. Wraz z Młodym Janem (Otsochodzi) nagrał kawałek promujący buty Reebok, a dokładnie nowy model Club C. Mimo że obu raperów dzieli różnica wieku wynosząca 18 lat, to łączy ich miłość do starej szkoły, dobrego rapu i wygodnych butów - o czym łatwo się przekonać odpalając "Szacunek za klasyk".
Autor: www.sneakerstudio.pl.
Komentarze