90 60 90 - czy to wymiary idealnej figury kobiecej, czy jednak nie?

Idealne wymiary ciała kobiety90 60 90 - czy to wymiary idealnie zbudowanej kobiety? Tak było do niedawna. Jednak jak pokazują liczne badania, przeprowadzane obecnie wśród panów idealna kobieta winna wyglądać nieco inaczej. Naukowcy z University of Texas uznali, że ideałem są panie o wymiarach 95 60 85, natomiast Australijczycy, Brytyjczycy i panowie kontynentalnej części Europy, a nawet mieszkańcy Afryki wolą panie z większym obwodem bioder niż biustu.

Jedno się nie zmieniło, sylwetka typu klepsydra pozostała w kanonach kobiecego piękna i jest uważana za najlepszy kształt damskiej figury, choć nie jest ona już tak symetryczna, jak kiedyś. Wymiary około 90cm obwodu w biuście, 60cm obwodu w talii, 90cm obwodu w biodrach to wymagania, jakie są stawiane wobec modelek i fotomodelek, choć w pierwszym przypadku mile widziane są również dziewczyny z mniejszym obwodem biustu. Zobaczcie, jak zmieniły się kanony piękna i jak wygląda współczesny ideał kobiecego ciała.

Do ideału 90cm 60cm 90 cm kobiety dążyły przez długie dekady. Począwszy od Marylin Monroe, Grety Garbo i Brigitte Bardot, przez Cindy Crawford, Claudię Schiffer, po współczesne gwiazdy show-biznesu jak Marcelina Zawadzka, Doda, Iza Miko. Jednak jak się okazuje, takie wymiary obecnie są wymagane wyłącznie od modelek i supermodelek, które oglądamy na wybiegach i w kolorowych czasopismach. A na co dzień panowie wolą kobiety znacznie niższe z figurą odbiegającą od tego stereotypu.

Zobaczcie, jak się zmienił ideał kobiety, które współczesny gwiazdy pozostały wierne magicznym cyfrom 60 90 60 oraz jak powstał obraz kobiety o identycznym obwodzie biustu i bioder.

Dlaczego właśnie 90 60 90?

Jeszcze do końca lat 20 tych większość kobiet ceniła sobie szerszy obwód bioder niż biustu. Jednak moda na biustonosze z miseczką w trójkąt ze szpicem zmieniła postrzeganie kobiecego ciała raz na zawsze. Taką bieliznę nosiły Brigitte Bardot (zanim powstał specjalnie dla niej zaprojektowany biustonosz bardotka), Marylin Monroe i wiele innych znanych kobiet. Biustonosz ten miał usztywnione miseczki w szpic, więc nie tylko optycznie, ale też realnie powiększał biust. Damskie wymiary były i są pobierane właśnie w bieliźnie, nie trudno więc domyślić się jakim cudem, większość pań uznawanych za najbardziej seksowne miała wymiary 90 60 90 lub takie, które pozwalały na zachowanie wzorcowych proporcji.

Supermodelki, które w latach 90 podbiły świat, mogły już korzystać z pomocy chirurgów plastycznych. Oczywiście żadna z nich oficjalnie się nie przyznawała do ingerencji w swoje ciało i poprawiania urody. W branży jednak, a potem też w plotkarskich czasopismach krążyły różne pogłoski. Finalnie okazało się, że niektóre z nich osiągnęły takie wymiary, poprawiając naturę u chirurga plastycznego.

Idealne wymiary współczesnej kobiety

Obecnie już nie 90 60 90! Zdaniem naukowców z University of Texas współczesnym ideałem kobiecego ciała jest figurą, jaką ma brytyjska aktorka, prezenterka i projektantka kostiumów kąpielowych Kelly Brook. Jej wymiary to 95 60 85 przy wzroście 168 cm. Obwód jej piersi jest aż o 10 cm większy niż bioder, co sprawia, że wygląda ona bardzo kobieco.

Gruszka czy klepsydra? Wymiary współczesnych wymarzonych kobiet

Wyspiarze, Europejczycy, Amerykanie, Australijczycy, a także spora część męskiej populacji Afryki zdecydowanie woli panie z szerokimi biodrami i krągłymi pośladkami. Ponadto, choć panowie lubią popatrzeć na modelki 90 60 90, na żony zdecydowanie częściej wybierają panie z szerszymi biodrami niż obwód ich klatki piersiowej. Naukowcy w tej kwestii dopatrują się podświadomego poszukiwania idealnej matki dla swoich dzieci. Nie jest tajemnicą, że paniom o figurze gruszki lub klepsydry, czyli z szerszymi biodrami, łatwiej jest wydać na świat potomstwo. Jak wykazały badania, przeprowadzone przez badaczy z University of New South Wales w Sydney idealna przyszła żona ma rozmiar 42. Jej wzrost nie powinien przekraczać 162,5 cm. I tak mit o wymarzonych żonach z ciałem supermodelki został obalony.

Wymiary ciała
Wymiar w talii kobiety

Mężczyźni niemal z całego świata wolą mieć u boku kobiece, delikatne i zdecydowanie niższe panie niż te podziwiane na wybiegach. Ich wybrankami znacznie częściej zostają panie o kształtach zbliżonych do klepsydry lub szczupłej gruszki niż klasyczne lalki barbie. Ponadto nie same wymiary są ważne, lecz proporcje, a te można zachować zarówno w rozmiarze XS, jak i XXL.

Krągły biust i latynoskie pośladki

Krągłe kobiece kształty w niektórych kulturach są synonimem idealnej kobiety, z tego też powodu Meksykanki czy Brazylijki optycznie je powiększają push up-ami na pośladkach. Podobno pupa w kształcie jabłka rozpala wyobraźnie i zdaniem większości panów jest najbardziej zmysłowa. A mimo to nadal wiele kobiet uważnie liczy kalorie, stara się, żeby ich pośladki były szczupłe. Co innego piersi, tę część ciała zdecydowana większość kobiet chciałaby mieć większą, bardziej jędrną i krągłą. Aż 80% populacji żeńskiej przyznaje się do modelowania piersi, optycznego ich powiększania, podnoszenia dedykowaną bielizną lub chirurgicznego ich powiększania.

Panowie z kolei uważają, że najlepszy biust to ten w rozmiarze C, a więc średniej wielkości, nie mają sprecyzowanych dokładnie wymagań co do obwodu bioder. Są jednak zgodni, że powinien on być sporo szerszy niż talia.

Do pracy w modelingu na wybiegach coraz częściej są wybierane panie z mniejszym biustem. Agencje modelingu, jak i sami projektanci podkreślają, że na mniejszej miseczce lepiej układają się bluzki i sukienki. Najbardziej pożądany wzrost modelki zaczyna się od 170cm, a więc nawet panie o "magicznych wymiarach" w rzeczywistości są bardzo szczupłe, a ich figura odbiega od wzorca ideału kobiety. Przy takim wzroście zarówno biodra, jak i piersi z obwodem 90 cm nie są ani krągłe, ani też pulchne.

Kto ma wymiary 90 60 90?

Okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach kiedy chirurgia plastyczna jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, niewiele jest kobiet w show-biznesie, które mają te magiczne wymiary. Najbardziej zbliżoną do tego ideału figurę ma Marcelina Zawadzka, która ma w biuście 90, w talii 63 i w biodrach 90 i zaledwie trzy centymetry dzielą ją od magicznej 90 60 90. Na drugim miejscu naszego rankingu uplasowała się Doda 90 63 88, choć do ideału brakuje jej jeszcze kilku centymetrów. Wśród pań, które mają idealne proporcje ciała na pierwszym miejscu, umieszczamy Izę Miko z wynikiem 89 61 89, wprawdzie różnica między talią a biustem i biodrami jest nieco mniejsza, ale są to jedne z najlepszych wyników. Podobnie Magdalena Modra, której wymiary to 88 63 87, oraz Aleksandra Ciupa 88 62 89.

Doda
Doda

Inne panie mają figurę zbliżoną do współczesnego ideału kobiety z szerszymi biodrami niż obwód biustu, jak np.: Ewa Chodakowska 87 65 89, Magdalena Mielcarz 84 62 90, Selena Gomez 86 61 91. Jak widzicie, piękno niejedno ma imię.

Pogoń za idealnymi wymiarami już pod koniec lat 90 i przez całą kolejną dekadę sprawiła, że na topie były anorektyczne modelki w rozmiarze XS. Trend ten szybko przejęły nastolatki wzorujące się między innymi na bardzo szczupłej Agacie Buzek. Już wówczas badania przeprowadzane wśród mężczyzn wykazywały, że wolą oni panie o krągłych piersiach i pośladkach, a nie żywe wieszaki na ubrania. Jednak pęd do bycia szczupłą sprawił, że panie nie tylko odchudzały się na potęgę, ale też często przekraczały zdrowe granice "trzymania linii".

Jakie wymiary kobiet najbardziej podobają się mężczyznom?

Jak pokazały ostatnie badania panowie zdecydowanie wolą mieć u swojego boku panie o zdrowym wyglądzie i krągłych pośladkach oraz piersiach. Zaledwie kilka procent spośród ankietowanych zadeklarowało, że podobają im się bardzo szczupłe kobiety w rozmiarze XS i S i jak najniższej wadze. Mniejszym zainteresowaniem też niż w ubiegłych latach cieszą się wysokie kobiety, a za najbardziej seksowne uznano panie poniżej 168. Złote wymiary 90 60 90 wprawdzie rozpalają męską wyobraźnię, ale właśnie u pań, których wzrost nie przekracza 164 cm, czyli nie są to już wymiary żywcem ściągnięte z lalki barbie.

  • Najlepszy rozmiar biustu zdaniem większości mężczyzn to miseczka C, panowie deklarują, że nie pogardzą też miseczką B i A. Z kolei piersi w rozmiarze D i większym pociągają zaledwie 6% płci męskiej.
  • Płaski brzuch to cecha damskiej sylwetki, która podoba się aż 95% badanych, pozostali nie mają niż przeciwko krągłościom, małemu wcięciu w talii, a nawet odstającemu brzuszkowi, który ich zdaniem może być seksowny.
  • Krągła jędrna pupa kręci większość facetów, a największą popularnością cieszy się w Ameryce łacińskiej, w Hiszpanii i we Włoszech. To tam najczęściej panie noszą figi z push-upami, a ich pupy przypominają kształtem jabłko. We wschodniej i środkowe Europie nadal pozostają w modzie zgrabne naturalne pośladki, nie muszą być okrągłe i ale powinny być jędrne.
  • Szerokie biodra podobają się 98% ankietowanych i są mile widziane u pań w każdym rozmiarze. To dzięki nim w talii powstaje wcięcie. Psychologowie i socjologowie zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt szerokich bioder. Ich zdaniem oprócz walorów estetycznych dochodzi do głosu naturalny instynkt, który podpowiada męskiej części społeczeństwa, że kobiety z szerokimi biodrami doskonale nadają się do wydania na świat potomstwa,  a panowie w swojej wybrance widzą potencjalną matkę swoich dzieci. I to zdaniem niektórych ekspertów tłumaczy, dlaczego panowie zachwycają się szczupłymi modelkami 90 60 90, a na żonę wybierają sobie dziewczyny o przeciętnej urodzie, znaczne niższym wzroście i krągłych kształtach.

Zatem drogie czytelniczki, koniec z morderczymi treningami i drakońskimi dietami, wasze krągłości są w cenie. Panowie kochają i zachwycają się naturalną figurą i urodą. Zapomnijcie więc o powiększaniu piersi, push upach, bieliźnie modelującej itd.

Komentarze