Brązowe oczy - co oznaczają i co mówią o człowieku? Jak malować brązowe oczy?

Brązowe oczyOczy brązowe są bardzo popularnym kolorem tęczówki, może się nim pochwalić ponad połowa z nas! Dlaczego brązowy kolor tęczówki jest tak powszechny? Przed wszystkim dlatego, że geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru brązowego są dominujące, łatwiej więc odziedziczyć oczy brązowe niż np. niebieskie czy szare. Jak wygląda to w praktyce? Dziecko ma brązowe oczy, gdy przynajmniej jedno z rodziców ma taki kolor tęczówki.

Oczy brązowe - co mówią o Tobie?

Masz oczy brązowe i chcesz wiedzieć, co ta barwa tęczówki mówi o Tobie? W takim razie na pewno zainteresują Cię poniższe informacje. Osoby z brązowymi oczami:

 • są asertywne, pewne siebie, zdecydowane, wytrwałe i zdeterminowane w dążeniu do celu;
 • są aktywne, lubią działać i przebywać wśród innych;
 • to ekstrawertycy o radosnym usposobieniu i optymistycznym podejściu do życia;
 • są silne, odpowiedzialne, mają tendencję do dominowania;
 • mają silny temperament;
 • są żywiołowe, pełne energii do działania;
 • cechuje je uczciwość, w związkach są lojalne i wierne.

Osoby o brązowych oczach jawią się nam więc jako ludzie pewni siebie, o tendencji do dominowania, ale z drugiej strony uczciwi i życzliwi dla drugiego człowieka.

Pomalowane brązowe oczy

Ciekawostki o posiadaczach brązowych oczu

Masz brązowy kolor tęczówek? Poniżej garść ciekawych informacji na temat osób o brązowych oczach: na pewno Cię zaintrygują!

 1. Naukowcy odkryli, że osoby ciemnookie mogą być bardziej narażone na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Jest to związane z tym, że do ich mózgów przenika mniej światła z powodu większej ilość melaminy w tęczówkach. To z kolei powoduje mniejszą ilość witaminy D3.
 2. Brązowe oczy ma niemal 90% z nas, w tym prawie wszyscy mieszkańcy Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Licznie występują również u Australijczyków, mieszkańców Europy, zwłaszcza południowych krajów oraz Ameryki Północnej, zwłaszcza Meksyku.
 3. Dwie powyższe ciekawostki uzupełniają się i już wiemy, dlaczego osoby brązowookie to głownie mieszkańcy krajów ciepłych: to mechanizm ewolucyjny, przystosowanie do życia w ciepłym klimacie, aby nie pochłaniać zbyt dużej ilości światła przez mózg.
 4. Badania wskazują, że osoby ciemnookie mogą spać krócej niż jasnookie ponieważ ich mózg szybciej się regeneruje. Z drugiej strony mają oni trudności ze wstawaniem wcześnie rano, podczas gdy osoby jasnookie to zwykle właśnie ranne ptaszki.
 5. Osoby o brązowych oczach doskonale sprawdzają się w rolach liderów, kierowników, szefów itp. Są zdecydowani, lubią dominować i mają zdolność motywowania innych. można powiedzieć, że to urodzeni przywódcy!
 6. Jednym z podtypów oczu brązowych są oczy orzechowe. To jasnobrązowy kolor tęczówki z pomarańczowymi lub miedzianymi refleksami. To bardzo rzadki ale i niezwykle piękny kolor oczu.
 7. Kolor brązowy kojarzy się nam ze stabilizacją, bezpieczeństwem, spokojem: osoby brązowookie kojarzone są z tymi właśnie cechami: uważane są za spokojne, stabilne emocjonalnie, godne zaufania.
 8. Brązowe oczy chronić mogą przed zachorowaniem na wiele schorzeń narządu wzroku, a także czerniaka skóry! Brązowa tęczówka zawiera dużo melaminy, barwnika, który chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Zalety i wady brązowych oczu

Jakie zalety i wady ma posiadanie oczu w kolorze brązowym? Do zalet brązowych oczu należy na pewno odporność przed wieloma schorzeniami narządu wzroku dzięki wysokiej zawartości melaniny w tęczówce oraz dobre skojarzenia z kolorem brązowym, przypisywane osobom o takim kolorze tęczówki. Do wad zaliczyć możemy powszechność występowania brązowych oczu, nie są one tak nietypowe jak oczy zielone czy na przykład bursztynowe.

Brązowookie - jak się malować?

Makijaż brązowych oczu

Masz brązowe oczy i nie jesteś pewna, jakie cienie i inne elementy makijażu będą najlepiej podkreślać kolor Twojej tęczówki? Wiedz, że brązowe oczy dobrze czują się w towarzystwie cieni w kolorach ziemistych: beżach, brązach ale i odcieniach szarości (koniecznie z czarnym eyelinerem i wytuszowanymi rzęsami). Taki makijaż jest naturalny, ale dodaje też brązowym oczom uroku. W tym wypadku możesz mocniej podkreślić usta, np. czerwoną szminką. Coś bardziej szalonego? Postaw na fiolet, brązowa tęczówka pięknie komponuje się z zimnym fioletem, zwłaszcza cieniem z brokatem. To idealna propozycja na wieczorne wyjście.

Na co dzień możesz wybrać pudrowy róż, rozświetli Twoje spojrzenie. Pięknie pasuje paniom o jasnych włosach i brązowych oczach. Usta również pomaluj na różowo. Jeśli masz za to ciemne włosy i śniadą cerę, postaw na cienie oliwkowe, usta pozostaw naturalne lub użyj szminki w kolorze nude. Brązowe oczy doskonale prezentują się także pomalowane granatowymi cieniami. Oko zyskuje wtedy tajemniczości. Świetnie prezentuje się także w towarzystwie cieni w kolorze morskim, podkreśla urodę brunetek oraz szatynek. Do brązowych oczu najlepiej pasuje czarny tusz (ewentualnie ciemnobrązowy) oraz ciemna kreska eyelinera. Pamiętaj o wypielęgnowaniu brwi.

Komentarze

Katarzyna_5
Kolor oczu zależy od ilości melaniny w tęczówkach. Ludzie żyjący w miejscach o dużym nasłonecznieniu mają ciemne oczy. Jasne występują u ludzi, gdzie tego słońca jest mniej. Osoby z brązowymi oczami mogą mieć problem z żołądkiem, wątrobą, czy jelitami. Osoby te są radosne, aktywne i odpowiedzialne. Mają skłonności przywódcze, ale są godne zaufania. Ludzie o tych oczach często próbują czegoś nowego.